Denizlili iş insanı, fuardan memnun

Bu yıl 18’nci kez kapılarını ziyaretçilerini ağırlayan Uluslararası İstanbul İplik Fuarı’na katılan Denizlili iş insanı Dr. Halis Ödel, “Gerek yerli misafirlerimiz gerekse yurtdışından birçok alıcı, fuarı doldurdu. Özellikle ihracatla ilgili olarak yabancı müşteriler ilgimi çekti” diye konuştu.

Denizlili iş insanı, fuardan memnun

Dünya iplik sektörünü buluşturan 18. Uluslararası İstanbul İplik Fuarı, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

3 gün süren fuara Denizli’den iş insanı Dr. Halis Ödel’e ait ‘Denizlipek ve Ödel Buldan’ grup da katıldı. Fuara ilişkin açıklama yapan Dr. Ödel; “İstanbul İplik Fuarı, bu sene 18’inci kez kapılarını açtı. Geçen sene bu fuar pandemi sebebiyle yapılamamıştı. Bu yıl iyi hazırlandık ve sonucu fena değil. Gerek yerli misafirlerimiz gerekse yurtdışından birçok alıcı, fuarı doldurdu. Hareketli ortam yaşadık. Özellikle ihracatla ilgili olarak yabancı müşteriler ilgimi çekti. Gerek yerli üretim gerekse limanlardan transit ticaret (Reeksport) yapabileceğimiz şekilde yabancı müşterilerin yoğunlukla görüldüğü bir fuar oldu. Darısı mayıs ayında yapılacak olan Evteks Fuarı’nın başına. Çünkü bu fuarlar, Denizlimiz ve memleketimiz için önemli fuarlardır. Hepimizin malumu 3T (Tekstil, turizm ve tarım) çok önemli. Tekstil sektöründe pandemi süreci boyunca iyi atılımlar yaptık. Bunun bazı sebepleri var. Uzak Doğu’dan özellikle Çin’den malın gelemeyişi, konteynır fiyatlarının yüksek olması ve Avrupalıların Çin’e satın alım için gidemeyişi gibi sebeplerden dolayı Türkiye’nin de bölge olarak yakın olması sebebiyle tekstil sektöründe pandemi süreci boyunca hareketlilik yaşandı. Tarımda mazot ve gübre fiyatları sebebiyle hep birlikte sonuçları göreceğiz. Turizme de ise yaklaşık 5 milyon Rusya Federasyonu’ndan turist gelirken 2 milyon kadar da Ukrayna’dan turist geliyordu. Konuyu sadece turizm olarak ele almamak lazım. Amerika Birleşik Devletleri ve bası Batı ülkeleri, ne yazık ki Orta Avrupa’da bir oyun sergilemekteler. Amerika Birleşik Devletleri bir zamanlar Vietnam’da, sonrasında Irak’ta, Suriye’de, İran’da birçok şeyler yapmaya çalıştı ve oraları sanki zücaciye dükkanına girmiş fil misali darma dağın ettiyse, şimdi de Orta Avrupa’da bir şeyler denemeye çalışıyor. Bunun ön hazırlıklarını yıllardan beri yaptı” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER