Denizli’de ‘Sıfır Atık Projesi’ tanıtıldı

Denizli’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde 2017 yılı başlatılan ‘Sıfır Atık Projesi’nin bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Denizli’de ‘Sıfır Atık Projesi’ tanıtıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde 2017 yılı başlatılan ‘Sıfır Atık Projesi’nin yaygınlaştırılması ve daha geniş kitlelere ulaşılması çalışmaları kapsamında düzenlenen proje bilgilendirme toplantısı, Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı. Toplantıya; Vali Hasan Karahan, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Merkezefendi Kaymakamı Dr. Adem Uslu, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Çevre Şehircilik İl Müdürü Fikret Büyüksoy, Denizli Müftüsü Mehmet Aşık, İl Kültür ve Turizm Müdür V. Turhan Veli Akyol, TEMA Vakfı Denizli İl Temsilcisi Prof. Dr. Gürkan Semiz, kamu kurum müdürleri ve okul müdürleri katıldı. Toplantı öncesinde Vali Karahan ve protokol üyeleri, kentteki anaokulu öğrencilerinin atıkları değerlendirerek yaptıkları eserlerin sergisini gezdi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın 2. Uluslararası Sıfır Atık Zirvesi’nde yaptığı konuşma ekrana yansıtıldı.

“ATIK MADDE ARTIŞI, BİLİNÇSİZ TÜKETİM ALIŞKANLIKLARINDAN KAYNAKLANMAKTADIR”

Toplantıda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz; “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın değerli eşleri Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayesinde başlatılan ‘Sıfır Atık Projesi’, 81 ilimizde başlatıldı. Proje ile sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir dünya bırakılması hedeflenmiştir. Atıkları kontrol altına almak, gelecek nesillere temiz, gelişmiş ve daha yaşanılabilir bir Denizli bırakmak noktasında düzenli, sistemli ve uygulanabilir bir eylem planı oluşturmak ve uygulamak hepimizin ortak sorumluluğudur. Atık madde artışı, nüfusun hızla artmasının yanı sıra bilinçsiz tüketim alışkanlıklarından kaynaklanmaktadır. Doğal kaynakların hızla yok olması, doğadaki atık miktarının artması insan sağlığı açısından hepimizi endişelendirdiği gibi her bir bireyin bu konuda sorumluluk almasını da gerekli kılmıştır. Sevgili öğrencilerimizin destekleriyle bu çalışmalarımız daha verimli hale gelecektir. Sizler saf ve temiz yüreklerinizle çevreyi kirleten birini uyarırsanız, emin olun bu bizim çalışmalarımızdan daha etkili olacaktır. Yarının Türkiyesinin sahibi olan siz gençler, bu olaya sımsıkı sarılıp çevrenize örnek olursanız, Denizli çok daha temiz ve yeşil olacaktır. Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak temel hedefimiz; doğal varlıkların korunması ve israfın önlenmesi konularını da kapsayan 5D modelidir. 5D model; ‘Düşün ve Gerekli Değilse Tüketme’, ‘Daha Az Tüket’, ‘Değerlendir ve Yeniden Kullan’, ‘Değiştir ve Farklı Amaçla Kullan’ ve ‘Dönüştür Doğa Kazansın’ prensiplerinden oluşmaktadır. Atıkların kontrol altına alınması ve gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye bırakılması hedefiyle, projede emeği geçen tüm kurum ve kişilere teşekkür ediyor, projemizin ilimize, ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum” dedi.

“SIFIR ATIK KAMPANYASI KARARLI BİR ŞEKİLDE BAŞLADI”

‘Sıfır Atık Kampanyası’nın kararlı bir şekilde başladığını belirten Vali Karahan; “Yönetmeliklerle de artık resmi görevlerimiz arasında yer alıyor. Bu konuda Denizlimizde güzel işler yapılıyor ve güzel neticeler alınıyor. 7 milyar insan tüketim çılgınlığına kapıldığı zaman dünyanın yaşanılamayacak bir hale geldiğini hepimiz gördük. Bunun için de şimdiden tedbir alıp dünyanın bir patronu değil de onun bir parçası olduğumuz anlayışının artık kabullenilmesi gerekiyor. Bu anlayışla yaşamımıza yön vermemizin en insani tavır olacağını düşünüyorum. Denizli’de de bu gayretlerin netice vermesi bizleri çok mutlu ediyor. Birçok alanda olduğu gibi şehrimizin bu alanda da örnek olması, milli eğitimimizin bu konuda öncülük etmesi, öğretmen ve velilerimizin bu konuda büyük katkılar sunması bizlere bu başarıyı getiriyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Daha güzel, daha yaşanılır ve daha mutlu bir dünyada hep birlikte yaşamayı diliyor, saygılar sunuyorum” diye konuştu.

GERİ DÖNÜŞÜMLERİNDEN YAPILAN TÜRK BAYRAĞI, VALİ KARAHAN’A HEDİYE EDİLDİ

Programın devamında Tema Vakfı Denizli İl Temsilcisi Prof. Dr. Gürkan Semiz, Sıfır Atık Projesi ve TEMA Vakfı’nın çalışmaları hakkında sunum yaptı. Tanıtım toplantısı sonunda anaokulu öğrencilerinin atıkların geri dönüşümlerinden yaptıkları Türk Bayrağı, Vali Karahan’a hediye edildi. Ayrıca atık dönüşümlerinden yapılan objeler günün anısına Vali Karahan ve PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ’a takdim edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER