Denizli’deki göletlere 105 bin yavru sazan bırakıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen ‘2019 Yılı Balıklandırma Programı’ çerçevesinde Denizli’deki göl ve göletlere 105 bin yavru sazan balığı bırakıldı. Böylece son 4 yılda Denizli’deki göl ve göletlere bırakılan yavru sazan balığı sayısı yaklaşık 450 bin oldu.

Denizli’deki göletlere 105 bin yavru sazan bırakıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen ‘2019 Yılı Balıklandırma Programı’ çerçevesinde; Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Kepez Ünitesi’nde Denizli için üretilen 105 adet yavru sazan balığı kente getirildi.

Yavru sazan balıkları, Denizli’nin değişik yerlerinde bulunan göl ve göletlere bırakıldı.

Böylece son 4 yılda kentteki göl ve göletlere bırakılan yavru sazan balığı sayısı yaklaşık 450 bin oldu.

Konuya ilişkin açıklama yapan Tarım ve Orman İl Müdürü V. Yılmaz Erkaya; “Bakanlık olarak, su ürünleri kaynaklarımızın ve su ürünlerimizin sürdürülebilir kullanılması ve gelecek nesillere miras olarak bırakılmasının sağlanabilmesi, deniz ve iç sularımızdaki su ürünleri stoklarının takviyesi amacıyla ‘Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi’ni yürütüyoruz. Anadolumuzun ekonomik ve tabii türleri arasında yer alan, vatandaşımız için kaliteli bir protein, balıkçımız için önemli bir gelir kaynağı, hem sportif hem de ticari balıkçıların gözdesi olan bu balıklar ülkemizdeki göl ve göletlere bırakılmaktadır. Balıkçılığımızın sürdürülebilir olması kurallara bağlı avcılık ile mümkündür. Tüm ekonomik balık türlerine ait stokların gelecek nesillere aktarılabilmesi için av aracı, balık boyu, zaman ve yer yasaklarına uyulması sürdürülebilir balıkçılık yönetimi açısından büyük önem arz etmektedir. Bakanlığımızca yürütülen farklı türlerden yavru balık elde etme çalışmaları çerçevesinde, gelecek yıllarda yeni balık türlerini de deniz ve iç sulara bırakarak, vatandaşlarımızın sağlıklı ve kaliteli proteine ulaşmasına katkı sağlamaya devam edilecektir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER