DENİZLİLİ BABAYİĞİT İLK YERLİ OTOMOBİLİ DENİZLİ'DE ÜRETSİN!

DENİZLİLİ BABAYİĞİT İLK YERLİ  OTOMOBİLİ DENİZLİ'DE ÜRETSİN!

Türkiye’nin ilk yerli otomobilinin üretimi için düğmeye basıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “yerli otomobilimizi üretecek babayiğitler” diye açıkladığı 5 işadamı arasında bir de Denizlili vardı.

Bu açıklama üzerine ilk açıklama ve talepler de yine Denizli’den geldi. Denizli kamuoyunun talebi ise; “Denizlili babayiğit yerli otomobili memleketi Denizli’de yapsın!” şeklinde oldu.  Bu konuda ilk çağrı Denizli’den, Çardak Belediye Başkanı Mahmut Öztürk’ten geldi. Yerli otomobil üretimi ile ilgili Denizli’de kamuoyu desteği, Oda ve STK’lar ile önde gelen işadamlarının yoğun talepleri vardı.


İLK YERLİ OTOMOBİLİ DENİZLİ ÜRETSİN!
Türkiye’nin ilk yerli otomobilinin üretimi için düğmeye basıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “yerli otomobilimizi üretecek babayiğitler” diye açıkladığı 5 işadamı arasında bir de Denizlili var. Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Denizli’nin ünlü ilçesi Babadağ doğumlu bir işadamı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin otomobilini yapacak Ortak Girişim Grubu'nda “Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell Grubu ve Zorlu Holding'in” bulunduğunu açıklamıştı. 

“DENİZLİLİ BABAYİĞİT ZORLU, YERLİ OTOMOBİLİ MEMLEKETİNDE YAPSIN”
Bu açıklama üzerine ilk açıklama ve talepler de yine Denizli’den geldi. “Denizlili babayiğit yerli otomobili memleketi Denizli’de yapsın” diyen Denizli kamuoyu adeta ayağa kalktı. Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması üzerine konuyla ilgili ilk çağrı da Denizli’den, Çardak Belediye Başkanı Mahmut Öztürk’ten gelmişti.Yerli otomobil üretimi ile ilgili Denizli’deki kamuoyu talebi; Oda, Birlik ve STK’lar ile önde gelen işadamlarının yoğun desteği ile geldi.  Bu istekte Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin Denizlili olmasının da etkisi de büyük oldu. Denizlili iş çevreleri; “Otomobili yapacak işadamlarından biri Denizlili, ülkenin Ekonomi Bakanı da Denizlili. Tesislerin kurulacağı altyapısı tam kocaman bir OSB’de Çardak’ta hazır bekliyor. Siyasi, ekonomik ve fiziki şartların hepsi hazır. O zaman Türkiye’nin ilk yerli otomobili neden Denizli’de üretilmesin?” değerlendirmesi yaptılar.  Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin ilk yerli otomobilini üretecek 'babayiğitler' belli olmuş ve Türkiye’nin dört bir yanından çağrılar ve talepler gelmeye başlamıştı. “Yerli otomobil benim şehrimde kurulsun” diye yola çıkanlar arasında, işadamları, sanayici ve yatırımcıların yanı sıra; “yerel yönetimler ve büyükşehirler ile sanayi ve ticaret odaları da” vardı.


ÖZTÜRK’TEN "YERLİ OTOMOBİL ÇARDAK'TA ÜRETİLSİN" ÖNERİSİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının hemen ardından; Çardak Belediye Başkanı Mahmut Öztürk de, yerli otomobil üretiminin ilçelerinde yapılmasını isteyenlerden biri oldu. Başkan Öztürk, konuyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada; Yeşil Organize Sanayi Bölgesi olarak nitelendirdikleri Çardak Özdemir Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'nin yerli otomobil üretimine son derece uygun olduğunu belirtti. Çardak'ın kara, demir ve hava yolu olarak alternatifli ulaşım yolları ile ülkenin her köşesine kolayca ulaşım sağlanabilen bir merkez olduğuna işaret eden Öztürk, "Ayrıca bu durum; Denizli'mizdeki sanayi sektörünün daha da canlanması, tekstil sektörünün yanında yeni bir üretim sektörünün oluşması, Ege'nin parlayan yıldızı ilimizi her bakımdan daha üst sıralara taşıyabilir. Çardak Organize Sanayi Bölgesi, Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci'nin çabalarıyla teşvik kapsamına alınmış ve onun sayesinde 20 yıl sonra can bulmuştur. İşte bunun için yerli otomobil üretiminin ilçemizde yapılmasını istiyoruz" dedi.

MUSTAFA KAYA​

 

 
 
 
Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER