Denizli’de geliştirildi, fuarın gözdesi oldu

Denizli’de teknik tekstil tasarım ve üretimi yapan Evteks Tekstil firması tarafından üzerinde 4 yıl çalışılarak geliştirilen ‘Decubıtex’ kumaşından yatalak hastalar ve tekerlekli sandalyeye bağımlı omurilik felçlileri için geliştirilen bası yaralarını önleyen ürünler, ‘Heimtextil Techtextil 2022’de tanıtıldı. Ürünlerin tanıtımının yapıldığı stant büyük ilgi gördü.

Denizli’de geliştirildi, fuarın gözdesi oldu

Denizli’de tıbbı teknik tekstiller üretimi yapan Evteks Tekstil tarafından yatalak ve felçli hastalarda bası yaralarını önlemek için üzerinde 4 yıl çalışılarak ‘Decubıtex’ ismi verilen kumaş geliştirildi.

‘Decubıtex’ kumaşından dikilen yastık kılıfı, çarşaf, minder, kolluk, dizlik, topukluk ve çorap Almanya’nın Frankfurt Şehrinden düzenlenen ‘Heimtextil Techtextil 2022 Fuarı’nda tanıtıldı.

Ürünlerin tanıtımının yapıldığı Evteks standı, ziyaretçilerin akınına uğradı. AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan ve Denizli Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Selim Kasapoğlu Evteks standını ziyaret ederek, tanıtımı yapılan ürünlerle ilgili olarak Evteks Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Teknik Tekstil Tasarımcısı Dr. İsa Dal’dan bilgi aldı. Geliştirilen kumaştan üretilen ürünleri aşırı terleme şikâyeti olanlarında rahatlıkla kullanabileceğini anlatan İsa Dal, “Decubıtex, ödüllü, dört yılda geliştirilen, yüksek teknolojili, tıbbi bir teknik tekstil ürünüdür. Aynı zamanda aşırı terleme rahatsızlığı olanların kullanabileceği üst sınıf yastık kılıfı ve çarşaftan oluşan bir tekstil ürünüdür. Bir alt tekstil katmanından ve yepyeni bir yüksek teknoloji elyafında tasarlanmış esnek bir üst kumaş katmanından oluşur. Bu kombinasyon daha iyi hava sirkülasyonu sağlar. Oluşan nem (ter) derhal emilir ve deriden çıkarılır. Geliştirdiğimiz kumaşımız pamuktan iki kat daha fazla nem çeker.  Yüksek nefes alabilirliği sayesinde hızla teri uzaklaştırır. Hızlı kurur. Yüzde 100 pamuklu çarşaflara göre iki kat daha fazla ısı emilimi sağlar. Yüzde 100 pamuklu tabakalara göre yüzde 30 daha yüksek su buharı geçirgenliğine sahiptir. Esnek üst kumaş, dolayısıyla daha az sürtünmeye neden olur. Kullanımı kolaydır. Yıkanabilir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER