DENİZLİ’DE SATRANÇ TURNUVASI HEYECANI YAŞANDI

5.Geleneksel ODTÜ Geliştirme Vakfı Denizli Okulları Satranç Turnuvası, 7 ilden gelen 156 sporcunun katılımıyla gerçekleşti. Okulun spor salonunda yapılan turnuvada dereceye giren sporcular, müsabakaların ardından düzenlenen törende ödüllerine kavuştu.

ODTÜ Geliştirme Vakfı(GV) Denizli Okulları, Pamukkale Satranç ve Akıl Oyunları Spor Kulübü (PAÜSA), Türkiye Satranç Federasyonu ve Gençlik ve Spor Hizmetleri Denizli İl Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen 5.Geleneksel ODTÜ GV Denizli Okulları Satranç Turnuvası düzenlendi. Okulun spor salonunda yapılan turnuva; Denizli, Aydın, İzmir, Muğla, Antalya, Isparta ve Burdur olmak üzere toplam 7 ilden gelen 156 sporcunun katılımıyla gerçekleşti. Katılımcılar arasında 15 milli satranç sporcusunun da bulunduğu turnuvaya ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını aktaran ODTÜ GV Özel Denizli Okulları Beden Eğitimi Zümre Sorumlusu Nezihe Çeşmeli Keskin, “Satranç turnuvasının bu yıl 5’incisini düzenliyoruz. Okulumuz bu tür etkinliklere çok önem veriyor. Öğrencilerimize; sosyal, zihinsel ve fiziksel gelişimleri açısından destekleyici çalışmalar yapılıyor. Satranç turnuvası da bunun bir örneği diyebiliriz. Okulumuzda ana sınıfından 3’üncü sınıfa kadar her öğrenci birer saat satranç dersi görüyor” dedi.

ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI

Sporcular; 8 Yaş Altı, 9 Yaş, 12 Yaş Altı ve Açık kategorilerinde birbirlerini mat etmek için ter döktü. 8 Yaş Ve Altı Kategorisi’nde; Ali Kaan Genç, birinci olurken; aynı kategorinin ‘En İyi Kız Sporcusu', Merve Berra İnan oldu. 9 Yaş Kategorisi’nde birinciliği Hayri Beyhun Şenel elde ederken, aynı kategoride ‘En İyi Kız Sporcusu’, Nehir Yurt oldu. 12 Yaş Ve Altı Kategorisi’nde Ali Batuhan Bıyıksız, tüm rakiplerini ‘mat’ ederek birinciliği elde ederken; ‘En İyi Kız Sporcu' ise Derin Su Tatcı oldu. Açık Kategori’de birincilik kupasını Alper Eren alırken; Genel Kategori’nin ‘En İyi Kız Sporcusu' ise Nehir Tokat oldu.

DÜNYA 3’ÜNCÜSÜ BATUHAN ÖZEN DE TURNUVAYA KATILDI

Turnuvaya katılanlar arasında kolejin mezunlarından 2017 yılında 17 yaş kategorisinde Türkiye Şampiyonu ve sonrasında Dünya Satranç Şampiyonası’nda üçüncü olan Batuhan Özen de vardı. Özen, bu turnuvada ise Açık Yaş Kategorisi’nde averajla üçüncü sırayı elde etti. Mezun olduğu ve kendisi için çok önemli bir yeri olan okulunda turnuvaya katılmanın mutluluğunu yaşadığını ifade eden Özen; “Bu ara satrançtan da biraz uzak kalmıştım. Hatırlamak adına iyi oldu” dedi. Dünya şampiyonluğu sürecine de değinen Özen, “O dönemde çok çalışmış ve karşılığını almıştım. Herkes bana o süreçte büyük destek oldu. Şampiyonaya kötü başlamıştım fakat sonrasında iyi bir geri dönüş yapmıştım. Türk Bayrağı’nı dalgalandırdığım o gün tüylerim diken diken olmuştu. Satranç, hem mental hem de sosyal açıdan çok faydalı bir spor. Herkese tavsiye ederim” ifadelerini kullandı.

“SATRANÇ, EĞİTİMİN EN ÖNEMLİ ARAÇLARINDAN BİRİDİR”

Kaliteli bir turnuvaya imza attıkları için ODTÜ Koleji’ne teşekkürlerini ileten Türkiye Satranç Federasyonu Asbaşkanı Halil Hilmi Darı, şöyle konuştu: “Velilerimiz satrancın faydalarının farkındalar. Satranç sporuyla herkesin tanışması gerekiyor. Satranç sadece oyun değildir. Satrancın; çocuğun sosyal, kültürel birtakım faaliyetler içerisinde olduğu ve gelişimlerine büyük katkısı bulunan önemli bir spordur. Satranç, eğitimin en önemli araçlarından biridir.”

“İLİMİZDE BÖYLE BİR TURNUVAYA SAHİP OLDUĞUMUZ İÇİN ÇOK ŞANSLIYIZ”

Turnuvanın organizatörlerinden Pamukkale Üniversitesi Satranç ve Akıl Oyunları Spor Kulübü (PAÜSA) Başkanı Ali Özen, “Ulusal çaptaki turnuvalarda görebileceğimiz düzey bir organizasyon gerçekleştirdik. Geleneksel hale getirdiğimiz turnuvamızı git gide uluslararası hale getirmeyi hedefliyoruz. 2013’ten beri her yıl genelde kasım ayında olmak üzere turnuvamızı burada düzenliyoruz. İlimizde böyle bir turnuvaya sahip olduğumuz için çok şanslıyız. Satranç; konumu değerlendirme, yorumlama, planlama, hesaplama, çok yönlü düşünme gibi pek çok yetimizi geliştirdiği için her bireyin bu oyunu oynaması çok önemli. Gelecekte herkes satranç oynuyor olacak. Bu oyunu öğrenme yaşı 4’e kadar inmiş durumda. Zihinsel bir spor olması açısından çok önemli bir spor. Herkesten turnuva hakkında olumlu geri dönüşler aldık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“HERKESİN SATRANÇLA İÇLİ DIŞLI OLMASINI İSTİYORUZ”

Köklü turnuvayı yerinde gözlemlemek için İstanbul’dan gelen Satranç Antrenörleri Derneği Başkanı Satranç Akademisi Kurucusu Menderes Sargın, “Böyle etkinliklerin sayısının arttırılması lazım. Biz de bu tür organizasyonları gözlemleyerek kendi içimizde bir durum değerlendirmesi yapıyoruz. Çocukların satranç oynaması sadece sportif açıdan değil, eğitsel açıdan da çok önemli. Herkesin satrançla içli dışlı olmasını istiyoruz. Ben, Türk satrancı adına turnuvada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

SERDAR KİRİŞ – DOĞAN AKŞİT

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2018, 17:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER