Denizli’de Gaziler Günü coşkuyla kutlandı

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Mustafa Kemal Atatürk'e ‘Mareşallik’ rütbesi ile ‘Gazilik’unvanının verildiği, ‘19 Eylül Gaziler Günü’nün 98’inci yıldönümü, Denizli’de coşkuyla kutlandı.

Denizli’de Gaziler Günü coşkuyla kutlandı

19 Eylül 1921'de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Mustafa Kemal Atatürk'e ‘Mareşallik’ rütbesi ile ‘Gazilik’unvanının verildiği, ‘Gaziler Günü’nün 98’inci yıldönümü, Denizli Valiliği önünde düzenlenen törenle kutlandı. Törene; Vali Hasan Karahan, AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, 11. Komando Tugayı ve Garnizon Komutan Vekili P. Albay Bilal Öztürk, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, Merkezefendi Kaymakamı Dr. Adem Uslu, İl Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, İl Jandarma Komutanı Albay Metin Düz, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, İl Müdürleri, Muharip Gaziler Derneği Denizli Şube Başkanı Hamdi Helvacılar, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Denizli Şube Başkanı Mustafa Işık, askeri ve mülki erkan ile Gaziler ve yakınları katıldı. Valilik önündeki Atatürk Anıtı'na çelenklerin sunulmasının ardından, saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

“19 EYLÜL, TÜRK KAHRAMANLIĞININ TAÇLANDIĞI BİR GÜNDÜR”

Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Muharip Gaziler Derneği Denizli Şube Başkanı Hamdi Helvacılar; “Türkiye Cumhuriyeti’nin var oluşu, bağımsızlığı, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda hayatlarını feda etmeyi göze alarak ‘gazilik’ onuruna erişen kahramanların Gaziler Günü’nü kutlamanın derin bir heyecanı içindeyiz. Bugün, gazi olmanın onur ve kıvancını büyük bir coşku ile yaşıyoruz. 19 Eylül Büyük Önder Mustafa Kemal Atataürk’ün şahsında Türk kahramanlığının taçlandığı bir gündür. 1. Dünya Savaşı sonrasında, vatanımızı bölerek parçalamak isteyen yedi düvele mensup düşman dört bir yandan topraklarımızı işgal etti. Amaçları Anadolu’daki Türk varlığını tamamen ortadan kaldırmaktı. Emperyalist küresel düşman bu işgali kolaylaştırmak ve Sevr Anlaşması’nı milletimize zorla kabul ettirmek üzere Yunan ordusunu Anadolu içlerine sürdü. Sakarya Meydan Muharebesi’nin mimarı, muzaffer ve ebedi Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk’e 13 Eylül 1921 tarihinde TBMM tarafından mareşal rütbesi ile ‘Gazilik’ ünvanı verildi. 19 Eylül Gaziler Künü Kurtuluş Savaşı’nda 1950’de Kore’de 1974’te Kıbrıs’ta savaşan muharip gaziler ile Türkiye Cumhuriyeti’nin rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda vatan hainlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis, güvenlik korucusu ve vatandaşların, tüm malul gazilerin kahramanlık ve şeref günü’dür” dedi. Konuşmanın ardından Bereketli İmam Hatip Ortaokulu Öğrencisi Gülsüm Çapar, ‘Gazi’ isimli şiirini, Kazım Kaynak Anadolu Lisesi Öğrencisi Doğuhan Özgür Akça ise ‘Şanlı Gazi’ şiirini okuduktan sonra Atatürk önündeki tören, sona erdi.

“BÜYÜK BİR COŞKU VE İLGİYLE HEP BİRLİKTEYİZ”

Vali Hasan Karahan ve diğer protokol üyeleri Valilik önünde düzenlenen törenin ardından Muharip Gaziler Derneği’ni ziyaret ederek; gazi ve gazi yakınlarının gününü kutladı. Ziyartette konuşan Vali Hasan Karahan; “Bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Gazilik’ unvanının verilişinin yıl dönümü ve aynı zamanda ‘Gaziler Günü’ olarak kutladığımız bir gündeyiz. Yine büyük bir coşku ve ilgiyle hep birlikteyiz. Denizlimiz bu konularda büyük bir iş birliği ve birliktelik sergiliyor. Özellikle bunun için de Denizlili hemşerilerimize teşekkür ediyoruz. Gazilerimiz gerçekten eli öpülesi, fedakâr, gururlu ve vakar sahibi büyüklerimiz. Tabi ki sorunları var, insan yaşadıkça sorunların olmaması mümkün değil, hayat bir mücadeledir. Bizlerin yani yerel yönetim ve Valilik aracılığıyla çözülebilecek sorunları mutlaka çözeriz. Bunun dışındaki sorunları da devlet yetkililerimize iletiriz. Mühim olan birlik ve beraberlik içinde olmamız, bir sıkıntımız olduğunda hep birlikte paylaşmamız. Bunu güzel bir şekilde Denizli’de sağlıyoruz. Bunun içinde sizlere teşekkür ediyoruz. Tekrar 19 Eylül Gaziler Gününüz kutlu olsun. Gazilerimizden hayatta olanlara sağlıklı ve huzurlu bir hayat diliyorum, yakınlarına kolaylıklar diliyorum. Şehitlerimizi de bir kez daha rahmetle anıyor, şehit yakınlarımıza da bir kez daha başsağlığı diliyorum. Birliğimiz, beraberliğimiz bozulmasın hepinize saygılar sunuyorum” diye konuştu. Muharip Gaziler Derneği’ndeki etkinlikte ayrıca, Büyükşehir Belediyesi Mehter takımı gösteri sundu. Protokol üyeleri son olarak Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği'ni de ziyaret etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER