'DENİZLİ'DE OKULLAŞMA ORANI EN YÜKSEK MERKEZEFENDİ; EN DÜŞÜK ÇAMELİ'

'DENİZLİ'DE OKULLAŞMA ORANI EN YÜKSEK MERKEZEFENDİ; EN DÜŞÜK ÇAMELİ'

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Öğretim Görevlileri; Prof. Dr. Ensar Yeşilyurt ve Prof. Dr. Oğuz Karadeniz başkanlığındaki bir ekip, yapıkları araştırmayla Türkiye’deki okullaşma oranının fotoğrafını çıkardı. Araştırmanın detayları hakkında bilgiler veren PAÜİktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ensar Yeşilyurt, “2015’te Ortalama Okullaşma Yılı’nın en yüksek olduğu ilçe 8.09 yıl ile Merkezefendi iken en düşük olduğu ilçe 4.64 yıl ile Çameli’dir” dedi.

 

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Oğuz Karadeniz ve PAÜİİBFÖğretim Üyesi Prof. Dr. Ensar Yeşilyurt başkanlığındaki bir grup; Türkiye’nin ilçelerinde 25 yaş üzeri kişilerin eğitim düzeyleri ve kaç yıl eğitim aldığı yönünde kapsamlı bir çalışmaya imza attı. Araştırmada Denizli’de 2015’te Ortalama Okullaşma Yılı’nın en yüksek olduğu ilçe 8.09 yıl ile Merkezefendi iken; en düşük olduğu ilçe 4.64 yıl ile Çameli oldu.

DENİZLİ GAZETESİ: çalışmanız hakkında bilgi verebilir misiniz?

ENSAR YEŞİLYURT: Muhammet Bey sizin hem eğitim hem de özellikle kadın eğitimi konusuna önem verdiğinizi ve Denizli’ye özgü olgulara odaklandığınızı biliyorum. Bu özelliklere dışında uzun bir tecrübeye sahip duayen bir gazeteciyle görüştüğüm için çok mutluyum. Kısaca Ortalama Okullaşma Yılı ve Beklenen Okullaşma Yılı konusundaki çalışmalarımız konusunda bilgi vereyim. Beşeri sermayeyi tanımlamak için genellikle eğitim seviyesi kullanılmaktadır. Eğitim seviyesi ve kalitesi neredeyse bütün alanlardaki araştırmacıların ilgisini çekmektedir. Biz de Türkiye’de illere göre Ortalama Okullaşma Yılı ve Beklenen Okullaşma Yılı’nı hesaplamak ve ardından da Birleşmiş Milletler’in ülkeler için hesapladığı İnsani Gelişme Endeksini illere göre hesaplamak için yola çıktık. Böylece illeri birbirleriyle karşılaştırma olanağına sahip olacaktık. Öncelikle okullaşma yılı ile ilgili araştırmalara benim dışımda katkı yapan araştırmacılar Atalay Çağlar, Ferda Esin Gülel, Oğuz Karadeniz, Filiz Yeşilyurt ve Hülya Karadeniz’dir. Daha önceki versiyonlarda Sinem Pınar Kangallı-Uyar’da katkı yapmış idi. İsterseniz Ortalama Okullaşma Yılı ve Beklenen Okullaşma Yılı kavramlarını tanımlayayım. Ortalama Okullaşma Yılı her hangi bir birimde (ülke, il veya ilçe) 25 yaş üstü nüfusun ortalama kaç yıl eğitim aldığını, Beklenen Okullaşma Yılı ise şu anda eğitim sistemi içerisinde olan nüfusun eğitim sistemi dışına çıktığında kaç yıl eğitim almış olacağını göstermektedir. Bu yapıya bağlı olarak illere göre her iki okullaşma yılını cinsiyet ve yıl kırılımlı hesapladık. Her ikisini karşılaştırabilmek için liseye kadar eğitimi dikkate aldık.Bunların sonuçlarını da güncelledikten sonra ayrıca paylaşırız. Daha sonra ilçelerin Ortalama Okullaşma Yılı’nı hesapladık. İlçelerin Beklenen Okullaşma Yılı’nı hesaplamak için veri olmadığı için ilçeler için bu hesaplamayı yapamadık.

DENİZLİ GAZETESİ: okullaşma yılını arttırmak için neler yapılmalı?

ENSAR YEŞİLYURT: Bu sorunun cevabı Ortalama Okullaşma Yılı ve Beklenen Okullaşma Yılı için farklıdır. Ortalama Okullaşma Yılı 25 yaş üzeri nüfustan hesaplandığı için her hangi bir yıl için (örneğin 2015) bunu arttırmak mümkün değildir. Ancak bu nüfusun kalitesini arttırmak için yetişkin eğitimine odaklanmalıyız. Beklenen Okullaşma Yılı’nı zaman içerisinde arttırmak için yüzeysel olarak bakıldığında yapılacak çok fazla bir şey yok. Çözüm genç nüfusun daha fazla ve etkin bir şekilde eğitim sistemine geçişinin sağlanmasıdır. Ancak bunun nasıl yapılacağı ve özellikle her bir yörede farklılaşan sosyo-ekonomik faktörler ve farklı nedenlerle eğitim sistemi dışında kalan öğrencilerin hangi farklı politikaların gerçekleştirileceği oldukça karmaşık ve zordur.Denizli’nin Okullaşma Yılı için neler söyleyebilirsiniz ve diğer il, ilçe ve ülkelere göre konumu nedir? Denizli’nin okullaşma yılı ilçelerden ilçelere farklılık göstermektedir. Bazı ilçelerin okullaşma yılı diğer ilçelerle kıyaslandığında yüksek iken bazı ilçelerin okullaşma yılının yüksek olmadığı söylenebilir. Dünya ile kıyaslandığında elbette düşüktür. Denizli’de hesaplaması yapılan en son yıl olan 2015’te erkek nüfus için Ortalama Okullaşma Yılı’nın en yüksek olduğu ilçe 9.38 yıl ile Merkezefendi iken en düşük olduğu ilçe 6.32 yıl ile Çameli’dir. Benzer şekilde kadın nüfus için yine 2015’te Ortalama Okullaşma Yılı’nın en yüksek olduğu ilçe 8.09 yıl ile Merkezefendi iken en düşük olduğu ilçe 4.64 yıl ile Çameli’dir. Toplam nüfusu ele alındığında da sıralama değişmemektedir. Toplamda Ortalama Okullaşma Yılı 8.72 yıl ile Merkezefendi ve 5.48 yıl ile Çameli’dir. Dikkat ederseniz Pamukkale ve Merkezefendi için artış oranları hesaplanmamıştır. Çünkü bu ilçeler 2009’da yoktu ve kapsadığı mahalleler oldukça değişmiştir.

ENSAR YEŞİLYURT: Erkek nüfusta 2009’dan 2015’e Ortalama Okullaşma Yılı’nı en yüksek oranda arttıran ilçe yaklaşık yüzde 30 ile Honaz iken en az oranda arttıran ilçe yaklaşık olarak yüzde 20 ile Bekilli’dir. Kadın nüfusta ise Ortalama Okullaşma Yılı’nı en fazla arttıran ilçe yaklaşık olarak yüzde 40 ile Serinhisar iken en az oranda arttıran ilçe ise yüzde 23 ile Baklan’dır. Toplamda ise yaklaşık olarak yüzde 32 ile Serinhisar iken en az oranda arttıran ilçe yaklaşık olarak yüzde 22 ile Baklan’dır.Öte yandan 2009'dan 2015'e Ortalama Okullaşma Yılında oransal olarak değil de süre olarak en fazla artışın yaşandığı ilçe erkek nüfus için 1.72 yıl ile Honaz en az artışın yaşandığı ilçe 1.10 yıl ile Babadağ'dır. Kadın nüfus için bu değerler sırasıyla 1.6 yıl ile Bozkurt ve 0.95 yıl ile Baklan'dır. Toplamda ise Ortalama Okullaşma Yılının en fazla artışın olduğu ilçe 1.56 yıl ile Honaz iken en az artışın yaşandığı ilçe 1.10 yıl ile Babadağ’dır.Denizli genelinde ise 2015 yılında erkek nüfusun ortalama okullaşma yılı 8.37, kadın nüfusun 6.82 ve toplamda ise 7.59'dur.DENİZLİ GAZETESİ: İsterseniz biraz da okullaşma yılını en fazla arttıran ilçeler üzerinde duralım.

DENİZLİ GAZETESİ: Peki kadın ve erkek ortalama okullaşma yılı arasındaki fark için neler söylenebilir?

ENSAR YEŞİLYURT: Erkek nüfusun Ortalama Okullaşma Yılı ve Kadın nüfusun Ortalama Okullaşma Yılı arasındaki farkın en yüksek olduğu ilçemiz 2.41 yıl ile Beyağaç’tır. Başka bir deyişle Beyağaç’ta erkeklerin Ortalama Okullaşma Yılı kadınların ortalamasından 2.41 yıl daha yüksektir. En düşük olan ilçe ise 1.29 yıl ile Merkezefendi’dir. Merkezefendi eğitim konusunda erkek ve kadınların en homojen olduğu ilçedir.

Devamı Yarın

“2009’DAN 2015’E ORTALAMA OKULLAŞMA YILININ EN FAZLA ARTTIRAN İLÇE HAKKARİ ŞEMDİNLİ’DİR”

 

MUHAMMET KARAÇAY- DOĞAN AKŞİT​

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211