Denizli’de ilk kez oy kullanan kadınların 85 yıllık fotoğrafı

Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlara seçme ve seçilme hakkını tanımasının ardından 1934 yılının Aralık Ayı’nda ön seçime katılan Denizlili kadınların fotoğrafları 85 yıl sonra gün yüzüne çıktı.

Denizli’de ilk kez oy kullanan kadınların 85 yıllık fotoğrafı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Kadına Seçme ve seçilme hakkını tanımasının ardından 1934 yılının Aralık Ayı’nda ön seçime katılan Denizlili kadınların fotoğrafları 85 yıl sonra sandıktan çıktı. İsmini açıklamak istemeyen bir işadamının babasının arşivinden çıkan fotoğraflar, aydınlık Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yansımalarını gösteriyor.

İlk kez oy kullanmak için gelen kadınların Denizli Halkevi’nde mutlulukları yüzlerinden okunuyor. Denizi Valisi, döneminde il başkanı ve milletvekilleri ve yöneticilerinin gözetiminde oy kullanan kadınların mutlulukları fotoğrafa yansıyor. 85 yıllık fotoğrafın orijinalinde ‘1934 Aralık Ön seçimler ve 8 Şubat 1935 Genel seçileri’ diye notlar düşülmüş.

Kadınlara, 1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasa ile önce Belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma ihtiyar meclislerine seçilme, milletvekili seçme ve seçilme hakları, 5 Aralık 1934'te Anayasa ve Seçim Kanunu'nda yapılan yasa değişikliği ile tanındı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER