Denizlili diş hekimlerinden sağlıkta şiddete tepki!

Bursa Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nde görevli Diş hekimi Hamdi Gören’in hastası tarafından bıçakla yaralanması üzerine basın açıklaması düzenleyen Denizli Diş hekimleri Odası Başkanı Musa Akyol, “Sesimizi yükseltmezsek bu şiddet bitmeyecek!” dedi.

Denizli Dişhekimleri Odası Başkanı Musa Akyol, Bursa Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nde görevli Diş hekimi Hamdi Gören’in 18 Eylül’de hastası tarafından bıçakla yaralanması nedeniyle Diş Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı.

Başkan Akyol, “Sağlıktan şiddet hız kesmeden devam ediyor. Dün Bursa'daydı, Yarın Nerede? Bursa Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nde görevli meslektaşımız Diş hekimi Hamdi Gören’in 18.09.2019 tarihinde bir hastası tarafından bıçakla yaralanmasını derin bir üzüntü ve endişeyle öğrendik. Çok daha vahim sonuçlar doğurabilecek bu olay sonrası hastanede tedavi altına alınan meslektaşımıza acil şifalar diliyoruz. Hiç bir meslek grubu daha yoktur ki; insan için bu kadar emek verirken, fedakârlık yaparken karşılığında fiziksel ve /veya psikolojik şiddet görsün. Sağlık ile şiddet kelimelerinin hiç yan yana gelmemesi gerekirken, biz sağlık çalışanlarının ‘hedef’ haline getirildiği ve hekimlik mesleğinin değersizleştirildiği bir ortamı maalesef yaşıyoruz. 2002 yılından itibaren ülkemizde uygulanan ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’ (SDP) ile birlikte sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarında sayısal artışın yanı sıra çok sık ölüm olayları da yaşanır hale gelmiştir. Mevcut sistem; sağlık hizmetini meta, hastaya ise müşteri olarak yaklaşmaktadır. Bu sistemde nitelik değil, nicelik esastır ve ne yazık ki bu durum hekim ile hastayı ‘düşmanlar’ gibi karşı karşıya getirmektedir. Yaşanan bu vahim olayı bir kez daha kınıyor, sağlık çalışanlarına yönelik fiziksel ve /veya psikolojik şiddet uygulanmasının önlenmesi için gereken her türlü hukuki ve idari tedbirin eksiksiz olarak alınması talebimizi ve şiddet karşısında tüm meslektaşlarımız ile sağlık çalışanlarının yanında duracağımızı bir kez daha yineliyoruz. Sesimizi yükseltmezsek bu şiddet bitmeyecek!” dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2019, 16:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER