Denizli’de ‘Kardeşlik ve Uyum Festivali’

Denizli’de ‘20 Haziran Mülteciler Günü’ kapsamında Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Bürosu (UNHCR) iş birliğiyle Suriye uyruklular başta olmak üzere Irak, İran ve Afgan mülteciler için ‘Kardeşlik ve Uyum Festivali’ yapıldı.

Denizli’de ‘Kardeşlik ve Uyum Festivali’

Denizli’de, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Bürosu (UNHCR) iş birliğiyle Suriye uyruklular başta olmak üzere Irak, İran ve Afgan mülteciler için ‘Kardeşlik ve Uyum Festivali’ gerçekleştirildi. Pamukkale İlçesi Karşıyaka Mahallesi’nde yapılan festivalde; çocuklar, şarkılar eşliğinde yüzlerini boyayıp, palyaçolarla birlikte dans etti. Mülteciler tarafından yoğun ilgi gören festivale, Denizlililer de katıldı. Festivalin asıl amacının Türk asıllı çocuklar ile birlikte Suriyeli, Afgan, İranlı çocukların uyum içerisinde yaşamalarını sağlamak olduğu belirtildi. Etkinliğe; Pamukkale Belediyesi Başkan Yardımcısı Ayhan Soyfidan da katıldı.

“FESTİVALİN AMACI; TÜRK VE YABANCI ÇOCUKLARIN UYUM İÇİNDE OLMASI”

Festivalin amacının Türk yabancı uyruklu çocukların uyum içerisinde yaşaması olduğunu vurgulayan Etkinlik Sorumlusu Huriye Soyuçok, “Sosyal uyum projesi Denizli’de yabancı ve Türk kardeşlerimizin uyum sürecine yönelik bir proje. Biz de bu süreçte Gençlik ve Spor Bakanlığı ve UNICEF işbirliğiyle yürütülen projede yer alıyoruz. 5 kişilik bir ekibimiz var. Bu süreçte bu etkinliği de UNHCR ile düzenliyoruz. 20 Haziran Mülteciler Günü’ne yönelik olarak düzenlediğimiz bir etkinlik. Türk ve yabancı uyruklu kardeşlerimizin birlikte uyum içinde yaşamasını öğrenmeleri adına böyle bir etkinlik düşündük. Zaten bu kapsamda biz çok fazla etkinlikler yürütüyoruz. Okullarla alan taramalarına çıkıyoruz, yabancı uyruklu ve diğer Türk öğrencilerin yaşadığı sorunlara yönelik de çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

ÇOCUK OLMAK HER ŞEYİ UNUTTURDU

Etkinlikte özellikle iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli ailelerinin çocuklarının oldukça mutlu oldukları gözlendi. Çocukların palyaçolar tarafından yüzleri boyanan çocuklar hayli heyecanlı bir şekilde etkinliklere katılıp, oyunlar oynamak için adeta bir birleri ile yarıştılar. Türk ailelerin çocukların da kendileri gibi çocuk olan mültecilerle birlikte oyunlar oynayıp, dans etmeleri ise savaş ve acıya rağmen çocukluğun birçok şeyi unutturabildiğini gösterdi. Yaklaşık 2 saat süren etkinlik sorunsuz bir şekilde sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER