Denizli’de ‘Küresel Ekonomi Ve Piyasalar’ konuşuldu

Uluslararası Sağduyulu Aktivistler Platformu (USAB) tarafından Çatalçeşme Oda Tiyatrosu’nda ‘Küresel Ekonomi ve Piyasalar’ konulu konferans düzenlendi. Konferansta konuşmacı olarak yer alan Önceki Dönem Borsa İstanbul Başkanı Doç. Dr. İbrahim M. Turhan, Türkiye ekonomisinin dünü, bugünü ve yarını ile ilgili katılımcılara bilgiler verdi.

Denizli’de ‘Küresel Ekonomi Ve Piyasalar’ konuşuldu

Uluslararası Sağduyulu Aktivistler Platformu (USAB), Çatalçeşme Oda Tiyatrosu’nda ‘Küresel Ekonomi ve Piyasalar’ konulu konferans düzenledi. Moderatörlüğünü İsmail Muhlis’in yaptığı konferansta Önceki Dönem Borsa İstanbul Başkanı Doç. Dr. İbrahim M. Turhan konuşmacı olarak yer aldı. Konferansa; USAP Başkanı Kamil Gökalp, USAP Genel Sekreteri Mahir Altuğ, işadamları ve davetliler katıldı. Konferansın açılış konuşmasını yapan USAP Afrika Koordinatörü Halis Akıncı; “İnsan topluluklarının bir cemiyet olma bilincinden uzak, betondan, demirden ve asfalttan yapılmış şehirlerde bir çeşit zindan hayatı yaşadığı çağa geldik. Nereden geldiğini, nereye gideceğini ve bu dünyada neden var olduğunu düşünme yetisini kaybetmiş, geçici mutlulukların peşinde koşan bir çeşit robot olan, hiç ölmeyecek gibi yaşayan modern insan; bu gidiş nereye? Doğrunun peşindeyim, kimin söylediği fark etmez, adaletin peşindeyim, kimin için olduğu fark etmez” dedi.

EKONOMİK ZORLUK DENİZLİ’DE DE HİSSEDİLİYOR

Dünya genelinde ekonomik anlamda Türkiye’nin durumu, ekonomik sarsıntıların Denizli’ye etkileri, faizlerden enflasyona kadar birçok konunun konuşulduğu konferans programında konuşan Doç. Dr. İbrahim M. Turhan; “Hepinizin bildiği gibi özellikle Denizli gibi sanayi ve ticaret eksenli kentleşme oranının yüksek olduğu yerlerde Türkiye’nin içinden geçtiği ekonomik zorluk daha fazla hissediliyor. Burada en önemli sıkıntı; bankacılıkta kredi mekanizmasının etkin bir şekilde çalışamaması, üretim, yatırım ve istihdam sağlayacak olan girişimcilerimize yeteri kadar destek olamamasıdır. Halbuki şu anda dünya bambaşka bir ortam içerisinde. Küresel likidite bolluğu yaşanıyor. Bütün dünyada fiyatlar; paranın fiyatı, finansmanın fiyatı hızla aşağıya geliyor. Bugün küresel piyasalarda 13 trilyon Dolar değerindeki tahvil negatif getiri ile işlem görüyor. Etkin faiz oranı negatif duruma düşmüş durumda. Bu durum aslına bakacak olursanız Türkiye gibi ülkeler için büyük bir fırsat” ifadelerine yer verdi.

“TÜRKİYE EKONOMİK ANLAMDA ÇOK İYİ BİR DURUMDA DEĞİL”

Doç. Dr. Turhan sözlerine şöyle devam etti: “Yine enflasyon tüm dünyada ortadan kalkmış hatta yakın bölgemizdeki gelişmiş ekonomilerin enflasyonsuzluktan yakındığını, bundan rahatsız olduğunu görüyoruz. Ne yazık ki bu iki konu yani bir taraftan enflasyon vatandaşın, halkın cebini doğrudan ilgilendiren konu diğeri de faizler o da girişimcinin, yatırımcının, üreticinin hayatını doğrudan etkileyen durumlar. Bu ikisinde de Türkiye’nin çok iyi bir durumda olmadığını görüyoruz. Ancak burada şunu altını çizerek vurgulamak gerekir ki; ne enflasyon ne faizler talimatla ya da zorlamayla düşmez, düşürülemez. Serbest piyasa ekonomisinin içerisinde doğru politikaları uygulayarak bunların düşmesini beklemek lazım.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER