DENİZLİLİ EN ÇOK O'NU YİYOR...

Modası hiç geçmeyen, şehirlerin her daim canlılığını sürdüren bir kültür mirası: sokak yemekleri. Özellikle son yıllarda gurmelerin, dünya çapında aşçıların ve medyanın da ilgisiyle mutfak medeniyetinde hak ettiği değeri ve ilgiyi daha fazla görmeye başlayan sokak lezzeti evlere de girmeye başladı.

DENİZLİLİ EN ÇOK O'NU YİYOR...

Dünyanın en zengin mutfaklarından Türk mutfağının en önemli kültürel miraslarından biri de sokak lezzetleri. Dünyada tarih boyunca hemen hemen her zaman varlığını sürdüren sokak lezzetleri, ülkelerin sosyal, kültürel, ekonomik, teknolojik ve sanatsal gelişmelerle birlikte ulusal kimliklerinin oluşmasında yıllardır büyük rol oynuyor.

Osmanlı’dan günümüze kadar uzanan sokak lezzetlerini tüketme alışkanlığı, Türk yemek kültürünün önemli bir bölümünü oluşturuyor ve bu kültür Türk insanı için gündelik hayatın önemli bir parçasını kapsıyor.

Midyeden kokoreçe, nohutlu pilavdan Şam tatlısına, balık ekmekten ıslak hamburgere kadar sokakta her şeyi bulmak mümkün. Bugünlerde ise bir zamanlar sadece sokaklarda rastladığımız bu lezzetlerin online yemek siparişlerine olan ilgi de arttı.

Yemeksepeti, sokak lezzetlerinin online siparişlerde yükselen trendini iller bazında araştırdı ve kullanıcılarının en çok tercih ettikleri sokak lezzetleri olan midye, kokoreç, nohutlu pilav ve Şam tatlısı trendlerini açıkladı.

Denizli, sokak lezzetleri siparişlerini geçen yıla oranla en çok arttıran kentlerden biri olarak dikkat çekti.

DENİZLİ’DE SON ÜÇ YILDA SOKAK LEZZETİ SİPARİŞLERİNDE 1,5 KAT ARTIŞ

Yemeksepeti verileri Denizlililerin sokak lezzetine olan sevgilerini ortaya koyuyor. Son üç yılda sokak lezzetleri sipariş sayısında 1,5 kat artış yaşandı.

KOKOREÇ DENİZLİ’NİN EN SEVDİĞİ SOKAK LEZZETİ OLDU

Çoğu kişinin yedikten sonra bağımlısı olduğu kokoreç, genelde gece acıkınca yemek istediğimiz bir sokak lezzeti. Özellikle kokoreç sevenler geç saate kadar dışarıda kaldıklarında mutlaka eve girmeden bir köşe başında kokoreç yemenin hayalini kurarlar. Denzili de bu lezzete düşkünlüklerini ortaya koydu ve Yemeksepeti’ndeki sokak lezzetleri arasından en çok kokoreç siparişi verdi.

Yemeksepeti’nin raporuna göre 2018 yılında bir önceki yıla göre Denizli’nin kokoreç siparişlerinde son üç yılda yüzde 80 artış yaşandı.

MİDYE DOLMADA SON ÜÇ YILDA YÜZDE 80 ARTIŞ

Sokak lezzetleri denince hiç şüphesiz akla gelen en popüler lezzet midye dolma. Denizlililer bir oturuşta kaç tane yiyeceksin iddialarının baş kahramanı olan bu lezzete aşklarını siparişleriyle ispatladılar. Denizli’de son üç yılda midye dolma siparişlerinde yüzde 80 artış yaşandı.

NOHUTLU PİLAVDA REKOR ARTIŞ

Sokakta kokusunu duyduğumuz an tok olsak bile bizi baştan çıkaran nohutlu pilav, özellikle iş veya okul çıkışlarında atıştırmalık isteyenlerin ilk durağı. Denizli’nin tercih ettiği üçüncü sokak lezzeti nohutlu pilav, sipariş sayısını son üç yılda 5,5 kat artırarak sipariş sayısında en fazla yükseliş yaşayan sokak lezzeti oldu.

DENİZLİ’DE ŞAM TATLISI SİPARİŞLERİ İKİYE KATLANDI

Şerbetli bir sokak tatlısı olan Şambaba veya Şam tatlısı, üstüne fıstık koyarak tüketebileceğimiz, tarçın ekerek lezzetini arttırabileceğimiz ya da arasına taze süt kaymağı sürerek tatlandırabileceğimiz bir sokak lezzeti olarak hayatımıza giriyor. Sokakta bakır tepsilerin içinde görmeye alışık olduğumuz bu lezzeti de artık evlerimizde görüyoruz. Şam tatlısının Denizlililer tarafından sipariş edilme oranı geçen yıl aynı döneme oranla iki katına çıktı.

PAZARTESİ SENDROMUNU SOKAK LEZZETLERİYLE ATLATIYORUZ

Yemeksepeti verilerine göre, sokak lezzetlerini en çok akşam saatlerinde tüketmeyi seviyoruz. Siparişlerin en üst seviyeye ulaştığı saat ise 19.00. En fazla sipariş veren yaş 30, en çok sipariş verilen gün ise pazartesi oldu. Bu da yoğun ve stresli bir hafta başlangıcının ardından kendimizi sokak lezzetleriyle ödüllendirdiğimizi gösteriyor.

UMUT AYANA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER