'DENİZLİ'DE YABANCI SERMAYELİ ŞİRKET SAYISI YÜZDE 135 ARTTI'

'DENİZLİ'DE YABANCI SERMAYELİ ŞİRKET SAYISI YÜZDE 135 ARTTI'

Denizli Ticaret Odası (DTO) Meclisi’nin Haziran Ayı Toplantısı’nda konuşan DTO Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli’de son bir yılda kurulan yabancı sermayeli şirket sayısının yüzde 135 arttığını ve bu yolla Denizli’ye 5 Milyon 923 Bin TL sermaye girdiğini ifade etti.

Denizli Ticaret Odası (DTO) Meclis Başkanı Salih Sarıkaya’nın yönettiği DTO 2018 Yılı Haziran Ayı Meclis Toplantısı’nda, odanın bir aylık faaliyeti İle gelecek döneme dair teklifler görüşüldü. DTO Başkanı Uğur Erdoğan da, bir sunum eşliğinde ekonomideki son durum ile güncel gelişmeleri değerlendirdi.24 Haziran Pazar günü gerçekleştirilen seçimden, Türkiye’nin idari ve hukuki yapısını yeniden şekillendirerek, bürokrasiyi azaltıp karar almayı ve icraatı hızlandırması beklenen bir sürecin önünün açılmasının öngörüldüğü bir sonuç çıktığını söyledi. Yarışta yer alan isimler ile vatandaşlık görevini yerine getirerek oyunu kullanarak tercihini ortaya koyan seçmenleri kutlayan Başkan Erdoğan, “Piyasalarda görülen bekle ve gör yaklaşımı, seçim sonuçlarının ortaya çıkmasıyla, yerini iyimserliğe bırakmıştır! Yeni hükümetin oluşturulmasıyla, güven verici ortamdaha da büyük bir hızla gelişmeye başlayacaktır” değerlendirmesinde bulundu. 

“İHRACAT, 2018’İN İLK 5 AYLIK DÖNEMİNDE YÜZDE 19,68 ARTTI”
Denizli’ye dair ekonomik verilere de değinen Başkan Erdoğan, “Mayıs sonu itibarıyla yılın ilk 5 aylık döneminde, ilimizin ihracatı 2017’nin aynı dönemine göre, yüzde 19,68 oranında artış göstererek, 1 Milyar 412 Milyon 417 Bin Dolar oldu. En fazla ihracatı, sırasıyla; İngiltere, Almanya ve İtalya’ya yaptık. İhracat yapılan sektörlerin başında, 452 Milyon 20 Bin Dolar’la hazır giyim ve konfeksiyon yer aldı. Bu sektörü, 226 Milyon 100 Bin Dolar’la elektrik-elektronik ve hizmetler, 185 Milyon 437 Bin Dolar’la da demir ve demir dışı metaller izledi” dedi.

“TEŞVİKLER, İSTİHDAMA DÖNÜŞÜYOR”
Denizli’nin istihdam oranlarını da dile getiren Erdoğan, “Şubat sonu itibarıyla, 4/a kapsamında kayıtlı istihdam, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,67 oranında artışla, 223 bin 100 kişi olarak kayıt altına alındı. Öte yandan, yılbaşından bu yana ilk 5 aylık dönemde ilimize 44 yatırım teşvik belgesi verildi. Bunun mali değeri, 322Milyon Türk Lirası. Bu belgelerin 21’i imalat, 8’i hizmetler, 3’ü enerji, 8’i madencilik, 4’ü de tarım faaliyetleri için alındı. Teşvikler, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 50,25 artışla 873 kişilik istihdam sağladı. 2017’nin Ocak-Mayıs döneminde, bu sayı 581’de kalmıştı. Teşvikler, istihdama dönüşüyor” diye konuştu.

KARŞILIKSIZ ÇEKTE İYİLEŞME DEVAM EDİYOR
Meclis üyelerine karşılıksız çekteki iyileşmenin devam ettiğini aktaran Başkan Erdoğan, “2017’nin mayıs sonu itibarıyla 2 bin 441 olan karşılıksız çek adedi, 2018’inaynı döneminde bir önceki yıla göre yüzde 37,20 oranında azaldı ve bin 533’e kadar geriledi” dedi.

“DENİZLİ’DE KURULAN YABANCI SERMAYELİ ŞİRKET SAYISI, YÜZDE 135 ARTTI”
Denizli’nin yabancı yatırımcıların gözdesi olmaya devam ettiğini de belirten Başkan Erdoğan, şehirdeki yabancı ortaklı şirket sayısının 99’a kadar çıktığını açıkladı. Erdoğan, “2018’in mayıs ayı sonu itibarıyla, yılın ilk 5 ayında Denizlimizde, 12 adedi limited şirket, 2 adedi de anonim şirket olmak üzere toplam 14 adet yabancı sermayeli şirket kurulmuştur. Tekstil, bilgisayar programlama, kafeterya işletmeciliği, inşaat, çağrı merkezi, ihracat mümesilliği gibi sektörlerdeki şirketlerin tabiiyetleri ise Suriye, İsveç, İran, İspanya, İsrail, Irak ve Almanya’dır. Denizli’de faaliyet gösteren yabancı sermayeli şirket sayısı, 99 olmuştur. Aynı dönemde Türkiye genelinde, 492 adedi A.Ş. statüsünde, 4 bin 402’si de limited şirket statüsünde olmak üzere 4 bin 894 yabancı ortaklı şirket kurulmuştur. Türkiye’de son bir yıllık dönemde, yüzde 95 oranında bir artışla 9 bin 249 yabancı sermayeli şirket kuruldu. Bu yolla gelen yabancı sermaye toplamı 6 milyar 99 milyon 923 Bin TL. Son 1 yılda Denizlimizde kurulan yabancı sermayeli şirket sayısı ise, yüzde 135 artışla 33’e ulaştı. Bu yolla ilimize gelen toplam yabancı sermaye, 5 milyon 923 Bin TL.” diye konuştu.

MİLLETVEKİLİ NİLGÜN ÖK’Ü TEBRİK ETTİ
Başkan Erdoğan, sözlerini DTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı iken AK Parti’den Milletvekili Adayı olup seçilen Nilgün Ök’ü kutlayarak tamamladı. Erdoğan, “İş dünyamızdan bir ismin daha TBMM’de bizleri temsil edecek olması mutluluk verici. Kendisine başarı diliyoruz.” dedi.

 

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER