DENİZLİ’DEN KIZILCAKÖY’DEKİ DİRENİŞE DESTEK

Büyük Menderes Havza İnisiyatifi Denizli Bileşenleri, gerçekleştirdikleri basın açıklaması ile son günlerde Aydın Efeler İlçesi Kızılcaköy Mahallesi’nde yapılmak istenen Jeotermal Enerji Santrali’ne(JES) karşı çıkan Kızılcaköy halkına destek verdiklerin duyurdular.

DENİZLİ’DEN KIZILCAKÖY’DEKİ DİRENİŞE DESTEK

Büyük Menderes Havza İnisiyatifi Denizli Bileşenleri, Denizli TMMOB İKK, Denizli KESK Şubeler Platformu, Denizli Diş Hekimleri Odası ve Denizli Barosu Çevre ve Kent Komisyonu tarafından Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde(DGC) basın açıklaması gerçekleştirdiler. Yapılan açıklamada; Aydın Efeler İlçesi Kızılcaköy Mahallesi’nde yapılmak istenen Jeotermal Enerji Santrali’ne (JES) karşı çıkan Kızılcaköy halkına destek verdiklerini duyurdular. Aydın, Denizli, Uşak ve Afyonkarahisar illerinin arazilerini sulan Büyük Menderes Irmağı’nın her noktasında meydana gelen çevre sorunlarıyla ilgilendiklerini belirten Büyük Menderes Havza İnisiyatifi Denizli Bileşenleri Sözcüsü Ahmet Ergun; “Son günlerde Aydın Efeler İlçesi Kızılcaköy arazisinde yapılmak istenen Jeotermal Enerji Santrali’ne(JES) karşı çıkan Kızılcaköy halkına haksızlıklar ve saldırılar bizimde gündemimizdedir. Kızılcaköy arazisine JES yapmak isteyen şirket tel örgü kullanarak araziyi tecrit etmek istemiş, derdini anlatmak isteyen köylüleri kolluk kuvvetleri zor kullanarak engellemiştir. Olaylar üç kadın vatandaşın yaralanması ve pek çok kişinin gazdan etkilenmesiyle sonuçlanmıştır” dedi.

“JES, YAŞAM ALANLARINA ZARAR VERECEKTİR”

JES’in yapılmasının ardından yaşanacak sorunları dile getiren Ergun; “Aydın Ovası’nda yapılmak istenen 36’ncı JES, tıpkı diğerleri gibi birinci sınıf tarım arazisi üzerine yapılmak istenmektedir. Bu durumun yol açacağı sonuç incir, zeytin ve diğer tarım ürünlerine, yaşam alanlarına zarar verecektir. Türkiye’nin en kaliteli incir ve zeytininin göreceği zarar kadar Kızılca köyünün hemen yanı başında yer alan ve Aydın’ın içme suyunu karşılayan İkizdere Barajı’nı da tehdit altında olduğu açıktır. Bu nedenle Kızılcaköylüler 100 gündür direniyor” ifadeleri kullanıldı.

“KIZILCAKÖYLÜLERİ ZİYARET ETTİK”

Köy halkını ziyaret ettiklerini söyleyen Ergun; “Köy meydanında kurdukları çadırda seslerini duyurmaya çalışan ve kendilerini samimi olarak dinleyenlere dertlerini anlatan Kızılcaköylüleri Büyük Menderes Havza İnisiyatifi Denizli Bileşeni olarak bizler de 28 Ekim 2018 tarihinde ziyaret ettik. Halkın sorunlarını dinledik. Başta kadınlar yani anneler olmak üzere Kızılcaköylüler, Aydın’da kurulan JES’ler yüzünden hemşerilerinin nasıl yokluğa düştüklerini, topraklarının, iklimlerini ve ürünlerini nasıl kaybettiklerini, kanserle, astımla nasıl yaşlanmadan öldüklerini gördükleri için direniyorlar” dedi.

“YANLARINDAYIZ, YETKİLİLERİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ”

Toplantıda Kızılcaköylüleri’nin yanlarında olduğunu belirten Ergun, şunları aktardı: “Topraklarında karınlarını doyururken, JES yüzünden evlerini ve topraklarını terk etmek istemiyorlar. Çünkü uluslararası standartları dikkate almadan birinci sınıf tarım arazisine ve içme suyu havzasına yapılmak istenen JES, kısa sürede havanın ısısını ve toprağın yapısını değiştirecektir. Çevre köylerde yaşanan bu tahribata tanık olan Kızılcaköylüler, aynı tahribatın kendi yaşam alanlarında da oluşmasını istemedikleri için seslerini duyurmak için mücadele ediyorlar. Bizler Kızılcaköylüler’in bütün kaygılarını paylaşıyoruz. Demokratik hak arama mücadelesinde yanlarında olduğumuzu bildiriyor, yetkilileri göreve çağırıyoruz.”

İBRAHİM ALAYONT-ALPER PARLAK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER