DENİZLİLİ HANIMAĞA TÜRKİYE'YE GÜNDEM OLDU

DENİZLİLİ HANIMAĞA TÜRKİYE'YE GÜNDEM OLDU

Denizli’de ‘hanımağa’ ünvanı ile tanınan, kentin ilk kadın girişimcisi Neslihan Akça, Anadolu Ajansı Denizli Bürosu’nun servis yaptığı; “80 Yaşında, İşinin Başında” haberi ile geçtiğimiz hafta sonu adeta tüm Türkiye’nin baş gündem konusu oldu. Denizlili İş Kadını Neslihan Akça’nın öyküsü; Hürriyet, Milliyet, Posta gibi ulusal gazeteler ile Kanal D, FOX, Star gibi ulusal TV kanalları ve onlarca internet web haber sitesinin de sayfalarında, haberleri arasında yer aldı. Medya organlarının “İşte Anadolu Kadını” başlığı ile yayınladığı ve “İlkokul mezunu Neslihan Akça eşi hapse girince 8 çocuğuna bakmak için 1970’lerin başında kamyon şoförlüğüne başladı. Bugün kurucusu olduğu işlerde 1000 kişi çalışıyor ve yıllık 300 milyon lira ciro yapıyor” spotu ile duyurduğu haber on binlerce tıklama ve görüntüleme de aldı.

Anadolu Ajansı Denizli muhabirlerinden Sebahatdin Zeyrek’in Akça Şirketler Topluluğu Kurucuları’ndan Hanımağa; Neslihan Akça ile ilgili haberi özetle şöyle devam ediyor; “Denizli'ye 1970 yılında Acıpayam'ın köyünden 8 çocuğuyla göçen Akça ailesinin bir kamyonla başladığı taşımacılık işini eşinin rahatsızlığı sonrası sırtlanan 80 yaşındaki Neslihan Akça, yaklaşık 300 milyon liralık cirosu ve bin çalışanıyla kentin en büyük şirketlerinden birini çocuklarıyla yönetiyor. Acıpayam'ın Hisar köyünde doğup büyüyen ve evlenen Abdullah ve Neslihan Akça çifti, tarlalarında yetiştirdikleri sebzeleri pazarda satıp kamyonlarıyla taşımacılık yaparak geçimlerini sağlamaya çalıştı. Dünyaya gelen 8 çocuklarına gelecek kazandırma gayesiyle 1970'de Denizli'ye taşınan çift, burada da çiftçiliğin yanı sıra kamyonlarıyla kiremit fabrikaları için yük taşımaya başladı. Baba Abdullah Akça'nın geçirdiği bir trafik kazasının ardından cezaevine girmesi sonrası ilk kez işlerin başına geçen Neslihan Akça, ehliyet aldı, kamyon sürmeye ve nakliyat yapmaya başladı. Daha sonra eşiyle el ele vererek kiremit üretimi ve hafriyat işleri yapan, bir kamyon filosu kuran Akça, eşinin 50 yaşında akciğer rahatsızlığı geçirmesi sonrası yeniden sahalara indi ve işleri büyütmeye devam etti.”

HAFRİYATTAN, OTOMOTİV VE MEDYAYA
Yine Anadolu Ajansı’nın servislediği ve çeşitli yayın organlarında kullanılan haber şöyle devam etti; “Denizli'ye ilk geldiği günden bu yana yöresel kıyafetlerinden vazgeçmeyen Akça, bu süreçte kentin ilk hazır beton ve asfalt üretim tesisini kurdu, geri dönüşüm, inşaat gibi sektörlerin ardından medya sektörüne de adım atarak DRT Denizli adı altında yayın yapan televizyon, radyo ve gazeteyi grup bünyesine kattı. Mesleki yaşamında kadın olmasının getirdiği zorluklara karşı hiç yılmayan Neslihan Akça, geçen yıl kasım ayında eşi Abdullah Akça'yı kaybetmesinin ardından duyduğu üzüntünün de etkisi ile rahatsızlandı.”

80 YAŞINDA, İŞİNİN BAŞINDA
Denizlili Hanımağa Neslihan Akça; merhum eşi Abdullah Akça ile birlikte kurdukları; dişleriyle, tırnaklarıyla tüm aile olarak bugünlere getirdikleri şirketlerinden hiç kopmadı. 80 yaşındaki iş kadını Neslihan Akça, son olarak Ekim 2017’de kendilerine ait şirketler topluluğunun 12 milyon Avroluk yatırımla aldığı 125 kamyonun teslim törenine de katıldı. Tekerlekli sandalyeyle geldiği devir teslim töreninde ilgi odağı yine “hanımağa” Neslihan Akça idi.

Neslihan Akça, kızı iş kadını Semra Akça Acar aracılığıyla AA muhabirine yaptığı açıklamada çalışmayı çok sevdiğini, her şeyi çocukları için yaptığını söyledi. Rahatsızlığı nedeniyle yürümekte ve konuşmakta güçlük çekmesi nedeniyle çalışamadığını ve bu yüzden üzgün olduğunu anlatan Akça, şöyle konuştu: "Yıllar önce ekmek alacak paramız bile yoktu. Tarladan topladıklarımızı satar, ekmeğimizi kazanırdık. Denizli'ye ilk geldiğimizde sadece bir kamyonumuz vardı. Artık kamyon sayısını unuttum. Her şeyi o kamyonla kazanmaya başladık. Eşim rahatsız olduğu için daha çok sahada ben oluyordum. Fakat bir süre benimle kimse iş yapmak istemedi. Sonraları piyasada yer edinmeye başlayınca iş bulmaya, para kazanmaya başladık. Çocuklarımla çabalayarak bugünlere geldik."

"KADIN DİYE KABULLENMEK İSTEMEYENLER OLDU"
Akça ailesinin en küçük kızı Semra Akça Acar, babası ve annesinin sıfırdan başlayarak kendilerine yıllık 300 milyon lira cirosu olan ve yaklaşık bin kişinin çalıştığı dev bir şirketler topluluğu bıraktıklarını, kendilerinin de bunu büyütme sorumluluğunda olduklarını söyledi. Acar, annesinin görünüş itibariyle sert olmasından dolayı kendisini kentte "hanım ağa" lakabıyla andıklarını kaydederek, "Şirketin dış işlerinde annem ön planda oldu. Akça denince annem akıllara gelir. İş hayatında annemi kadın diye kabullenmek istemeyenler oldu. Bunu anlatması zor bir şey. Toplum psikolojisi olarak 'Kadın milletiyle iş yapmam' diyenler oldu. Saygı duyup alışveriş yapanlar da oldu. Annemin başarısında, ön planda olmasında babamın çok rolü var" ifadelerini kullandı. Tarladan gelerek yönetici olan bir kadın bilinciyle emek veren insanları da düşünüp hareket etmeye özen gösterdiklerini aktaran Semra Akça Acar, annesinin özellikle “kimseye borçlu kalınmaması” konusunda hassas öğütlerde bulunduğunu da sözlerine ekledi. 

MUSTAFA KAYA

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211