Denizli’de Kıbrıs Barış Harekatı'nın 45. Yılı kutlandı

Kıbrıs Barış Harekatı'nın 45. yılı dolayısıyla, Muharip Gaziler Derneği Denizli Şubesi’nde tören düzenlendi.

Türkiye’nin ‘Ayşe tatile çıktı’ parolasıyla 20 Temmuz 1974’te Kıbrıs’a yönelik başlattığı ‘Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 45. Yılı dolayısıyla Muharip Gaziler Derneği Denizli Şubesi’nde tören düzenlendi.  Törene; Muharip Gaziler Derneği Denizli Şube Başkanı Hamdi Helvacılar’ın yanı sıra Kıbrıs’ta kahramanca savaşan gaziler ile yakınları katıldı. Etkinlik; saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Etkinlikte savaşta şehit düşen askerlerle, hayatını kaybeden gazilerin ruhlarına hediye edilmek üzere Kur'an-ı Kerim okunarak, dua edildi. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Başkan Helvacılar, Türk ordusunun 20 Temmuz 1974'te Kıbrıs'a başarılı bir harekat icra ettiğini dile getirdi. 45 yıl önce Kıbrıs Adası’nın büyük bir drama sahne olduğunu belirten Başkan Helvacılar, Kıbrıs'ı ilhak ederek, Türkiye'yi batıdan güneye kuşatmak ve bu suretle Türkiye'nin yaşam alanını daraltmak isteyen Yunanistan'ın, 15 Temmuz 1974'te Rum darbesi gerçekleştirdiğini hatırlattı. Bu darbenin asıl amacının adadaki Türk varlığının tamamen ortadan kaldırılarak Kıbrıs'ın tümüyle Yunanistan'a bağlanması olduğuna işaret eden Helvacılar, şunları söyledi: “Bu gelişmeler üzerine, Londra ve Zürih Antlaşmaları gereği garantör devlet olan Türkiye, Kıbrıs'ta barışı tesis etmek, soydaşlarımızın güvenliğini sağlamak ve Türkiye'ye yönelik tehdidi bertaraf etmek maksadıyla adaya müdahale etmek zorunda kalmıştır. Türk ordusu, 20 Temmuz 1974'te Kıbrıs'a başarılı bir harekat icra ederek Kıbrıslı Türk'ü yok olmaktan kurtarmış, Kıbrıs Türkü'nü 1878 yılından beri hasret duyduğu özgürlüğüne kavuşturmuştur. 20 Temmuz, Kıbrıs Türkü'nün esaretten kurtulduğu bir gündür, yavru vatanın ana vatana kavuştuğu bir gündür. Kıbrıs adası bugün barış ve huzur içindedir.”

“BİZLER 45 YIL ÖNCE KIBRIS'A TATİLE GİTMEDİK”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Kıbrıs'ın önemini vurguladığı "Efendiler, Kıbrıs düşman elinde bulunduğu sürece ikmal yollarımız tıkanır. Kıbrıs’a dikkat ediniz. Bu ada bizim için çok önemlidir." sözünü hatırlatan Helvacılar, “Bizler 45 yıl önce Kıbrıs'a tatile gitmedik. O günün 20 yaşlarındaki gençleriyiz. Vatan görevini yerine getirirken oradaki Türk ve Müslüman soydaşlarımızın katledilmesine son noktayı koyduk. Orada şanlı al bayrağımızın dalgalanmasına hep birlikte vesile olduk. 45 yıldır devlet övünç madalyamızın göğsümüze takılmamasının mağduriyetini yaşıyoruz. Eğer şu anda Akdeniz'de gemilerimiz doğal gaz ve petrol arıyorlar. Bunun gerçek sahipleri Kıbrıs gazileridir. 1974'te 45 yıl önce bu mücadele orada verilmemiş olsaydı; şu anda ‘Kıbrıs Devleti’ diye bir şey yoktu. Orada ‘Türk soyu’ diye bir şey kalmamıştı” dedi.

“ARACIMIZ DEVRİLDİ, YARALANDIM”

Savaş öncesinde Elazığ'da vatani görevini yapmakta olan Başkan Helvacılar, savaşa katılma sürecini aktardı. Birliğindeki önemli görevi nedeniyle kendisini komutanının göndermek istemediğini belirten Başkan Helvacılar, gitmekte ısrar ettiğini söyledi. Başkan Helvacılar, “Gemilerle Kıbrıs'a çıkartma yapmak için Mersin Limanı’na vardığımızda, herkes savaşa gittiğimiz için ‘ne olur ne olmaz’ diye ailesine mektup yazmış, helallik istemiş. Benim heyecandan aklıma gelmemişti. ‘bana da hatırlattılar. Hemen orada birinden kağıt ve zarf alarak ben de yazdım. Ailem benim Elazığ'da olduğumu biliyordu. Kıbrıs'a gemilerden indiğimizde, plajda şehit olan 22 arkadaşımızı defnettim, onları unutamıyorum. Daha sonra mühimmat yüklü aracımız devrildi ve yaralandım. Ayağımın kesilmesi söz konusuydu. Mersin'de sahra hastanesinde tedavi gördüm. Ailem, Kıbrıs Harekatı’na katıldığımı öğrenmiş. Şimdiki gibi iletişim imkanı olmadığı için ailem sora sora taburcu olmama bir hafta kala hastanede bana ulaştı” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2019, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER