DENİZLİLİ ÇİFTÇİLER CUMHURBAŞKANI'YLA BULUŞTU

DENİZLİLİ ÇİFTÇİLER CUMHURBAŞKANI'YLA BULUŞTU

Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımlarıyla, ‘Çiftçilerimiz Milletin Evinde Cumhurbaşkanımız ile Buluşuyor’ programı düzenlendi. Çiftçilerimi Gıda Tarım ve Hayvancılık Denizli İl Müdürü Yılmaz Erkaya ve bir grup çiftçi programdaki yerini aldı.

Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde ‘Çiftçilerimiz Milletin Evinde Cumhurbaşkanımız ile Buluşuyor’ programı düzenlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımlarıyla gerçekleşen programa; Türkiye’nin 81 ilinden gelen yaklaşık 2 bin çiftçi katıldı. Denizli’den bir grup çiftçi Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün organizasyonu ile Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ile buluştu. Denizlili çiftçilere Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Yılmaz Erkaya da eşlik etti. İlk konuşmayı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba yaptı. Fakıbaba, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak 7 gün 24 saat vatandaşların hizmetinde olduklarını vurgulayarak, "Tüm çalışanlarımız, tarlada, bahçede, ağılda, ahırda değerli çiftçilerimizle birlikte olmaya devam edecekler. 3 milyon çiftçimiz ve 75 bin personelimizle büyük bir aileyiz. Çalışmalarımızda çiftçi, tüketici, esnaf, tüccar, sanayici olarak tarımın tüm paydaşlarıyla ortak aklın bereketinden yararlanmayı kendimize şiar edindik" dedi.

“BİZİM ÇİFTÇİMİZİN SOFRASI; SEVGİ, KARDEŞLİK, BİRLİK VE DİRLİK SOFRASIDIR”
Anadolu çiftçisinin ülke sevdalısı, yiğit ve cömert olduğuna dikkati çeken Başbakan Binali Yıldırım, "Bir köyde hangi kapıyı çalsanız sizi baş göz üstüne diyerek misafir eder. Yemez yedirir. Köye gelen imam, öğretmen, sağlık görevlisi asla ortada, sahipsiz kalmaz. Hane halkından biri olarak görülür, hemen ekmeği paylaşılır, sofraya davet edilir. Bazlamalar bölüşülür, yufkalar dürülür. Allah ne verdiyse paylaşılır. Bizim köylümüzün çiftçimizin sofrası sevgi, kardeşlik, birlik ve dirlik sofrasıdır. Allah hepinizden razı olsun." diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN EN BAŞARILI OLDUĞU ALANLARDAN BİRİ TARIM VE HAYVANCILIKTIR”
Toprağın kahrını çekmeyenlerin onun kadrini kıymetini bilemeyeceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toprakla hemhal olmayanın, onunla vakit geçirmeyenin, toprakla yaşamayan insanın toprağı anlamasının da mümkün olmadığını belirtti. Hayatında köye gitmemiş, çiftçilerin o nasırlı ellerinden tutmamış, yer sofrasına bağdaş kurup tandır ekmeğinin ucundan bölmemiş kişilerin tarımla ilgili ahkâm kestiğini, kimi grup kürsülerinde, kimi televizyon ekranlarında sabah akşam hükûmetin tarım politikalarını eleştirdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Atalar, ‘cahil cesur olur’ derler. Namık Kemal de: ‘Zihni fukara olanın aklı ukala olur’ der. İşte bunlar da tarım konusundaki cehaletlerini, bilgisizliklerini, ukalalıklarıyla, yüzsüzlükleriyle örtmeye çalışıyorlar” dedi. Oysa Türkiye’nin en başarılı olduğu alanlardan birinin şu anda tarım ve hayvancılık olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun en yakın şahidinin de çiftçiler olduğunu, bu ülkenin son 15 senede tarım ve hayvancılıkta nasıl mesafe kat ettiğini en iyi onların bildiğini söyledi.

“ÇİFTÇİLERİMİZİN MAZOT MALİYETİNİN YARISINI BİZ ÖDEMEYE BAŞLAYACAĞIZ”
Tarımın, Cumhuriyet tarihinin hiçbir döneminde görmediği ilgiye, alakaya ve desteğe kendilerinin zamanında kavuştuğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Tarım politikalarımızı günü birlik veya popülist yaklaşımlarla değil planlı, programlı, kısa-orta-uzun vadeli hedefleri olan kapsamlı projelerle belirledik. Çiftçilerimizi tarım politikalarımızın merkezine koyarak onlara hak ettikleri değeri verdik. Üreticilerimize son 15 yılda 103 milyar Lira nakit hibe desteği verdik. Şimdi de 23 Şubat 2018 tarihinden itibaren çiftçilerimizin mazot maliyetinin yarısını biz ödemeye başlayacağız.”

“TÜRKİYE, TOHUM İHRAÇ EDEN BİR ÜLKE KONUMUNA GELDİ”
Millî Tarım Projesi kapsamında havza bazlı destekleme modeline geçtiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, belirlenen 941 havzada desteklerin bu modele göre verilmeye başlandığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Üretimde verimliliği ve kaliteyi doğrudan etkileyen sertifikalı tohum ve fidancılık ilk kez 2005 yılında destek kapsamına alındı. Son 10 yılda bu alana bir milyar liranın üzerinde destek sağlandı. Araştırma-geliştirme ve inovasyona yaptığımız yatırımlarla tohumluk üretimimizi yıllık 145 bin tondan 958 bin tona çıkardık. Türkiye’yi tohum ihraç eden bir ülke konumuna getirdik, taşıdık.”

“HAYVANCILIKTA YEPYENİ BİR DÖNEMİN KAPILARINI ARALIYORUZ”
Devlet olarak daima çiftçilerin yanında olmayı sürdüreceklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarım ve hayvancılık alanında yeni bir dönemin kapılarını aralayacağını düşündüğü bir projeyi bugün hayata geçireceklerini açıkladı. Türkiye’de hayvan yetiştiriciliğini geliştirmek, damızlık koyun ve sığır sayısını artırmak ve kırmızı et ihtiyacının karşılamasına önemli katkı sağlamak üzere önemli bir adım attıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan konuyla ilgili şunları kaydetti: “Bu projeyle talep eden tarım kredi kooperatifleri üyesi yetiştiricilerimize TİGEM aracılığıyla Ziraat Bankasından kredi kullandırarak 300 başa kadar damızlık koyunu ve yemini temin ediyoruz. Üreticinin bakım, hizmet bedeli ve sigortasını avans olarak ödüyor, doğacak kuzulara da alım garantisi veriyoruz. Yetiştiriciye verilen avansları da üreticilerden alınacak kuzuların bedellerinden, mahsup edeceğiz. Sığır yetiştiriciliğini geliştirmek, damızlık sağır sayısını artırmak ve kırmızı et ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlamak üzere ise Ziraat Bankası kanalıyla yetiştiricilerimize hayvan ve yem temini için yüzde 10 sübvansiyonlu kredi sağlıyoruz. Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla damızlık düve veriyor, bu düvelerin koyunlarda olduğu gibi veterinerlik, aşı ve küpe hizmetlerini bedelsiz karşılıyoruz. Ayrıca, TARSİM sigortasının yetiştiriciye düşen kısmını devletin ödemesini sağlıyor, yetiştiricimizi sosyal güvence kapsamına alıyoruz. Yetiştiricimiz kredi borcunu ilk iki yılı geri ödemesiz, yedi yılda bankaya ödüyor. Böylece hem başlangıçta imkân sağlayarak, hem de üretime alım garantisi vererek hayvancılıkta yepyeni bir dönemin kapılarını aralıyoruz.”

“ÇİFTÇİLERİMİZİ TÜM GÜCÜMÜZLE DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”
Ayrıca, en önemli geleneklerimizden olan imece sistemini, yani çiftçilerin kendi aralarında birlikte çalışma kültürünü geliştireceklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 15 yıldır olduğu gibi önümüzdeki süreçte de çiftçilerin yanında olmaya, onları tüm gücüyle desteklemeye devam edeceklerini ifade etti. Çiftçilere güvendiklerini, toprağına gözü gibi bakan, gerektiğinde vatanı için varını, yoğunu ortaya koyan çiftçilere inandıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan “Biz el ele verdiğimiz zaman evvel Allah üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir yükün, hiçbir sorunun olmadığının bilincindeyiz. Daha güçlü bir tarım sektörü ve daha güçlü bir Türkiye için omuz omuza çalışmaya devam edeceğiz. İnşallah hep birlikte ülkemizi 2023 hedefleriyle, 2053 ve 2071 vizyonlarına kavuşturacak hamleleri gerçekleştireceğiz” dedi.

HABER MERKEZİ​

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER