DENİZLİLİ ALYAZ'IN KONTEYNERLERİ, KAZABLANKA'YA DOĞRU YOLA ÇIKTI

DENİZLİLİ ALYAZ'IN KONTEYNERLERİ, KAZABLANKA'YA DOĞRU YOLA ÇIKTI

Denizli Sanayi Odası Meclis Üyesi, Şahlan Hidrolik Makine San. ve Tic. A.Ş.’nin sahibi Faruk Alyaz’ın ürettiği çöp konteynerleri Fas’ın Kazablanka şehrine doğru yola çıktı.

Denizli Sanayi Odası Meclis Üyesi, Şahlan Hidrolik Makine San. ve Tic. A.Ş.’nin sahibi Faruk Alyaz, Afrika ülkelerine yılda 70 adet konteyner ihracatı yapıyor. Çöp konteynerlerinin yanı sıra, tamamen kendi imalatı olan hidrolik devre elemanları, hidrolik makineler ve çalışma platformları gibi ürünlerin de ihracatını gerçekleştiren Alyaz, son olarak Fas’ın Kazablanka şehrine çöp konteyneri ihracatı gerçekleştirdi. Konteynerler TIR’a yüklenerek yola çıktı.  Üretimlerinin yüzde 80’ini Afrika’ya sattıklarını belirten Alyaz; “Afrika pazarı bu ara çok yaygın. Arap Baharı’ndan sonra Arap ülkelerine de ihracatımız oldukça ağırlaştı. İhracat noktasında Afrika kaldı. Üretimimizin yüzde 80’ini Afrika pazarına satıyoruz. Daha önce Fransız bir müşterimiz Fransız markasını üreterek, biz onlara gönderiyorduk. Onlarda bizden alarak Cezayir ve Fas’a satıyorlardı. Ama Cezayir pazarını kaybettik. Onlar Türk malına nedense ilgi duymuyorlar. Türkiye’de yapılan malı Fransız malı olarak satarsak ancak o zaman alıyorlar. Ürünlerimiz çeşitlilik arz ediyor. Özel siparişler biraz daha uzun sürüyor. Özel siparişlerin katma değeri biraz daha yüksek ama sayısı az oluyor.  Fas’ta ana merkezimiz var. Montaj işini yüklenen bir partnerimiz var. Tüm Afrika’ya satışı o gerçekleştiriyor. Üretimi yaptığımız oranda satabiliyoruz” dedi.

“AMACIMIZ MAKİNE İMALAT SANAYİNİN DAHA ÇOK GÜÇLENMESİ”
“Biz hidrolik makine üreten bir firmayız. Sadece hidrolik sıkıştırmalı çöp kasası değil, pek çok hidrolik aletler yapıyoruz. Esnek bir üretim serimiz var” diyen Alyaz sözlerinin devamında ise; “ Proje üretiyoruz. Proje bazında değişik şeyler üretebiliyoruz. Dünyada makine üretiminde büyük eksiklikler var.  Çok fazla değişim var. Gençlerin uzun vadede ne işle meşgul olacakları artık belli değil. Değişen bir endüstri var. Buna ayak uydurmaya çalışıyoruz ki katma değer yüksek olsun. Klasik üretimlerle ülkemizde bu refahı sürdürmek mümkün değil. Amacımız makine imalat sanayinin daha çok güçlenmesi. Biz de amatör bir şekilde buna katkıda bulunmaya çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi. 

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211