Denizli’de ‘Kuzu Göbeğine’ büyük ilgi

Denizli’nin Kale İlçesi’nde damaklarda bıraktığı eşsiz tadı ile bilinen ve ‘kuzu göbeği’ diye adlandırılan mantar, toplama sezonunun açılması ile vatandaşlar dağ, tepe demeden yollarla aşındırmaya başladı.

Denizli’de ‘Kuzu Göbeğine’ büyük ilgi

Kale İlçesi’nde kuzugöbeği döneminin başlamasıyla vatandaşlar, mantarın yoğun olarak bulunduğu yerlere akın etmeye başladı.

Kale İlçesi Esenkaya Mahalle sakinleri de aile üyeleri ile birlikte dağ, bayır demeden her yerde kuzugöbeği toplamaya çıktı.

Nadir rastlanan bir mantar türü olduğu için kilogram (kg) fiyatı yaklaşık 100 TL’den alıcı bulan mantarı toplayan vatandaşlar kuzu göbeğini çoğunlukla kendi tüketimleri için kullanırken, arta kalanı ise özel olarak talepte bulunan vatandaşlara satıyorlar.

Çevre halkı ile birlikte şehir içi ve şehir dışından gelen vatandaşlarında son günlerde uğrak mekanı haline gelen Esenkaya Mahallesi’nde mantarın en çok ise ‘Deli Ahmet’ diye adlandırılan dere yatağı çevresinde bulunduğu öğrenildi.

Lezzeti ve faydası öğrenildikten sonra artan rağbet üzerine kuzu göbeği için daha fazla vatandaş geldiğini ifade eden bölge halkı merkezden ve şehir dışından gelenler ile birlikte kuzugöbeği toplandığını söylediler.

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2019, 16:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER