DENİZLİLİ HANIMAĞA, ŞİMDİ DE ENERJİ VEREN KADINLAR'DA

DENİZLİLİ HANIMAĞA, ŞİMDİ DE ENERJİ VEREN KADINLAR'DA

Denizli’de ‘Hanımağa’ unvanıyla bilinen ve hayat hikayesiyle zaman zaman ülke gündemine oturan kentin ilk kadın girişimcisi Neslihan Akça, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar’da Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından ilki düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde gerçekleştirilen ‘Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar Ödülleri’ sahiplerini buldu. Ödüller, Lütfü Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Törene; Emine Erdoğan’ın yanı sıra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ile çok sayıda sanatçı, oyuncu ve enerji sektörü şirketlerinin sahip ve yöneticileri katıldı. 

“SİZLERİN ENERJİSİNE TÜM DÜNYA KADINLARININ İHTİYACI VAR” 
Programda konuşma yapan Emine Erdoğan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladığını ifade ederek, şehit analarının ve eşlerinin derin acısını paylaştığını söyledi. Erdoğan; “Kadın ve erkek bir bütünün 2 yarısıdır. Tıpkı bir kuşun 2 kanadı gibi. Hiçbir felsefe ve düşünce kadına İslam kadar hakiki bir mevki vermemiştir” dedi. Gelecek yüz yılın en önemli konularının çevre, enerji ve kadın olacağını ifade eden Erdoğan, “Kadın varlığı önem kazanmaktadır. Taşıdığı çevresel hassasiyetler nedeniyle ödüle layık görülen kadınlarımız olduğunu biliyorum. İçindeki enerjiyi işteki enerjiye taşıyan kadınlara tanıyorum. Yüreğimizdeki mukaddes heyecan, Afrikalı, Myanmarlı, Filistinli kadınların sorunlarını çözene kadar devam edecektir. Sizlerin enerjisine heyecanına sadece bu ülkenin değil tüm dünya kadınlarının ihtiyacı var. Bize düşen bu gücü daha da artırmaktır. Gelin güç birliği yaparak mayasında insan sevgisi olan bu enerjiyi kulakların duymadığı gözlerin görmediği sorunlara kanalize edelim” dedi. 

“KADINLARIMIZIN YOK SAYILDIĞI BİR MEDENİYET OLMADIK”
Programda konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, programa katılımlarından dolayı herkese teşekkür ettiğini ifade ederek, “Tarihimizin hiçbir döneminde kadınlarımızın yok sayıldığı toplumun dışına itildiği bir medeniyet olmadık. Dünya tarihinde kadının adı yokken Türk kültüründe devlet yönetiminde kadının adını görüyoruz. Kadının kısıtlandığı bir yönetim anlayışı bu topraklarda yer almamıştır. İslam sonrası dönemde ise imparatorların sultanlara fikrini sorduğu danıştığı birçok örnek görmek mümkündür. Genç cumhuriyette ise 1934 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkı vererek bu anlamda çağdaş adımlar atmışız. Dünyanın karanlığa gömüldüğü bir çağda Türk kadını azmi fedakarlığı bilgi ve birikimi ile yaptığı birçok eserlerle medeniyetimizin zirve noktasına ulaşmasından çok büyük bir rol oynamıştır. Milletimizin istiklal ve istikbal mücadelesinde de yine kadınımız çok büyük rol oynamıştır” diye konuştu. 

JÜRİ BAŞKANI GÜLER SABANCI 
Başkanlığını Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı’nın, Başkan Yardımcılığını Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk’in üstlendiği ödül jürisinde Demirören Holding Yönetim Kurulu Üyesi Meltem Demirören Oktay, Devlet Sanatçısı Hülya Koçyiğit, Citibank Türkiye Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi TİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Nilüfer Bulut, Kadın ve Demokrasi Derneği başkanı Doç Dr. Sare Aydın Yılmaz, Vitol Türkiye Üst Yönetim Kurulu Üyesi Gülsüm Azeri ve BİST Yönetim Kurulu Üyesi Erihşah Arıcan yer aldı. 6 dalda verilen ödüllerde 200’e yakın aday değerlendirildi.

NESLİHAN AKÇA, JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ’NE LAYIK GÖRÜLDÜ
Denizli’de ‘Hanımağa’ unvanıyla bilinen ve hayat hikayesiyle zaman zaman ülke gündemine oturan kentin ilk kadın girişimcisi Akça Şirketler Topluluğu Fahri Yönetim Kurulu Başkanı Neslihan Akça, Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü. Hanımağa’yı törende kızı ve aynı zamanda Akça Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Semra Akça Acar temsil etti.

“ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM”
Denizli’nin yakından tanıdığı Neslihan Akça DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne açıklama yaptı. Zamana zaman duyulu anlara yaşayan Neslihan Akça, “Çok teşekkür ederim. Böyle durumlarda çok duygulanıyorum. Bana bu ödülü layık gördükleri için çok teşekkür ederim. Sağolsunlar, varolsunlar” dedi.

“ANNEM BİZLERE HEP ÖRNEK OLMUŞTUR”
Annelerinin kendilerine hep örnek olduğunu belirten Akça Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Semra Akça Acar; “Aynı zamanda Denizli halkına da örnek olmuştur. Her başarının ardında bir zorluk, bir çile, bir emek vardır. 1970 yılından bu yana basamak basamak, adım adım çalışarak onun emeğiyle bu günlere geldik. Annemden babamda Allah razı olsun. Bize ödülü layık gören arkadaşlardan da Allah razı olsun. Ödüller, alıp sevinmekten ziyade; bir kat daha sorumluluk veriyor. Biz öyle düşünüyoruz. Annemin ödül alması bizlere fevkalade onur ve gurur veriyor. Türk kadını için, bizler için, halkımız için önemli” diye konuştu.

“ANNEM, EĞİTİME ÇOK ÖNEM VEREN BİRİDİR”
Başkan Yardımcısı Acar, şunları aktardı: “Annem ilkokul mezunu olmasına rağmen onun cesareti ve sabrı konusunda kimse onun önüne geçemez. Her zaman örnektir. Ben 50 yaşındayım. Bu güne kadar fevri bir isyanını da görmedim. Annem aynı zamanda eğitime çok önem veren birisidir. Ben ortaokulda 10 üzerinden 4’ten 5’e çıkamayan bir öğrenciydim. Durum böyle olunca meslek lisesine gitmek daha doğru olurdu. Günümüzde de aynı şekilde görünüyor. O günlerde benim için meslek lisesine gitmek utanç kaynağı olsa da bugün için diyorum ki; iyi ki meslek lisesi mezunuyum. Meslek liselerinin yeri iş dünyasında çok farklı. Tüm hayatta çok farklı olduğunu düşüyorum. Orta okulda başarısız biri olunca anneme ‘gitmeyeceğim’ dedim. Annem bana; ‘kızım 3 yıllık okulu 6 yılda bitir, bir kelam bir kelamdır. Kardeşlerin okuyamadı. Sen oku’ dedi.”

HANIMAĞA’NIN YAŞAM ÖYKÜSÜ TÜRKİYE’YE DE GÜNDEM OLMUŞTU
Denizlili İş Kadını Neslihan Akça’nın yaşam öyküsü; Hürriyet, Milliyet, Posta gibi ulusal gazeteler ile Kanal D, FOX, Star gibi ulusal TV kanalları ve onlarca internet web haber sitesinin de sayfalarında, haberleri arasında yer almıştı. Medya organlarının “İşte Anadolu Kadını” başlığı ile yayınladığı ve “İlkokul mezunu Neslihan Akça eşi hapse girince 8 çocuğuna bakmak için 1970’lerin başında kamyon şoförlüğüne başladı. Bugün kurucusu olduğu işlerde 1000 kişi çalışıyor ve yıllık 300 milyon Lira ciro yapıyor” spotu ile duyurduğu haber, on binlerce tıklama ve görüntüleme de almıştı.

CANSU KARACIK-DOĞAN AKŞİT 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER