Denizli’de Madımak Katliamı anıldı

Denizli’de Alevi Kültür Derneği ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Denizli Şubesi tarafından 26 yıl önce yaşanan Madımak Katliamı kapsamında Candoğan Parkı önünde basın açıklaması düzenlendi.

Denizli’de Madımak Katliamı anıldı

Sivas'ta 2 Temmuz 1993'te yaşanan Sivas-Madımak Katliamı ve olayda can veren 35 aydın, 26'ncı yılında Denizli'de Alevi Kültür Derneği ve Hacı Bektaşi Kültür Derneği tarafından Candoğan Parkı önünde düzenlenen basın açıklamasıyla anıldı.

Açıklamaya; CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Tolga Varlıker, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Başkanı Nihat Çetin, CHP Kadın ve Gençlik Kolları üyeleri ile dernek üyeleri katıldı.

Ellerinde 'Sivas Katliamı'nı unutmadık, unutturmayacağız' yazılı pankart ve dövizler taşıyan grup adına basın açıklamasını Alevi Kültür Derneği ve Hacı Bektaşi Kültür Derneği Başkanı Erkan Aras okudu.

Aras; "2 Temmuz 1993 Sivas Madımak Katliamı özünde sadece Alevilere karşı değil; ezilen, ötekileştirilen, dışlanan, yok sayılan bütün toplumsal kesimlere karşı yapılan bir katliamdır. O yüzden ezilen, ötekileştirilen, dışlanan ve yok sayılan herkesi zulme karşı ortak mücadeleye çağırıyoruz. Bir daha böyle acıları ve katliamları yaşamamak için 26'ncı yılında Sivas Madımak Katliamı’nda yitirdiğimiz canlarımızı meydanlarda, alanlarda anmaya devam ediyoruz. Önderimiz Pir Sultan Abdal'ın “dönen dönsün ben dönmezem yolundan” şiarıyla hep alanlarda olacağız. Semahlarımızı döneceğiz, deyişlerimizi söyleyeceğiz. Madımak utanç müzesine çevrilene dek mücadelemize devam edeceğiz. Sivas Madımak Katliamı'nı unutmadık unutmayacağız! Sivas'ın ışığı sönmeyecek" dedi.

Basın açıklaması için toplanan grup ise çeşitli sloganlar atarak açıklamaya destek verdi.

Açıklama semah dönülmesi ve saz eşliğinde Alevi türkülerinin söylenmesinin ardından sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER