Denizlili, her yerde girişimci

İki yıl önce öğretmen olarak atanan kızına destek olmak amacıyla Ağrı’nın Diyadin İlçesi’ne giden Bilal Küçük, burada iş yeri açtı. Devraldığı restoranda Ege mutfağından yemeklerle ilçe halkına farklı lezzetlerde sunan Küçük, mesleğini kendisinden sonra ilçede devam ettirecek elemanlar da yetiştirmeyi amaçladığını kaydetti.

Denizlili, her yerde girişimci

İki yıl önce öğretmen olarak atanan kızı Ayşenur Küçük’e destek olmak amacıyla Ağrı’nın Diyadin İlçesi’ne giden Bilal Küçük, kentte bir iş yeri açtı. İnsanlardan gördükleri ilgi ile birlikte kızının, kısa sürede duyduğu endişelerden kurtulduğunu anlatan Küçük, kendisinin de kızı ile birlikte Diyadin’de kaldığını ve aşçılık olan mesleğini burada sürdürmeye karar verdiğini belirtti. Devraldığı restoranda Ege mutfağından yemeklerle ilçe halkına farklı lezzetlerde sunan Küçük, aynı zamanda mesleğini kendisinden sonra ilçede devam ettirecek elemanlarda yetiştirmeyi amaçladığını kaydetti.

“İŞ YERİNİ AÇMAMDAKİ AMAÇ; İSTİHDAM KAZANDIRIP, ELEMAN YETİŞTİRMEK”

İlçe halkı ile aralarında kısa sürede bağ oluştuğunu belirten Küçük, yaşadıkları süreci şu ifadelerle anlattı: “Kızım buraya gelmeden önce bazı endişeler taşıyordu. Buraya gelmek istemiyordu. Ona destek olmak için geldim. Sonra da böyle bir yer açmaya karar verdim. Bu konuda da bir eksiklik gördüm. Bir yandan bu iş yerini açmamdaki amaç; buraya istihdam kazandırıp, eleman yetiştirmek. Bunun üzerine başladık, çalışıyoruz. Ön yargı insanlarda en kötü şey. Onu kırmak çok zor. Kulaktan dolma bilgilere insanlar, inanıyorlar. Tabi ben kendi adıma değil, kızım adına söylüyorum. Çok tedirgindi ama o da, çok kısa bir zamanda, bunların tam tersi olduğunu, buranın halkının, öğretmene, memura ne kadar değer verdiğini gördü. Bizzat yaşadı. Şu anda kızımla aynı evde kalmamıza rağmen, çok az bir birimizi görebiliyoruz. Öğrencilerden velilerden bize sıra gelmiyor. Bizim insanımız, yurdun her yerinde aynıdır; misafirperverdir, yardımseverdir.”

“İLK BAŞTA ÇOK ÇEKİNCELERİM VARDI”

Daha önceden Diyadin’in adını bile duymadığını ve doğuya karşı ön yargıları olduğunu dile getiren Ayşenur Küçük, “Denizli’den Diyadin’e geldik. İlk önce buraya atanınca, atandığıma bile sevinemedim. Çok uzak bir yerdi. İsmini bile duymamışım. İlk başta çok çekincelerim vardı. Çünkü insanların doğuya karşı ön yargıları var. Biz de ister istemez bu ön yargılardan etkilenebiliyoruz. Çünkü bu taraflara hiç gelmemişiz. Bu kadar uzaklaşmamışız. İlk başlarda çok zorlandım. Babam ‘ben buraya alışayım’ diye geldi. Kısa sürede buraya alıştım. Bu sayede de babam burada bu iş yerini açmaya karar verdi” dedi.

“İNSANLARI PIRLANTA GİBİ”

İlçe halkından gördükleri ilgiyi anlatan Küçük, “Buraya gelince, bendeki tüm ön yargılar kalktı. Gördükten sonra da herkesteki ön yargıların artık kalkmasını düşünüyorum. Bu benim ikinci yılım. Ben Diyadin’i okulumu çok seviyorum. Öğrencilerimi, insanlarını çok seviyorum. Kesinlikle insanlar, ön yargıları kendi kafalarında kuruyorlar. Buradan yeni tercih yapacak öğretmen arkadaşlarıma seslenmek istiyorum. Kesinlikle doğuyu tercihlerine yazarken endişe etmesinler. Buraların insanları çok yardım sever, çok sıcakkanlılar. İnsanları pırlanta gibi. Ben şu an gerçekten öğrencilerimi, okulumu ve bulunduğum Diyadin’i çok seviyorum. Ailecek yerleştik. Buralı olduk” ifadelerini kullandı.

“KENDİLERİNİ KUTLUYORUM”

Ağrı İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Faruk Tekin de kızını yalnız bırakmayıp, Diyadin’e gelen Bilal Küçük’ü iş yerinde ziyaret etti. Tekin; “Kendileri Denizli’den kalkmış buraya gelmiş. Aynı zamanda burada istihdam anlamında da katkı sağlamış. Burada genç öğretmenlerimize sahibiz. Onların aileleri de ciddi anlamda bizlere destek oluyorlar. Gerek uzaktan olsun gerekte böyle buralara kadar gelerek bize destek oluyorlar. Öğretmenlerimizi yalnız bırakmıyorlar. Bize bu anlamda önemli destekte bulunuyorlar. Kendilerini bu anlamda kutluyorum” şeklinde konuştu. (İHA)

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2019, 16:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER