Denizli’den Miraç Kandili mesajları! 2019 Miraç Kandili Gecesi neler yapılmalı? Nasıl dua edilir, namazı kaç rekat?

Recep ayının yirmi yedinci gecesi idrak edeceğimiz bu mübarek gün için geri sayım başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı, resmi internet sitesi üzerinden dini günler takvimine göre 2 Nisan Salı günü bir kandil günü daha dua ve ibadetler ile kutlanacak. Camilerin dolup taşacağı, ellerin semaya yükseleceği bu önemli günün Miraç Kandili mesajları ile de anlamı belirtilecek.

Denizli’den Miraç Kandili mesajları! 2019 Miraç Kandili Gecesi neler yapılmalı? Nasıl dua edilir, namazı kaç rekat?

Diyanet İşleri Başkanlığı, resmi internet sitesinden daha önce dini günler takvimi yayınlamıştı.

Bu takvime göre bir mübarek gece daha geldi, çattı.

Her yıl Recep ayının yirmi yedinci gecesi idrak edilen Miraç Kandili, yine dua ve ibadetler ile geçirilecek.

Bu geceyi en verimli bir şekilde geçirmek isteyen vatandaşlar ellerini semaya açacak.

Miraç Kandili mesajları ile de bugünün anlamı ve önemi belirtilecek. 

Ey Rabbim! Bu gece şu sonsuz merhamet ve rahmet deryasından bir damla da olsa nasiplenmeyi kısmet eyle. Miraç kandiliniz mübarek olsun!

Semanın kapılarının sonuna kadar açılıp rahmetin sağanak gibi yağdığı böyle bir gecede düşen damlaların sizleri sırılsıklam etmesi dileğiyle... Kandiliniz mübarek olsun!

Sen ki; suskun gönüllerde saklı kalanları bilirsin, ne arzu ediyorsak en hayırlısını naip et bize Allah'ım... Hayırlı kandiller.

Ellerin duaya uzandığı sinelerin dostlara açıldığı, gözlerin masumiyet aradığı bu mübarek günde tüm dualarınızın kabul olması dileğiyle...

Bugün ellerini semaya gönlünü Mevla'ya aç... Bugün günahlarından olabildiğince kaç çünkü bugün Miraç kandili... Miraç Kandiliniz mübarek olsun!

Miraç kandilin mübarek olsun. Allah sana sevdiklerinle beraber mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamayı nasip etsin.

Bin damla serpilsin yüreğine, bin tatlı mutluluk dolsun günlerine, binbir hayalin gerçekleri bulsun, her türlü duaların kabul olsun, Miraç kandilin mübarek olsun...

Bir kandil gülü savur sevdiklerine, size onlardan gülücükler getirsin öyle içten öyle samimi ol ki göz yaşlarını bile tebessüme çevirsin. Kandiliniz mübarek olsun.

İlahi esintilerin kalpleri okşadığı, bir anın bir asra bedel olduğu bu gece dualarda birleşmek dileğiyle... Kandilinizi en içten dileklerimle kutlarım.

Avuçların açıldığı, gözlerin yaşardığı, ilahi esintilerin kalpleri okşadığı anın bir asra bedel olduğu bu gece dualarda birleşmek dileğiyle kandilinizi kutlarım.

Bu gece hayırlı bir gece, yüreklerimiz ibadetle çarpsın, gönüllerimiz bir olsun.. Kandiliniz mübarek olsun!

MİRAÇ KANDİLİ ÖNEMİ NEDİR

Recep ayı içerisinde yer alan Miraç Kandili en önemli gecelerden biridir.

Miraç Kandili gecesi Hazreti Muhammed'in göğe yükseldiği gece olması sebebiyle önemlidir.

İki aşamalı bu gökler ötesi yolculuk, peygamberliğin 12. yılında, hicretten on sekiz ay önce, mübarek üç ayların ilki olan Recep ayının 27. gecesinde gerçekleşmiştir. Kadir gecesinin de Ramazan'ın 27. gecesi olması ile aralarında çok gizemli bir tevafuk vardır.

Bediüzzaman Hazretleri: "Mi'rac gecesi ikinci bir Kadir gecesi hükmündedir." sözleriyle, bu gecenin Kadir gecesinden sonra en kutsal gece olduğunu belirtmişlerdir.

MİRAÇ GECESİ NAMAZI KAÇ REKAT VE KILINIŞI NASIL

Mübarek Miraç Gecesinde on iki rekat nafile namaz kılınması güzel görülmüştür.

Her rekâtında Fatiha ile başka bir sûre okuyarak iki rekâtta bir selâm vermeli, sonra yüz defa: "Sübhanellahi velhamdü lillâhi ve la ilahe illALLAHu vALLAHu ekber" demeli.

Bundan sonra yüz defa istiğfar ederek yüz defa da Salat selam okumalıdır.

Üzerinde kaza namazı olan kimseler, bu oniki rekat namazı kaza niyeti ile kılmaları daha güzel olur. Mesela kılamadıkları altı sabah namazını kaza edebilirler.

Hem geceyi ihya etmiş olurlar, hem de altı sabah namazı borcunu ödemiş olurlar.

Bediüzzaman Hazretleri: "Mi'rac gecesi ikinci bir Kadir gecesi hükmündedir." sözleriyle, bu gecenin Kadir gecesinden sonra en kutsal gece olduğunu belirtmişlerdir.

BAŞKAN ZOLAN’DAN MİRAÇ KANDİLİ MESAJI

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Miraç Kandili dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

İnsanlığın kurtuluşu için Miraç gecesi ilahi huzura yükselen Hz. Peygamber'in (SAV) hikmet dolu yolculuğunun güzellikler ve manevi değerlerle dolu olduğunu ifade eden Başkan Zolan, "Bizler için çok önemli olan bu mübarek gecede, Peygamber Efendimizin (SAV) kutlu ve mucizevi yolculuğunu idrak etmeliyiz. Kardeşliğin, barışın, doğruluğun, dürüstlüğün, paylaşımın, hak ve hukuka riayetin en üstün değerler olduğunu unutmamalıyız. Bu mübarek gecede farklı coğrafyalarda yaşayan milyonlarca kardeşimiz dualarda bir araya gelecektir. Bizler de kızgınlıklarımızı, kırgınlıklarımızı bir tarafa bırakıp tüm dünyada barışın ve huzurun sağlanması, birlik ve beraberliğimizin devamlılığı için dua edelim. Ülkemizin bekası, birlik ve beraberliğimizin daim olması için dua edelim. Bu duygu ve düşüncelerle Denizlimizin, ülkemizin ve tüm İslam aleminin Miraç Kandili’ni tebrik ediyor, tüm insanlık alemine mutluluk, huzur ve barış getirmesini diliyorum” dedi.

“MİRAÇ; İNSANIN YENİDEN DİRİLİŞİ İÇİN EN BÜYÜK İMKÂNDIR”

Denizli İl Müftüsü Mehmet Aşık, Miraç Kandili dolayısıyla mesaj yayımladı.

Müftü Aşık, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Bu gece birçok ilahi hikmet ve sırrı içinde barındıran, mukaddes, feyizli ve bereketli Mirac Kandilini hep birlikte idrak edeceğiz. Bu gece, Kur’an-ı Kerim’de; ‘Kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu bir gece Mescid-i Haramdan, çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı ne yücedir. Hiç şüphesiz o, layıkıyla işitendir, hakkıyla görendir’ şeklinde beyan edilmektedir. Yeryüzünün iki mübarek mabedi olan, Mescid-i Harâm ve Mescid-i Aksâ’dan göklere uzanan bu kutlu yolculuk, Peygamberimizin şahsında insanlığın önüne açılan büyük bir ufuk, Allah’ın rahmetine, azametine ve kudretine şahitlik, varlığın özüne yapılan ciddi ve samimi bir yolculuktur. Miraç, paylaşma, yardımlaşma, dayanışma, sevgi, saygı ve güzel ahlak gibi değerlerle ahseni takvime yükseliş için büyük bir fırsat; katılaşan kalplerin, eşref-i mahlûkat olma bilinci zayıflayan insanın yeniden dirilişi için en büyük imkândır. Miraç Gecesi’nin, zihinlerimize berraklık, kalplerimize sekinet, akıllarımıza genişlik ve hayatımıza huzur getirmesini, bu gecenin Denizlimiz, ülkemiz ve bütün Müslümanların birlik, beraberlik ve kardeşliğinin pekişmesine ve insanlığın barış, huzur ve hidayetine vesile olmasını yüce Rabbimizden niyaz ediyorum.”

“MİRAÇ; RAHMET, BEREKET DEMEKTİR”

AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz, Miraç Kandili dolayısıyla mesaj yayımladı.

Başkan Filiz, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Mübarek üç ayları idrak ettiğimiz bu günlerde, içinde barındırdığı mübarek gecelerden olan Miraç Gecesi’ne kavuşmanın hazzı, heyecanı ve mutluluğu içindeyiz. Miraç; bir yükseliştir, bütün süfli duygulardan, beşeri hislerden tertemiz bir kulluğa, en yüce mertebeye terakki ediştir. Mukaddes bir yolculuğun ve manevi bir yükselişin ifadesi olan Miraç hadisesi, ilahi rahmet ve huzura erişmenin, öncelikle gönül ve ruh temizliğinden ve ahlaki erdemlere yükselişten geçtiğinin de mutlak habercisidir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) Efendimizin şahsında insanlığın önüne açılan sınırsız bir yükseliş ufkunu simgeleyen bu gecenin özünde her türlü kötülükten arınma, insanlığın yararına değerler üretme, fedakârlık, paylaşma, sorumluluk ve ilahi emirlere teslimiyet göstererek yüce mertebelere erişmek vardır. Miraç, bu sebepledir ki; rahmet demektir, bereket demektir. İhsan, lütuf, izzet ve ikram kapılarının tüm inananlar için ardına kadar açılması demektir. Büyük bir bütünün anlamlı bir parçası olduğumuzu anlayarak elimizdeki maddi zenginliği, dilimizdeki güzel söz ve dileği, gönlümüzdeki sevgiyi herkesle paylaşalım. Bu duygu ve düşüncelerle Leyle-i Miracın İslam Âleminin birliği, dirliği ve beraberliğine; insanlığın selameti, huzur, barış ve mutluluğuna vesile olmasını temenni ediyor, Denizlili hemşerilerime en kalbi duygularımla selam ve muhabbetlerimi iletiyorum.”

“MİRAÇ, ARINMA VE ALLAH’A YÜKSELİŞTİR”

CHP Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba, Miraç Kandili nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Başkan Akbaba, mesajında şunları söyledi: “Miraç, arınma ve Allah’a yükseliştir. Bunun yolu da heveslerden, hırs ve intikam duygularından, öfke ve gazaptan, kibir ve gururdan vazgeçmektir. Her türlü zalimlikten uzak, insanların birbirine sevgi ile sarıldığı, devlet yönetiminde sağduyunun egemen olduğu, tüm insanların özgürlüğü ve mutluluğu hissettiği günler diliyoruz. Güçlünün zayıfı ezdiği bir dönemde insanlığı kucaklayan peygamberimizin örnek ahlakından uzaklaşıldığı günümüzde, hem dünyada hem ülkemizde güçlüden yana kurulan bu sömürü düzeninin yerini, mazlumdan ve ezilenlerden yana hakça bir düzenin alması temennisiyle İslam dünyasının ve halkımızın Miraç Kandilini kutlar, bugünün uzlaşıya, hoşgörüye, insanca yaşama vesile olmasını dileriz.”

ERDOĞAN, “MİRAÇ’TA, GÖNÜLLERİMİZ HUZUR BULACAKTIR”

Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan, Miraç Kandili dolayısıyla mesaj yayımladı.

Denizlililerin Miraç Kandili’ni kutlayan Başkan Erdoğan; “Millet olarak bizim için, milli ve dini özel günlerin ayrı bir anlam ve önemi vardır. İnsanımızın birbirine daha da yakınlaştığı, 7’den 70’e, kadını ve erkeğiyle, adeta yek vücut olup kalplerimizin her an bir attığı zamanlardır böyle günler… Miraç Kandili de bunlardan biridir. Peygamber Efendimizin, bizi kurtuluşa ulaştıracak birbirinden güzel hediyeler getirdiği Miraç, bugünkü dua ve ibadetlerimizle bizi alıp yine o büyük huzura çıkaracaktır. Ve inanıyorum ki, milli birlik ve beraberliğimiz için yapılacak dualar sayesinde, tarih boyunca mazlumun ve yardıma muhtacın can simidi olmuş devletimiz ile milletimizi, eşsiz ümmetin sancaktarı, insanlığın da hizmetkarı olmaktan ayırmayacaktır. Dualarımız ve hayır dualarına mazhar olunacak insanların niyazlarıyla, Rabbimiz devletimiz ve insanımızı daha güçlü ve müreffeh kılacaktır. Miraç’ta, duaya susayan gönüllerimiz can suyuna, hayat kaynağına kavuşacak, huzur bulacaktır. Dualarınızda bizi de unutmamanız temennisiyle, mübarek Miraç Kandilimizin İslam alemine ve tüm insanlığa iyilik, güzellik ve hayırlar getirmesini diliyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2019, 16:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211