Denizlili gazetecilere ‘basın kartı eğitimi’

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından Türkiye’de basın kartlarıyla ilgili kafalardaki soru işaretlerini gidermek amaçlı toplantılar sürüyor. Bu kapsamda Denizli’de de Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Muğla Bölge Müdürü Sezgin Sağun’un katılımı ile kentteki gazetecilere eğitim verildi.

Denizlili gazetecilere ‘basın kartı eğitimi’

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından Türkiye’de basın kartlarıyla ilgili kafalardaki soru işaretlerini gidermek amaçlı toplantılar sürüyor. Bu kapsamda Denizli’de de Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Muğla Bölge Müdürü Sezgin Sağun’un da katılımı ile kentteki gazetecilere eğitim verildi. Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde yapılan toplantıda gazeteciler, İletişim Başkanlığı’yle ilgili sunumu izledi ve ardından basın kartlarıyla ilgili detaylı bilgiler verildi. Toplantıda konuşan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Muğla Bölge Müdürü; “Başkanımız Prof. Dr. Fahrettin Altun önderliğinde biz de sahalarda artık daha aktif rol oynamaya çalışıyoruz. Bugünkü konumuz basın kartı olacak. Artık ‘sarı basın kartı’ diye bir şey yok. Eskiden kullanılan kartın renginin sarı olmasından dolayı böyle bir tabir kullanılıyordu. Yönetmelik eskiden sarı basın kartı yönetmeliği olarak biliniyordu. Ancak eskiden de ‘Basın Kartı Yönetmeliği’ydi adı. Yönetmelikte yeni güncellemeler ile basın kartının şeklinde renginde değişiklikler yapıldı” dedi.

BASIN KARTI ALACAKLARDA ARANAN ÖZELLİKLER

Basın kartı alacak kişilerde aranan özelliklere dikkat çeken Sağu; “Basın kartı için aranan şartlar; 18 yaşını doldurmuş olmak, en az lise dengi okuldan mezun olmak, kısıtlı ya da kamu hizmetlerinden mahrum olmamak, herhangi bir suç işlememiş olmak, anayasal düzene karşı işlenmiş suçların bulunmaması, 5187 sayılı kanunun 25. Maddesinin 2. fıkrası uyarınca belirten suçlardan hüküm giymemiş olmak, en başta gelen maddelerden. Ayrıca uygun sözleşme yapmış ve sigorta primlerinin çalışma mevzuatlarına uygun olarak yatırılmış olması gerekiyor” dedi. Ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sağun, basın kartıyla ilgili soru işaretlerini giderdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER