Denizlili firmalar ‘Heimtekstil 2020’den umutlu

Messe Frankfurt’ta 7 Ocak’ta kapılarını dünyaya aralayan ve dünyanın en büyük ev tekstil fuarı konumunda olan ‘Heimtekstil 2020’, 10 Ocak'ta son buluyor. Dünya tekstil sektörünün nabzının attığı Heimtekstil 2020’ye katılan Denizlili firmalar, fuardan oldukça umutlu.

Almanya’nın Frankfurt kentinde 7 Ocak’ta kapılarını dünyaya açan ‘Heimtekstil 2020’, 10 Ocak'ta sona eriyor. Messe Frankfurt’ta ziyaretçilerini ağırlayan ‘Heimtekstil 2020’e bu yıl, 308 Türk firması katılarak fuarda stant açtı. Dünyanın en büyük ev tekstil fuarı konumunda olan ‘Heimtekstil 2020’de bu yıl Denizli firması yer aldı. Dünya tekstil sektörünün nabzının attığı Heimtekstil 2020’ye katılan Denizlili firmalar, fuardan oldukça umutlu.

“TÜRKİYE, BU SENE 308 KATILIMCIYLA 3’ÜNCÜ SIRADA”

Fuara dair açıklamalarda bulunan Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu; “Bu sene Türkiye, 308 katılımcıyla katılımcı ülkeler arasında 3’üncü sırada. Birinci Çin, ikinci Hindistan, üçüncü Türkiye. Metrekare olarak en büyük pay bizde. Bu yıl fuarın 50’nci yılı. Biz firma olarak 16 yıldır fuara katılıyoruz. Dünya ev tekstili fuarı için burası birinci sırada. Bizim Evteks Fuarı da bir gelişme kaydediyor. Burada kendinize ürettiğiniz mallardan ziyade müşteri için ürettiğiniz mallar konuşuluyor. Evteks Fuarı’nda daha çok kendi markalarınızla mal satıyorsunuz. Biz de DENİB olarak ‘Turkish Towels’ markamızla buradayız. Standı olmayan Denizlili arkadaşlarımızın görüşmelerini yapabilmeleri adına bu standı hazırladık. Burası bir buluşma noktası haline geldi. Burada arkadaşlarımız toplantılar yapıyor. Buradaki stantların çoğunda Denizli’de üretilen mallar var. Bulunduğumuz hollde 10’a yakın Denizli markası da var. Gün geçtikçe bunun sayısı artıyor. Marka olarak daha pahalı mal satmamız önemli. Ben bu fuarın tüm firmaların hayırlı olmasını diliyorum. Denizli’den 71 tane standımız var. 71 stantta bulunan arkadaşlarımız genel olarak fuardan memnunlar.

“DENİZLİ FİRMALARI AVRUPALILARI GEÇMİŞ”

Heimtekstil 2020’nin bu yıl 50’nci yılını kutladığının altını çizen DENİB Başkan Vekili İbrahim Uzunoğlu; “Bu fuar bu yıl 50’nci yıl olarak değerlendiriliyor ama bizim aldığımız bilgiye göre burada yaklaşık 200 yıllık bir altyapı var. Daha önce galiba panayır gibi yapılıyormuş. Daha sonra binalaşmışlar ve belli bir kalite gelmiş. Ciddi bir altyapı olunca da dünyanın en iyi fuarları haline gelmiş. Biz de Evteks Fuarı’nda belli bir yere gidiyoruz. Heimtekstil Fuarı, hem Türkiye açısından hem de dünyadaki bütün ev tekstilcileri açısından vazgeçilmez. Çünkü burası bizim vitrinimiz. Biz burada tabiri caiz ise görücüye çıkıyoruz. Biz buraya iz bırakmaya, dikkat çekmeye geliyoruz. İlgi ve dikkat çekerek uzun vadede müşteri alt yapısını yapmaya çalışıyoruz. Biz buraya gelerek malımızı satmaya gelmiyoruz. Biz burada müşterilerimize ürünlerimizi tanıtıyoruz. Fuarların amacı tanıtımdır. Bu fuar bizim vazgeçilmezimizdir. Denizli olarak 71 firma olarak katılıyoruz. Hollün yarısı bizden. Herkesi tebrik ediyorum. Herkesin standı ayrı bir güzel. Bizim Denizli firmaları Avrupalıları geçmiş. Gerçekten çok güzel şeyler. İtalyanlar bizim statlarımıza gelip fotoğraf çekiyor. Bir Denizlili ve Türkiyeli olarak ben gururluyum. Bu yıl stantların yerleri belirlendi, daha rahat oldu. Artık müşterilerimiz imalatçıların burada olduğunu biliyor. Bu yıl biz kendimiz bir değişiklik yaptık. Bu yıl biz kendi markamızla katıldık. Biz Avrupa’ya kendi markamızla mal satmak istiyoruz” diye konuştu. ,

“DENİZLİ FİRMALARIMIZ FUARDAN UMUTLU”

Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (DETGİS) Başkanı Mustafa Koltuksuz, fuara ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları aktardı: “Yıllar çabuk geçiyor ama Denizli firmalarının gücü artarak devam ediyor. Bu yıl stant sayımızı ve metrekaremizi de yükselttik. Biraz önce Denizli firmalarımızı ziyaret ettik. Onlar da umutlu. Yaptığımız işi inanıyor ve güveniyoruz. Başarılı olacağımızı da biliyoruz. Fuar güzel geçiyor. 2019, ‘daha kötüsü olamaz’ dediğimiz bir yıldı. Zor bir yıl oldu. Her şeye rağmen 2019 çok kötü bir yıl değildi. Bazı rakamlar düşüşü gösteriyor ama böyle bir yılda, böyle bir coğrafyada, bu kadar krizin arka arkaya yaşandığı bir yerde bizim bir önceki yılın rakamlarını tutturabilmemiz, Denizli adına yine de bir başarıydı. Türkiye genelindeki ihracatta küçük de olsa bir artış var. 2020 yılının çok daha güzel geçeceğini umuyorum. Amerikalı müşterilerimizin tekrar bize gelmesi ve giden müşterilerimizin tekrar geri gelmesi, bizim için güzel gelişmeler.”

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2020, 18:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211