DENİZLİLİ EPİKTETOS SÜLEYMAN

DENİZLİLİ EPİKTETOS SÜLEYMAN

Antik Çağ’da Anadolu’da yaşamış  ünlü filozoflardan biri olan Epiktetos’un yaşamı ve öğretisini anlatan “Kölelikten Filozofluğa: Epiktetos” adlı belgesel film Medyascope Tv.’de bu hafta sonundan itibaren yayına giriyor. Belgeselin çekimleri Denizli’de gerçekleştirildi ve filozof Epiktetos’u Denizli Edebiyat Dostları Tiyatrosu oyuncusu Süleyman Zencir canlandırdı. Süleyman Zencir daha önce de “Marx Döndü” isimli oyunda Karl Marx’ı oynamıştı..

“KÖLELİKTEN FİLOZOFLUĞA EPİKTETOS” BELGESELİ

MEDYASCOPE TV’DE YAKINDA YAYINA GİRİYOR 
                           ♦ ———————— ♦
DENİZLİLİ FİLOZOFU, DENİZLİLİ OYUNCU CANLANDIRDI

Antik Çağ’da Anadolu’da yaşamış  ünlü filozoflardan biri olan Epiktetos’un yaşamı ve öğretisini anlatan “Kölelikten Filozofluğa: Epiktetos” adlı belgesel film Medyascope Tv.’de bu hafta sonundan itibaren yayına giriyor. Yönetmeliğini Umut Hacıfevzioğlu’nun yaptığı, senaryosunu gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık’ın yazdığı, yapımcılığını Oruç Yurdaer ve Umut Hacıfevzioğlu’nun üstlendiği “Kölelikten Filozofluğa: Epiktetos” belgeselinin çekimleri Denizli’de gerçekleştirildi ve filozof Epiktetos’u Denizli Edebiyat Dostları Tiyatrosu oyuncusu Süleyman Zencir canlandırdı. Denizlili sanatçı Süleyman Zencir daha önce de “Marx Döndü” isimli oyunda ünlü toplumcu düşünür Karl Marx’ı oynamış ve oyun uzun süre Anadolu’nun çeşitli illerinde de sergilenmişti.

“Kölelikten Filozofluğa: Epiktetos” belgeseli, M.S.  55 yılında Hierapolis’te (Pamukkale’de) dünyaya gelen stoacı filozof Epiktetos’un yaşamı ve öğretisini Hierapolis’in tarihiyle birlikte anlatıyor. “Kölelikten Filozofluğa: Epiktetos” belgeselinin, 10 Haziran Cumartesi günü Medyascope Tv.’de yayına gireceği bildirildi. Denizlili oyuncu ve edebiyatçı Süleyman Zencir Epiktetos ile ilgili “tiyatro oyunu” projesini Orhan Şener ile birlikte başlattıklarını ve Profesör Dr. Celal Şimşek’ten de destek aldıklarını belirterek, “Bu aslında bir tiyatro oyunu projesi olarak ortaya çıktı. ‘Kölelikten Filozofluğa; Epiktetos’ tiyatro oyunu projemiz sürüyor. Denizli’de doğmuş ve yaşamış ardından sürgün edilmiş bu önemli filozofu canlandıracağımız oyunu, Anadolu’nun bir çok antik kentinde ‘ticari kaygılar’ taşımadan küçük topluluklara sunmayı ve oynamayı planlıyoruz. Bu Efes’ten, Afrodisias’a ve Aspendos’a kadar bir çok antik kentte olabilir. Belgeselin çekimleri de Hierapolis’te yapılmıştı” dedi.

Belgeselin yapımcı ve yönetmeni Umut Hacıfevzioğlu, konu hakkında görüşlerini şöyle dile getirdi, “Dünyada felsefenin ortaya çıktığı coğrafya antik Anadolu coğrafyasıdır. Anadolu, düşünce tarihi, felsefe tarihi bağlamında eşsiz bir kültürel mirasa ev sahipliği yapıyor. Epiktetos, Roma döneminde, bugünkü Pamukkale, o zamanki adıyla Hierapolis’te yaşamış, çağın egemen felsefe ekollerinden biri olan Stoa felsefesinin iz bırakan düşünürlerinden biri. “Hierapolis Antik Kenti” ise UNESCO Dünya kültür mirası listesinde yer alan önemli bir antik kent.  Medyascope Tv.’de yayına girecek olan belgeselimiz, gerek ülkemizin gerekse de Denizli’nin tanıtımına katkıda bulunacaktır”.

Belgeselde, Denizli Edebiyat Dostları Tiyatrosundan oyuncu Süleyman Zencir, filozof Epiktetos’u canlandırırken, Epiktetos’un görüşlerini kitaplaştıran öğrencisi Arrianus’u da Uğur Pişmanlık canlandırdı.

Yapımcı-yönetmen Umut Hacıfevzioğlu ile belgeselin senaryosunu yazan Uğur Pişmanlık, daha önce de “Antik Çağ’da Tarsus ve Felsefe” ve “Assos’ta Felsefe” adlı belgesel filmini birlikte çekmişlerdi. “Kölelikten Filozofluğa: Epiktetos” adlı belgesel ile bir çalışmaya daha ortak imza atmış oldular.

Edinilen bilgiye göre, Umut Hacıfevzioğlu’nun çektiği, “Osman Hamdi”, Uğur Pişmanlık’ın da Aratos dergisinde yazdığı makaleden yola çıkılarak çekilen ve danışmanlığını üstlendiği “Çıplak Mahallesi” belgesel çalışmaları da bulunuyor.

“Kölelikten Filozofluğa: Epiktetos” adlı belgeselin yakın bir zamanda gösterime girmesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221