Denizli’de öğrencilere deprem eğitimi

“Depreme hazır bir Türkiye için önceliğimiz güven, sorumluluğumuz güvence” projesi kapsamında deprem eğitimleri başladı. Eğitimin ilki Katip Çelebi İlkokulu’nda gerçekleşti.

Denizli’de öğrencilere deprem eğitimi

Milli Eğitim Bakanlığı ile Doğal Afetler Sigorta Kurumu (DASK) arasında iş birliği anlaşması imzalandı. “Depreme Hazır Bir Türkiye için Önceliğimiz Güven, Sorumluluğumuz Güvence” projesi kapsamında öğrencilere deprem eğitimi verilmeye başlandı. Merkezefendi Katip Çelebi İlkokulu’nda gerçekleştirilen eğitime İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Şube Müdürü Mustafa Vural, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Öğretmen Emrah Eğdir tarafından verilen eğitimlerde, depremin etkilerinden korunma ve zararlarını azaltmayı amaçladıklarını ve bilinçlendirmeyi hedeflediklerini belirtti.

DENİZLİ PİLOT İL

Proje hakkında açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, “Proje 2019-2020 eğitim-öğretim yılında pilot olarak seçilen ve ilimizin de dahil olduğu 10 ilde toplam 350 okulda uygulanacak. İlimizden de 35 okulumuzda yaklaşık 7 bin 909 öğrenci ‘Önceliğimiz Güven Sorumluluğumuz Güvence Eğitimi’ verilecek. Ayrıca bin 575 öğretmende eğitici eğitimlerine alınacak. Bulunduğumuz coğrafya deprem fay hatlarının olduğu bir bölge. İlimiz de ve ülkemizin çeşitli illerinde yıkıcı depremleri geçmiş yıllarda yaşadık. Acıpayam ve Bozkurt ilçelerimizde geçtiğimiz aylarda depremler oldu. Ayrıca geçtiğimiz hafta içerisinde İstanbul’da da orta şiddetli deprem yaşandı. Depremler hayatımız gerçeklerinin arasında. Depremlere karşı önlemler alarak hasarları en aza indirmemiz gerekiyor. ‘Depreme Hazır Bir Türkiye için Önceliğimiz Güven, Sorumluluğumuz Güvence’ projesi ile ilkokul çağlarındaki çocuklarımızı deprem bilinci ile yetiştireceğiz” dedi.

Müdür Oğuz eğitimin sonunda öğrencilere kumbara ve kalem hediye etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER