Denizli’deki galericiler araba satışlardan memnun değil

Denizli’deki galericiler, araç satışlarının dönemsel olarak arttığını ama olması gereken satış miktarına ulaşamadıklarından dert yakındı.

Denizli’deki galericiler araba satışlardan memnun değil

Denizli’deki galericiler, satışların düşük olmasından şikayet ediyor. 2’inci el galericiler de işlerin düşük olmasından dolayı dert yanıyor. Kredilerin yüksek olması sebebiyle vatandaşlar araba alamıyor. Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimlerinin uzatılması ile birlikte vatandaşlar, 2’inci el arabanın yanı sıra daha çok ‘0’ model arabalara yöneliyor. Fakat araba fiyatlarının yüksek olması vatandaşlar için alıma engel olmaya devam ediyor. Dönemsel olarak artan satışlar galeri esnafını hala memnun etmiyor. Vatandaşlar, A, B ve C segmentli araçlarda hem düşük fiyatlı hem de konfor ve klima özelliklerinin olmasını istiyor. Yaz sezonunda hareketlenip ekonominin canlandığını belirten ‘0’ araç satışı yapan galerici Murat Dülgeroğlu, “Araba satışları yaz sezonunda herkesin bildiği gibi ekonomi canlandığından araba satışları hareketleniyor, dolayısıyla yazın otomobil sektörü baya bir hareketli geçiyor. Mevcut indirimler ile ilgili biliyorsunuz bir uzatma olayı oldu. Yazın şu an baya bir hareketlilik var. Genelde A ve B ve C segmenti araçlar daha hızlı satılıyor” ifadelerini kullandı.

“GEÇEN SENENİN İLK 6 AYI ÇOK İYİYDİ”

Daralmanın olduğunu ve sıkıntılı geçtiğini vurgulayan Oktay Mersin, sıkıntılı bir dönemde olduklarını vurguladı. Geçen seneye göre satışlarda yüzde 50’lik bir daralma olduğunu savunan Mersin, “Bu daralma sanırım önümüzdeki aylarda bir miktar düşecek. Geçen senenin ilk 6 ayı çok iyiydi çünkü ilk 6 ayı çok iyi olduğu için bu sene tabi kötü yüzde 50-55 civarında daralmaya işaret ediyor. Haziran, Temmuz Ayları’ndan itibaren bir önceki seneye göre bakıldığı zaman bu kadar daralma gözükmeyecek. Baktığımızda genel olarak tüm sektörlerde bir daralma var. Bundan önceki yıllara baktığımız zaman ‘yaprak kıpırdamazdı’ deriz ya hani öyle bir pozisyon vardı. Şimdi en azından yaprak kıpırdıyor. Bir daralma olsa da hareket var. Bundan sonrasına baktığınız zaman ben iyimserim. Yani ‘bundan çok kötü olacak’ diyenlere ‘yanılıyorsunuz’ diyorum” diye konuştu.

“BANKA KREDİ FAİZ OLARAK ÇOK YÜKSEK”

2’inci el galericilerden Fikret Dülgeroğlu, faizlere dikkat çekti. Dülgeroğlu, şunları söyledi: “Araba satışları çok hızlı değil. Yaz dönemi şu anda çok hızlı olması gerekiyor ama oturuyoruz. Tüm galericiler olarak banka kredilerinin faizleri çok yüksek olduğu için kimse gidip de kredi çekip bir araç almıyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER