Denizli'de moda tasarımcısından ilginç kostüm

Pandemi tedbirleri kapsamında internet üzerinden düzenlenen Barış Manço’yu anma konseri için Denizlili moda tasarımcı Sevgi Taşdan tarafından korona virüs nedeniyle zincire vurulmuş ve robotlaştırılmış tarzda kostüm tasarlandı.

Denizli'de moda tasarımcısından ilginç kostüm

Usta Sanatçı Barış Manço’nun vefatının ardından 22 yıl geçmesi ile birlikte her ölüm yıl dönümünde ziyaretçi akınına uğrayan ve bu yıl pandemi nedeniyle ziyarete kapalı olarak gerçekleştirilen anma konseri, internet üzerinden düzenlendi. Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen anma konserinde sanatçı Güvenç Yıldırım’a özel olarak kostüm tasarlayan 29 yaşındaki Moda Tasarımcısı Sevgi Taşdan, bir kostümü ise özel olarak tasarladı.

Kıyafette korona virüsten dolayı yaşanan sıkıntıları ve bu yüzden insanların adeta birer zincire vurulmuş ve robotlaştırılmış hal aldığı bir stil oluşturan Taşdan, “Barış Manço’yu anma konserinde arkadaşımı geçen yıl ve bu yıl da ben giydirdim. Fakat bu yıl, korona virüsten dolayı, yaşadığımız zorlu süreçten ötürü bende değişik ruh haliyle bunalıma girip çıkma ilhamıyla, zorla zincire vurularak robotlaştırılmış insan haline aldırılmaya çalışan bir kostüm tasarladım. Bu zamandan dolayı kostümün hikayesi de bu şekilde oluştu. Güvenç’in soy ismi Yıldırım olduğu için ve korona virüsten sonraki yeni süreçte de doğal afet sorunları başladı. Yıldırım tanrısından da etkilenerek zincire vurulmuş, robotlaştırılmış bir insanın Yıldırım tanrısının giyilmiş kostüm halini yaparak canlandırdım. Yaşadığımız süreci bir kostüm ile gözler önüne serdim” dedi.

“5 KOSTÜM GİYECEK VE HEPSİNİN FARKLI HİKAYESİ VAR"

Taşdan, “Üzerinde bulunan kıyafeti de Denizli’deki ve birçok sanat dünyasında ki insanların sahneye çıkarken ben özenli olmasını istiyorum. Bir star gibi olmasını istiyorum çünkü bir topluma hitap ediyorlar ve bir sanat yapıyorlar. Ondan burada da özenerek parlak bir görüntü verelim ama solist ön planda olduğundan, smokin üzerinden bir tasarım yapalım diye böyle bir şeyle başlattık. Toplamda 5 kostüm giyecek ve hepsinin farklı hikayesi var” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2021, 15:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER