Denizlili belgesel yapımcısı ve yönetmen Çağdaş Yenidede’nin “Emek Belgeseli” Denizli’ye 5 ödül getirdi!

Denizlili belgesel yapımcısı ve yönetmen Çağdaş Yenidede’nin çekimini yaptığı emek belgeseli girdiği yarışmalardan ödül aldı. İngiltere, İtalya, Nijerya ve Hindistan’dan “En İyi Belgesel” dalında ödül alan “Emek Belgeseli’nde Denizli’nin Buldan, Çal, Acıpayam, Tavas, Baklan, Bekilli Çivril ilçeleri ve Denizli Organize Sanayi Bölgesi’nde çekilen yaşam hikayeleri yer alıyor.

Denizli’de yıllardır prodüksiyon alanında hizmet veren yönetmen Çağdaş Yenidede, dünyanın önde gelen film festivallerinde gösterime giren EMEK belgeseli ile Denizli’yi dünyaya tanıtmaya devam ediyor. Dünyanın birçok ülkesinde düzenlenen Uluslararası Film Festivali’nde gösterime giren; Buldan, Çal, Acıpayam, Tavas, Baklan, Bekilli ve Çivril ilçelerinde ve Organize Sanayi bölgesinde çekimlerini yaptığı belgeselinde ilçe halkının yaşamını ve bölge topraklarının güzelliklerini anlatan Yönetmen Yenidede; Denizli'yi anlattığı eserleri ile ödüllendirildi.

Yönetmenliğini yaptığı EMEK Belgeseli ile Denizli'yi dünyada bir marka haline getiren Denizlili yönetmen Çağdaş Yenidede; İtalya, Nijerya, İngiltere ve Hindistan başta olmak üzere pek çok ülkede düzenlenen uluslararası film festivalleri ile Denizli'yi sınırlarının ötesine taşıdı.

2019 yılında da Çin, Japonya, Kırgızsiztan, Rusya, Amerika, Litvanya ve Macaristan'da düzenlenecek film festivallerine de; Denizli topraklarını konu alan belgesel ve kısa filmleri ile katılacağını belirten yönetmen Yenidede; "Denizli her köşe başı tarih fışkıran; buram buram Anadolu kokan, tarihin modern yaşamla sentezlenen şehirlerden biri. Böylesine köklü bir kentin tanıtımına vesile olmak bana onur veriyor. Çalışmalarımızda ağırlıklı olarak antik kentlerimizi, tarihi eserlerimizi, ilçelerimizin dinamiklerini, tarımı, hayvancılığı, el sanatlarımızı ve Denizli insanın çalışkanlığını anlatmaya çalıştık. Bu çalışmalarımız da yurt dışında girdiğimiz pek çok film festivalinde de ödülle taçlandı. Denizli'yi konu alan çalışmalarımızla kentimizin dünyada tanıtımına devam edeceğiz" açıklamalarında bulundu.

Eser Adı: Emek

Konu: Tarım, büyük ve küçük baş hayvancılık, tavuk yetiştiriciliği, ekmek yapımı, simit yapımı, üzüm yetiştiriciliği ve kurutma, bamya üretimi, salça yapımı, yorgancılık, çekirdek, el dokuması işçiliği, Organize Sanayi Bölgesi'ndeki tekstil fabrikalarında çalışan işçilerin günlük yaşamı ve çalışkanlığı. Film bölge insanının söylediği türkülerle renklenirken çekimlerde tamamen doğal ses kullanıldı. Süre: 22 dakika

GİRDİĞİ GÖSTERİMLER VE ALDIĞI ÖDÜLLER

Nijerya'da - En İyi Belgesel dalında ödül. (2018)

Hindistan'da - En İyi Görüntü Yönetmeni dalında ödül. (2018)

İtalya'da - En İyi Belgesel dalında ödül. (2018)

İngiltere'de - En iyi Belgesel dalında ödül. (2018)

İtalya'da - En İyi Belgesel dalında ödül. (2019)

MUHAMMET KARAÇAY

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2019, 14:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER