Denizli’de sağlıklı yaşam yürüyüşü

İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle, 3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü etkinliği kapsamında sağlıklı beslenme alışkanlıklarını geliştirmek, fiziksel aktivite düzeyini artırmak ve sağlıklı yaşam kültürünün yerleşmesini sağlamak amacıyla ‘Harekete Çocuklukta Başla Sağlıklı Yaşa’ temalı yürüyüş düzenlendi.

Denizli’de sağlıklı yaşam yürüyüşü

Sağlık Bakanlığı tarafından çocukluk çağı obezitenin önüne geçmek ve farkındalık oluşturmak için yürütülen çalışmalar kapsamında ‘Harekete Çocuklukta Başla Sağlıklı Yaşa’ temalı olarak tüm illerde yapılan yürüyüş etkinliği, Denizli’de Yenişehir Yürüyüş Yolu’nda gerçekleştirildi.

İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle, düzenlenen etkinliğe; Vali Yardımcısı Mehmet Okur, İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Hüseyin Selçin, İl Sağlık Müdürlüğü Hizmet Başkanları, Servergazi İmam Hatip Ortaokulu idaresi, öğrenciler ve sağlık çalışanları katıldı.

Yürüyüşte; öğrenciler ellerinde ‘Harekete Çocuklukta Başla Sağlıklı Yaşa’ yazan dövizlerle yürüdü. Yürüyüş sonrası Servergazi İmam Hatip Ortaokulu’nda beden eğitim öğretmenleri eşliğinde çocuklarla fiziksel aktivite ve oyunlar oynandı.

Ayrıca sağlıklı yaşam aracıyla yürüyüşe katılan öğrencilere ağız - diş seti hediye edildi. Çocukluk çağı obezitenin önüne geçmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla tüm illerde 3-4 Ekim tarihlerinde Dünya Yürüyüş Günü etkinliği düzenlendiğini belirten Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, “Fiziksel aktivitenin sağlık için öneminin yeterince anlaşılamaması ve giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi, toplumda obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını arttıran önemli nedenlerden biridir. Bu hastalıklar için risk faktörü olan hareketsiz yaşam dünya genelindeki ölümlerin dördüncü önde gelen risk faktörü olarak belirlenmiştir. Ülkemizde günlük yaşamda fiziksel aktivite düzeyini artırmak amacıyla Sağlık Bakanlığımız tarafından hedefler belirlenmiş ve toplumu fiziksel aktiviteye özendirmek için çalışmalar yürütülmektedir. Bu doğrultuda 81 ilde gerçekleştirilen yürüyüş etkinliğini Denizli’de Servergazi İmam Hatip Ortaokulu ile birlikte gerçekleştirdik. Çocuklarımızı, çocukluk çağı obezitenin önlenmesi için hareketli yaşama davet ettik. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER