Denizli’de sulama sezonu başladı

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürü Kaya Yıldız, Denizli’de dün itibariyle 2021 yılı sulama sezonunun başladığını belirtti. Yeni sezonda toplam 730 bin dekar tarım arazisinin sulanacağını açıklayan Yıldız, ülke ekonomisine 1 milyar 80 milyon TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini söyledi.

Denizli’de sulama sezonu başladı

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, yaptığı yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya, çiftçilerin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaya devam ediyor. Konuya ilişkin açıklama yapan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Dünyada olduğu gibi ülkemizde de nüfus artışına paralel olarak başta tarım olmak üzere içme, kullanma ve sanayi sektöründeki su taleplerinde büyük artış olmaktadır. Etkileri gittikçe daha fazla hissedilen kuraklık ve iklim değişikliği ile birlikte su miktarında da azalmaların beklenmesi, sulama başta olmak üzere mevcut su kaynaklarımızın azami surette değerlendirilmesini ve en verimli şekilde kullanılmasını gerektirmektedir. Bu tablo su kaynaklarımızın rasyonel yönetimini ve verimli kullanımını zorunlu kılmaktadır” dedi.

“2021, ‘Su ve Sulamada Hamle Yılı’ ilan olarak edildi”

DSİ Genel Müdürlüğü’nün, ülkenin su kaynaklarının korunması, yönetilmesi, geliştirilmesi ve gelecek nesillere eksiksiz olarak aktarılması maksadıyla projeler ürettiğini belirten Genel Müdür Yıldız, Türkiye’nin en büyük yatırımcı kuruluşlarından birisi olduğunu ifade etti. Genel Müdür Yıldız, “Bilindiği üzere 2021 yılı, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli tarafından ‘Su ve Sulamada Hamle Yılı’ olarak ilan edildi. Bu sebeple 2021 yılı ‘Sulama yatırımlarımızda hamle yılı’ olacaktır. Bu kapsamda Bölgesel Kalkınma projeleri olan GAP, KOP, DAP ve DOKAP başta olmak üzere özellikle sulama yatırımlarımız hızlandırarak verimli topraklarımızın bereketine bereket katmak için çalışmaktayız. DSİ olarak modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koymaktayız. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor” diye konuştu.

Denizli’de sulama sezonu başladı

Denizli’de dün itibariyle 2021 yılı sulama sezonunun başladığının altını çizen Genel Müdür Yıldız; bu sezonunda toplam 730 bin dekar tarım arazisinin sulanacağını açıkladı. Yıldız, Denizli’de toplam 730 bin dekar tarım arazisinde yapılacak sulu tarım ile birlikte 2021 yılı birim fiyatları ile ülke ekonomisine 1 milyar 80 milyon TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini söyledi. Yıldız, şunları aktardı: “Çiftçilerimize bol ve bereketli bir sulama sezonu diliyorum. DSİ olarak, ülke tarımı ve ülke insanı için özveri ile çalışmaya devam etmekteyiz. Tarım arazilerinin suya kavuşmasını, modern sulama sistemlerinin yaygınlaşmasını ve özellikle de su tasarrufu sağlanmasını önemsiyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde kararlılıkla sürdürüyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER