Denizli’den Joe Biden’a ‘SOYKIRIM’ Tepkisi

Amerikan Başkanı Joe Biden, yaptığı açıklamada, 1915 olaylarını ‘Ermeni soykırımı’ olarak nitelendirmesinin ardından; Denizli, Başkan Biden’a tepki gösterdi.

Denizli’den Joe Biden’a ‘SOYKIRIM’ Tepkisi

Amerikan Başkanı Joe Biden, 1915 olaylarının yıl dönümünde yazılı açıklama yaparak; “Her yıl bugün, Osmanlı döneminde Ermeni soykırımında hayatını kaybeden hayatları hatırlıyoruz. Böylesi bir mezalimin bir daha yaşanmaması için kendimize taahhütte bulunuyoruz” dedi. Biden’ın yaptığı açıklamanın ardından Denizli’den tepkiler peş peşe geldi.

“Temeli olmayan çürük bir iddiadır”

Denizli Valisi Ali Fuat Atik; “ABD Başkanı, Karabağ Zaferimiz nedeniyle Ermenistan'ı teselli etmek için Türkiye'yi soykırım ile itham etmektedir. Soykırım görmek isteyenler, Hocalı'ya, Kıbrıs'taki Kanlı Noele, Karabağ Savaşı esnasında balistik füze kullanıp masum insanları katleden Ermenistan'a bakmalıdır. Cihana hükmetmiş olan Türk milletinin tarihinde gocunacağı hiçbir hadise yoktur. Sözde Ermeni soykırımı sözleri, bilimsel hiçbir temeli ve dayanağı bulunmayan tarihi ve hukuki geçerliliği olmayan çürük bir iddiadır. Bu safsatayı gerçek kabul edenler tarihe ihanet içerisindedir” diye konuştu.

“ABD Başkanı bir soykırım arıyorsa, tarihine baksın”

Başkan Biden’e bir tepki de Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’dan geldi. Başkan Osman Zolan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; “Popülist politikalar ancak günü kurtarmaya çalışır, gerçeği ise asla değiştirmez. ABD Başkanının Ermeni soykırımı benzetmesi yakışıksız, çirkin ve tarihi gerçeklerden uzaktır. ABD Başkanı bir soykırım arıyorsa 245 yıllık kan, gözyaşı ve ihanet dolu tarihine baksın” şeklinde konuştu.

“Unutmadık, unutmayacağız”

AK Parti Gurup Başkanvekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan, Ermeni terör örgütü Asala tarafından şehit edilen diplomatları hatırlattı. Cahit Özkan, şunları söyledi: “Unutmadık, unutmayacağız. Ermeni terörünün şehit ettiği diplomatlarımızı rahmet ve minnetle anıyorum. Politik çıkarlar uğruna şanlı tarihimize çamurlarını sıçratmak isteyenlere asla müsaade etmeyeceğiz.”

“ABD önce karanlık tarihi ile yüzleşsin”

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkan Yardımcısı, Tanıtım ve Medya Başkanı, Denizli Milletvekili Nilgün Ök ise sosyal medyadan yaptığı paylaşımda; “Yakın tarihte Irak’ta milyonlarca insanın ölümüne sebep olan, tarihi soykırımlarla dolu bir ülkenin1915 olaylarını bahane ederek ülkemize iftira atması kabul edilemez. ABD önce karanlık tarihi ile yüzleşsin. Kanlı ellerinizle şerefli tarihimizi kirletemezsiniz” notunu paylaştı.

“Şiddetle kınıyoruz”

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, şunları aktardı: “Türkiye’ye düşmanlık yapan, iftiralar atan, aslı astarı olmayan yalan yanlış beyanlar kusan zümrelerin tutumunu destekler nitelikte açıklama yapan ABD Başkanı’nın mevhûm sözlerini reddediyor, şiddetle kınıyoruz. ABD Başkanı kendi tarihine bakmadan 1915 olaylarını anlayamaz.”

“Temelsiz çirkin ithamları reddediyoruz”

ABD Başkanı Biden’a tepki gösteren ve sosyal medya üzerinden açıklama yapan Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki; “ABD yönetimi tarafından tarihi gerçeklerden uzak bir niteleme ile ülkemizi ve milletimizi hedef alan temelsiz çirkin ithamları reddediyor, şiddetle kınıyoruz. Ne tarihimizde ne de milletimizin vicdanında yeri olmayan bu yakıştırmalar hiçbir şekilde kabul edilemez.”

“Asla kabul etmiyoruz”

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan da tepkisini sosyal medya üzerinden dile getirdi. Başkan Doğan, yaptığı açıklamada; “ABD Başkanı Joe Biden’ın soykırım olarak nitelediği gerçeğe uygun olmayan suçlayıcı açıklamasını kınıyoruz. Tarihi gerçeklerle bağdaşmayan bu açıklamaları asla kabul etmiyoruz” notunu paylaştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER