DENİZLİ'DE ZENGİNLEŞTİRİLMİŞ KÜTÜPHANE SAYISI 53 OLDU

DENİZLİ'DE ZENGİNLEŞTİRİLMİŞ KÜTÜPHANE SAYISI 53 OLDU

Hasan Tekinada Anadolu Lisesi ile Okul Yaptırma ve Yaşatma Derneği İlkokulu bünyesinde  yapılan Z kütüphanelerinin açılışı Vali Hasan Karahan’ın katılımııyla gerçekleştirildi. Böylelikle Denizli’deki toplam Z kütüphane sayısı 53’e ulaştı.

Hasan Tekinada Anadolu Lisesi ile Okul Yaptırma ve Yaşatma Derneği İlkokulu bünyesinde  yapılan Z kütüphanelerinin açılışı düznelenen törenle gerçekleştirildi. Törende konuşan ve zenginleştirilmiş kütüphanelerin çocukların sosyal ve kültürel gelişiminde büyük katkı sayğlayacağını belirten Vali Hasan Karahan; “Yarının bilim adamları, akademisyenleri, öğretmenleri daha birçok meslek grubunda başarılara imza atacak bireyler ancak çocukluklarında okumalarına, araştırmalarına ve eleştirel düşünmelerine önem verilen nesillerden oluşacaktır. Okuyan bir toplum için ülke genelindeki kütüphanelerin öğrenciler tarafından aktif olarak kullanılması yönünde çalışmalar gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu sayede ülke genelinde okuma kültürü oluşacak ve okuma alışkanlığı gelişecektir. Kurulan Z-Kütüphaneler, klasik kütüphane anlayışından farklı özelliklere sahip olup, bu kütüphaneler fiziki şartları ve teknolojik alt yapıları ile kütüphanecilik anlayışına çağdaş bir seviye kazandıracak ve kütüphane hizmetlerinin niteliğini artıracaktır” dedi.

Vali Karahan şunları söyledi: “Bilginin her gün yenilendiği, davranış ve tutumların, ihtiyaç ve beklentilerin sürekli değiştiği günümüzde, gençlerimizin hayat boyu öğrenme yaklaşımını benimsemiş bireyler olarak yetişmesi amacıyla hizmete açılan Z kütüphaneler; zekâ oyunları, okuma ve dinleme materyallerinin bir arada bulunduğu, sesli ve elektronik kitaplar gibi alternatif okuma seçeneklerinden öğrencilerin faydalanabildiği taşınılabilir raflarıyla, ahşap ve kumaş malzemelerle kaplanmış duvarlarıyla, estetik ve pedagojik açıdan uygun renkleriyle çocuklarda okuma alışkanlığı ve zevki uyandıran, onları kütüphaneye çekecek mekânlar şeklinde tasarlanmıştır.” Açılışların ardından Vali Karahan kütüphanelerde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı. Sınıfları da ziyaret eden Vali Karahan öğrencilerle bir araya gelerek sohbet etti.

HABER MERKEZİ

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER