Denizli’de sol el parmakları olmadan doğan Süleyman Çetinkaya, yardım bekliyor

Denizli’de sol el parmakları olmadan dünyaya gelen 3 yaşındaki Süleyman Çetinkaya, parmakları olmadan hayatını devam ettirmeye çalışıyor. Günlük hayatta oyuncaklarını oynarken bile zorluk çeken minik Süleyman, yardım bekliyor.

Denizli’de sol el parmakları olmadan doğan Süleyman Çetinkaya, yardım bekliyor

Denizli’de bir gazoz firmasında şoförlük yapan Ömer (28) ile Arife Çetinkaya (23) çiftinin, 3 yıl önce dünyaya gelen çocukları Süleyman, sol elinin parmakları olmadan doğdu.

Çocuklarının parmaklarının olmayacağını daha anne karnında 3 buçuk aylıkken öğrenen çift, oğullarının doğmasını istedi.

Sol elinin parmakları olmadan hayatını devam ettiren küçük Süleyman, günlük hayatta elleriyle yapacağı şeylerde bir hayli zorlanıyor.

Oyuncaklarını bile tam olarak oynamayan Çetinkaya ’nın en büyük sorunu ise, çevredekilerin parmaklarına ne olduğu sorusuna vereceği cevap oluyor.

3 yaşındaki Çetinkaya, Mahallede arkadaşlarıyla oynarken arkadaşlarının ya da bazı yetişkinlerin “Parmaklarına ne oldu?” sorusuna verecek bir cevap bulamayıp ellerini arkasına saklıyor.

“BİR ŞEY ALIRKEN BİLE ZORLANIYOR”

Oğlu için çeşitli hastanelere gittiğini ancak bir çözüm bulamadığı belirten baba Ömer Çetinkaya, parmak kemiklerinin gelişip uzayabilmesi için gerekli tedavilerin mümkün olabileceğini aktardı.

Oğlu için biyonik el de alınabileceğini söyleyen Çetinkaya, bu şekilde tam olmasa da elini kullanabileceğini kaydetti.

Oğlunun bir şey alırken zorlandığını aktaran Çetinkaya, “Şu an ufak olduğu için anlamıyor ama biraz daha büyüyünce sıkıntı olacağını düşünüyorum. Bir şey alırken, sol eliyle almayı deniyor alamayınca da sağdakiyle alıp sol kolunun arasına sıkıştırıyor. Sol eliyle bir şey tutamıyor, yerden alamıyor. Madeni parayı bile, sol elinde sıkıştırır gibi yapıyor, kolayla vücuduna sıkıştırıyor. Protez el olabilir, çok iyi bir doktor olursa; ‘kemiklerde bir gelişme var mı ya da olur mu?’ bu araştırılabilir. Biz araştıramıyoruz, durumumuz o kadar el vermiyor” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER