DENİZLİ'DEKİ STK'LARDAN TRUMP'IN KARARINA ORTAK TEPKİ

DENİZLİ'DEKİ STK'LARDAN TRUMP'IN KARARINA ORTAK TEPKİ

Denizli’deki sivil toplum kuruluşları, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs'ü İsrail'in ‘başkenti’ olarak tanıması kararına ortak basın açıklaması yaparak tepki gösterdi.
ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs'ü İsrail'in ‘başkenti’ olarak tanıması kararı, cuma namazının ardından protesto edildi. AK Parti İl Başkanlığı ve STK’lar ortak basın açıklaması yaptı. Ortak basın açıklaması Denizli 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı'nda yapıldı.  AK Parti İl Başkanlığı, Denizli Ticaret Odası, Anadolu Gençlik Derneği (AGD), Hakka Davet Derneği (Davet-Der) gibi sivil toplum kuruluşların yer aldığı protesto gösterisine AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz, AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı. Cuma namazının ardından toplanan kalabalık, tekbirler getirerek, ABD ve İsrail aleyhinde sloganlar attı. Vatandaşlar üzerinde, "Ayağa Kalk, Kudüs İslamındır", "İsrail uşağı Trump", "Korkun Selahaddin'ler geliyor", "Kudüs, Selahaddin'in rüyası, Kanuni'nin mirası, Abdülhamid'in davasıdır" yazılı pankartlar taşıdı. 
Basın açıklamasını okuyan AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz, “Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın hukuksuz Kudüs açıklaması, insanlık vicdanını yaralamış ve bölgemizdeki sorunları derinleştirmiştir. Cumhurbaşkanımızın kesin şekilde ilan ettiği üzere Kudüs, tüm Müslümanların kırmızı çizgisidir”dedi. İnsanlığın ve Müslümanlığın mahremiyeti olan Kudüs’e olan bu saldırıya karşı duracaklarını belirten Filiz, “Diğer taraftan, Amerika Birleşik Devletleri’nin bu kararı, dünyada yaşanan adaletsizliğin yeni bir tezahürüdür. Bu hadise, Cumhurbaşkanımızın, küresel sistemin çarpıklıklarına ve adaletsizliklerine karşı uzun zamandır dile getirdiği 'dünya 5’ten büyüktür' itirazının haklılığını teyit etmiştir” ifadelerine yer verdi. Açıklamanın ardından İl Müftüsü Mehmet Aşık dua okudu. Okunan duanın ardından kalabalık sessizce dağıldı. 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221