DENİZLİLİ İÇİN PAMUKKALE ARTIK “RÜYA” OLDU

Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletme Merkezi Müdürlüğü tarafından Pamukkale Ören Yeri’ne yapılan zammı değerlendiren Denizli Turistik Otelciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, zamların yerli ziyaretçi sayısını ciddi manada olumsuz etkileyeceğini ve Denizli halkının Pamukkale'yi ziyaret etmesinin neredeyse imkansız hale geldiğini söyledi.

DENİZLİLİ İÇİN PAMUKKALE ARTIK “RÜYA” OLDU

Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletme Merkezi Müdürlüğü tarafından alınan yönetim kurulu kararıyla Türkiye’deki ören ve müze giriş ücretlerine zam yapıldı. Pamukkale Örenyeri giriş ücreti de 1 Ekim’den itibaren geçerli olmak üzere 35 TL’den 50 TL’ye çıkartıldı. Yapılan zam ile ilgili yazılı basın açıklaması yapan Denizli Turistik Otelciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, 2018 yılının başından itibaren müze ve ören yerlerine zam yapılmasını beklediklerinin altını çizdi. Zam yapılırken yerli vatandaşların müze ve ören yerlerini ziyaret etmesini kolaylaştıracak indirimlerin de yapılması gerektiğini vurgulayan Başkan Şen, bu indirimler yapılmadan gelen zamların yerli ziyaretçi sayısını ciddi manada olumsuz etkileyeceğini ve Pamukkale'ye giriş ücretinin yüksek olmasından dolayı Denizli halkının Pamukkale'yi ziyaret etmesinin neredeyse imkansız hale geldiğini söyledi. Pamukkale'yi ziyaret edemeyen yerli vatandaşların müze ve ören yerlerinden uzaklaşacağının altını çizen Başkan Şen; “kültürel ve doğal varlıklarımızın gelecek nesillere aktarılabilmesi için buraların vatandaşların ulaşabileceği bir ücret tarifesi ile yerli vatandaşlara sunulması gerekiyor. Müze kart uygulaması, vatandaşlara daha iyi tanıtılmalı. 30 Eylül’e kadar 50 TL bedelle müze kart alan kişiler, 1 yıl boyunca tüm müze ve ören yerlerine 365 gün ücretsiz girebilecek. Yurtdışındaki örneklerinde olduğu gibi yerli vatandaşlara ayda bir gün ücretsiz ören yeri ve müzelerin ziyaretinin sağlanması, yerli ziyaretçi açısından olumlu olacaktır” dedi.

“ZAMMIN YAPILMASINI GEREKTİRECEK BİR MALİYET ARTIŞI OLMADI”
Geçen yıl ihalesi yapılan müze ve ören yerlerinin 9 yıllığına ‘Sicpa’ isimli yabancı menşeli bir şirkete ihale edildiğini bildiren Başkan Şen, “Bu şirket, 9 yıllığına 3 milyar 907 milyon TL bedelle Mayıs Ayı’ndan itibaren ören yeri ve müzelerin işletimini aldı. Bu süreçte ören yeri ve müzelere bu zammın yapılmasını gerektirecek bir maliyet artışı olmadı. İlgili firmanın ana gideri; işçilik ücretleridir. İşçilik ücretleri de yılbaşından itibaren değişmedi. Pamukkale'de işletmecilik yapan şirketlerin, burayı işlettikleri süre boyunca Denizli ve Pamukkale turizmini geliştirmek adına bir çalışma yapılmadı. Kent merkezindeki esnafa katkı vermediler. Bundan sonraki dönemde de işletmecilerin buradan para kazanıp, hiçbir şekilde bölge turizmine katkı vermeden çalışmalarını istemiyoruz” diye konuştu.

BAKAN ERSOY’A DAVET
Pamukkale’ye yılda 2 milyonu aşkın yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini belirten Başkan Şen, şunları aktardı: “2 milyonu aşkın yerli ve yabancı ziyaretçi ile Türkiye de en çok ziyaret edilen ören yeri olan Pamukkale’ye, Kültür ve Turizm Bakanım Sayın Mehmet Nuri Ersoy’u davet ediyorum. Sayın Bakanımızı Denizli’de görmek, şehir turizmini geliştirecek önerileri DENTUROD olarak Sayın Bakanımıza anlatmak istiyoruz.”

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2018, 17:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER