Denizlili iş insanı Çinli dostlarını unutmadı

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ‘Haberin Merkezi’ programına konuk olan ve 2004 yılından bu yana corona virüs ile mücadele eden Çin’le yoğun iş ilişkileri bulunan Denizlili iş insanı Halis Ödel, “Çin’de en çok ihtiyaç olan virüs maskelerinden yüzlerce gönderdim” dedi.

Çin’de ortaya çıkan corona virüs salgınının küresel çapta etkileri devam ediyor. 2004 yılından bu yana corona virüs ile mücadele eden Çin’le yoğun iş ilişkileri bulunan Denizlili iş insanı Halis Ödel, DRT Denizli ekranlarında yayınlanan Haberin Merkezi programının konuğu oldu.

Ödel, programda Çin’deki corona virüs salgınının dünya ticaretine etkilerini değerlendirdi. Corona virüs salgını nedeniyle Çin’de sokağa çıkılmamasının tavsiye edilmesi üzerine üç vardiya çalışan fabrikaların vardiya sayısını düşürdüğünün altını çizen Ödel, buna bağlı olarak üretimin de aksadığını belirtti.

Ödel, “Ben şunu söylüyorum; iyi ki bu hastalık Çin’de ortaya çıktı. Bunu kötü anlamda söylemiyorum. 23 kez Çin’e gitmiş bir kişi olarak ne kadar disiplinli olduklarını bilirim. Bu salgın karşısında da ne kadar disiplinli bir şekilde hareket ettiklerini ve savaştıklarını gözlemliyorum. Tüm temennim de bu salgının bir an önce sonlanması ve can kayıplarının olmaması diğer taraftan zaman içerisinde bu salgının dünya ticaretine etkileri olacaktır. Şöyle ki dünya büyüme hızı 2019 yılında yüzde 3 idi. 2020 yılında büyüme rakamlarının iyileşeceği söyleniyordu. Dünya Ticaret Örgütü de dünya üretim hızında bin 3 ila binde 6 oranında büyüme olacağını belirtiyordu. Fakat yeni açıklanan veriler 2019 yılındaki rakamları bile yakalayamayacağımız yönünde. 2020 yılında corona virüs salgını nedeniyle büyüme rakamlarının yüzde 2.5 düzeylerine gerileceği ifade ediliyor. Zaman içerisinde Çin’den dünyanın diğer ülkelerine sevkiyatları durursa enflasyonlara yol açabilir. Herkesin şu anda çok tedbirli olması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

ÖDEL, ÇİNLİ DOSTLARINA VİRÜS MASKESİ GÖNDERDİ

İşadamı Dr. Halis Ödel, programda uzun yıllardan beri ticari ilişki içerisinde olduğu Çin’deki 11 bin çalışanı olan fabrikanın Dış Ticaret Müdürü yakın dostu Yangang ile yaşadığı diyaloğu da aktardı.

Dr. Ödel, “Çin’de corona virüs salgınının çıktığı Wuhan kentine 560 km mesafede Şinyang (Xinxiang) isimli bir şehirdeki bir fabrika ile 2004 yılından bu yana yoğun iş ilişkilerim var. Bu salgının ortaya çıkmasının ardından bir konuşmamız esnasında Yangang Bey benden maske istedi. Dünyada en çok maske üreten ülkelerden birisi Çin olduğu için bende şaka yaptığını düşünerek şaşırdım ve ne maskesi istiyorsunuz dedim. Kendisi de gerçekten burada artık maske bulamıyoruz dedi ve telefondan fotoğrafını göndererek halime bak dedi. Ben fotoğrafı görünce inanamadım. Kendisi bir bez parçasını yüzüne bağlamış ve kağıt tutucu ile düşmesin diye sabitlemiş. Bunun üzerine Çin’de daha önce çalıştığım ve güncel olarak da çalışmakta olduğum fabrikalara şu anda orada en çok ihtiyaç olan virüs maskelerinden yüzlerce gönderdim. Çin’deki dostlarımla iletişime geçerek kendilerine maske gönderdiğimi söylediğimde gerçekten bunu yaptın mı diyerek inanamadılar. Bugün geldiğimiz noktada corona virüs salgını nedeniyle Çin’de günde 200 milyon maskeye ihtiyaç oluyormuş ama ancak 20 milyonu bulunabiliyormuş. Bu maske ihtiyacından dolayı fırsatçılık da orada ortaya çıkmış ve maske fiyatları 20 kat artmış. Çin’e gönderdiğim bu N95 tipi virüsleri filtre edebilen maskeleri Türkiye’de de bulmak inanın benim için çok kolay olmadı. Öncelikle Denizli’de medikallerde aradım bulamayınca araştırmaya devam ettim ve Bursa’da bir eczanede bir miktar buldum. Yeterli olmayınca İstanbul’daki toptancılarda araştırdım ve bulabildiğim kadar maskeyi Çin’deki dostlarıma ve üniversitelerde eğitim gören çocuklarına gönderdim” dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2020, 17:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER