DENİZLİ’DEN 13 BİN 384 ENERJİ KİMLİK BELGESİ DÜZENLENDİ

Denizli Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre; 2011 yılında çıkartılan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği kapsamında Denizli’den 2018 yılına kadar; toplam 13 bin 384 Enerji Kimlik Belgesi düzenlendiği bildirildi.

DENİZLİ’DEN 13 BİN 384 ENERJİ KİMLİK BELGESİ DÜZENLENDİ

Binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması, enerji israfının önlenmesini ve çevrenin korunmasını sağlamak amacıyla 2011 yılında ‘Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’ hayata geçirildi. Konuyla ilgili olarak Denizli Valiliği’nden yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada; “2011 ve sonrası yapılar için İskân ruhsatı aşamasında belediyeler tarafından istenecektir. İskân almış mevcut binalardan ise 1 Ocak 2020 tarihinden sonra alım-satım işlemleri sırasında tapu daireleri; kiralama işlemlerinde noter; elektrik, su, doğalgaz gibi aboneliklerde de ilgili kurum tarafından istenecektir.

Bu doğrultuda binalar A sınıfından başlayarak G sınıfına kadar kategorize edilmektedir. Enerji Kimlik Belgesi (EKB) uygulaması ile 2011 yılından sonra yapılan ve hâlihazırda yapılmakta olan binaların en az C seviyesinde bulunması gerekmektedir. Bunun yanı sıra yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarih öncesinde yapılmış olan binaların sınıflandırılmasında herhangi bir alt limit bulunmamaktadır.

Vergi indirimleri, alım satımlarda dairenin değer kazanımı ve yeni binalarda kullanım başladıktan sonra ısıtma, soğutma için yapılacak harcamalarda yüzde 50 ye varan tasarruflar gerçekleşecektir.

EKB, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yetkilendirilmiş firmalar tarafından düzenlenmektedir. İlimizde 109 firma yetkilendirilmiştir. EKB düzenleme tarihinden itibaren 10 yıl geçerlidir. Yetkilerini kötüye kullanan veya gerçeğe aykırı EKB düzenleyen kuruluşların tespiti için bakanlıkça denetimler başlamıştır. İlimizde 2018 yılına kadar; bin 31 müstakil konut, 11 bin 443 apartman, 19 rezidans, 676 ofis, 35 hastane,114 eğitim, 44 otel, 21 alışveriş merkezi ve 1 de idari bina olmak üzere; toplam 13 bin 384 Enerji Kimlik Belgesi düzenlenmiştir” denildi.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Aycan
Mustafa Aycan - 8 ay Önce

45. Daire olan site yöneticisiyim fiyat almak istiyorum

SIRADAKİ HABER