DENİZLİLİ KADIN GİRİŞİMCİLERDEN DENİZLİLİ BAKANA ÖNEMLİ ZİYARET!

DENİZLİLİ KADIN GİRİŞİMCİLERDEN DENİZLİLİ BAKANA ÖNEMLİ ZİYARET!

DENİZLİLİ KADIN GİRİŞİMCİLERİN ANKARA ÇIKARMASI
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Denizli İl Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri, İcra Komitesi Başkanı Semra Akça Acar ve koordinatörleri olan Denizli Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Erdoğan ile birlikte Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’yi ziyaret etti. Başkan Erdoğan, ziyaretteki konuşmasında, oda olarak aktif kadın girişimci sayısını artırmak için her türlü imkanı seferber ettiklerini ve daha etkili olmaları için her türlü katkıyı sağladıklarını söyledi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise, 2018’in dünya ekonomisi ve ticareti açısından 2017’den daha iyi geçmesini beklediklerini açıkladı. Bunun Türkiye ve Denizli’ye, özellikle ihracat anlamında yansımasının iyi olmasını umduklarını vurguladı. Ayrıca, Türkiye açısından negatif algı propagandaları ile negatif beklentilere itibar edilmemesi uyarısında bulundu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Denizli İl Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri, Başkent Ankara’da Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’yi ziyaret etti. Ziyarete; TOBB Denizli İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Semra Akça Acar, Başkan Yardımcıları Neşe Ataş ve Burcu Müzeyyen Evran, Denizli Ticaret Odası (DTO) Girişimcilik Bölümü Sorumlusu Şefika Tunalı ve 30 kadın girişimci katıldı. Denizlili girişimci kadınları Ekonomi Bakanlığı’nda kurul koordinatörü ve DTO Başkanı Uğur Erdoğan karşıladı. Ekonomi Bakanlığı’nın il katında yer alan Toplantı Salonu’ndaki görüşmede Ekonomi Bakanı Başdanışmanı olan önceki dönem AK Parti Denizli Milletvekili Mehmet Yüksel de yer aldı. Toplantıda; girişimci kadınlar, Bakan Zeybekci’ye sorun, talep ve projelerini iletti. İş hayatında kadınların bulunması gerektiğini vurgulayan Bakan Zeybekci; “Kadın girişimcilerin her zaman destekçisiyiz” dedi.

 ZEYBEKCİ, “GÜMRÜK BİRLİĞİ’NİN GÜNCELLENMESİ ÖNEMLİ”
Dünya ekonomisi, ihracat ve ticaretle ilgili değerlendirmelerde bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci; “27 Şubat’ta Avrupa Birliği Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı zirvesine davet ettiler. Zirvenin baş maddesi; ‘Gümrük Birliği’nin güncellenmesi’ olacak. Bu Türkiye açısından önemli fakat; Gümrük Birliği’nin güncellenmesinde asıl faydayı Avrupa Birliği görecek. Türkiye’ye 3 faydası varsa, Avrupa Birliği’ne 5 faydası olacak. Ama kendileri tarafından oluşturulan algıya bakacak olursak, Türkiye’ye verilmiş bir lütuf gibi görüyorlar. Aslı öyle değil; hatta bundan asıl kar sağlayacak olan da Avrupa Birliği’nde bize en çok karşı görünen Almanya” diye konuştu. Bakan Zeybekci; Denizli’den bir grup girişimci kadını bakanlıklarında ağırlamaktan da büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade etti.

“2018’E DAİR BEKLENTİLER OLUMLU YÖNDE”
Dünya ekonomisiyle ilgili olarak 2018’de tüm beklentilerin pozitif yönde olduğunun altını çizen Bakan Zeybekci; “2018 beklentilerine baktığımızda ise, Türkiye dünyadan daha fazla pozitif bir durumda. Çünkü bizim birinci ticaret ortağımız Avrupa Birliği. İhracatımızın yüzde 7’sini Avrupa Birliği’ne yapıyoruz. Avrupa Birliği’nin büyümesi, 2017 yılına göre daha da hızlanarak artacak. Onun da özellikle bizlere yani; Denizli ihracatına önemli bir etkisi olacaktır. Dünya ticareti gelişecek. 2018’de dünya ticaretinde net bir artış trendi ve beklentisi var. Bunun Türkiye’ye de etkisi olacak” şeklinde ifade etti.

“AKTİF İHRACATÇI SAYIMIZI 100 BİNE ÇIKARACAĞIZ”
2017’de dünyada ilk üç çeyreğe bakıldığı zaman Türkiye’nin en hızlı büyüyen OECD ve G20 ülkeleri arasında ilk sırada yer aldığını hatırlatan Bakan Zeybekci şunları söyledi: “2017 sonu itibari ile açıklanan verilere baktığımızda da geleceğe dair beklentilerimizi biraz daha artırıyoruz ve Mart ayının sonunda açıklanacak 2017’nin dördüncü çeyreğindeki verilerde daha iyi olacağımıza inanıyoruz. O nedenle, özellikle bu dönemde ülkemiz açısından negatif algı propagandalarına ve negatif beklentilere itibar edilmemelidir. 2018’de 65 bin civarında olan ihracatçı sayımızı aktif ihracatçı olarak 100 bine çıkaracağız. Şu an aktif ihracatçı sayımız 30 bin civarında. Son 5 yılda ihracat pazarında kalan şirket sayısı ise 10 bin civarında. Biz aktif ihracatçı sayımızı e-ticaret sayesinde 100 bine çıkarmayı umuyoruz. Dünyada e-ticaretin hacmi kendi içinde her yıl yüzde 15-16 civarında artarak ilerliyor. Yani devasa bir dalga geliyor. Bu dalga bizi ya altına alacak ya da biz bu dalganın üzerine çıkarak sörf yapacağız. Kendi gayretimizle ve dalganın da hızıyla, Türkiye bu mesafeyi çok daha hızlı kat edecektir. Türkiye’de değerlendirmediğimiz tüm imkanı ve kaynaklarımızı bu seferberlik ile ihracata dönüştüreceğiz.”

ZEYBEKCİ: “İHRACAT SEFERBERLİĞİ BAŞLATIYORUZ”
2017’de dünyada ilk üç çeyreğe bakıldığı zaman Türkiye’nin en hızlı büyüyen OECD ve G20 ülkeleri arasında ilk sırada yer aldığını hatırlatan Bakan Zeybekci, “2017 sonu itibarıyla açıklanan verilere baktığımızda da geleceğe dair beklentilerimizi biraz daha artırıyoruz ve Mart ayının sonunda açıklanacak 2017’nin 4. Çeyreğindeki verilerde daha iyi olacağımıza inanıyoruz. O nedenle, özellikle bu dönemde ülkemiz açısından negatif algı propagandalarına negatif beklentilere itibar edilmemelidir. 2018’de 65 bin civarında olan ihracatçı sayımızı aktif ihracatçı olarak 100 bine çıkaracağız. Şu an aktif ihracatçı sayımız 30 bin civarında. Son 5 yılda ihracat pazarında kalan şirket sayısı ise, 10 bin civarında. Biz aktif ihracatçı sayımızı e-ticaret sayesinde yüz bine çıkarmayı umuyoruz. Dünyada e-ticaretin hacmi kendi içinde her yıl %15-16 civarında artarak ilerliyor. Yani devasa bir dalga geliyor. Bu dalga bizi ya altına alacak ya da biz bu dalganın üzerine çıkarak sörf yapacağız. Kendi gayretimizle ve dalganın da hızıyla, Türkiye bu mesafeyi çok daha hızlı kat edecektir. Türkiye’de değerlendirmediğimiz tüm imkanı ve kaynaklarımızı bu seferberlik ile ihracata dönüştüreceğiz. Mesela el sanatları, küçük esnaf, halı tezgâhları gibi akla gelebilecek tüm üretim kaynaklarını dünya piyasasına sereceğiz. Bu küçük ölçekli bir KOBİ de olabilir; bir esnaf ya da sanatkar usta da olabilir. İki kadın veya tek başına bir hanımefendinin yaptığı bir üretimde olabilir. Bunların her biri, dünyadaki e-ticaret sisteminde yer alacak. Elinde dokuduğu halı ile o halıyı dokurken ki tüm aşamalarını e-ticaret sistemlerine yükleyeceğiz. Üretici, o kişilerle muhatap da olmayacak. Arada bizler olacağız. Ekonomi Bakanlığı olarak içerisinde olacağımız bu işi Eximbank’la yürüteceğiz. İhracatla ilgili tüm işlemleri Eximbank yapacak. Lojistiğini, teslimatını ve tahsilatını biz sağlayacağız. O işin başındaki üretenin böyle bir imkanı yok çünkü. Anadolu’nun en ince kılcal damarlarına kadar bu imkanı sağlayacağız ve tüm üreticileri ihracatçı yapacağız. İhracat seferberliği başlatacağız. Bu konunun üzerinde çalışıyoruz. Aile Bakanlığımız ile bir projemiz var; onunla ilgili de çalışıyoruz. İhracatçı birliklerimizle de bu konuda çalışıyoruz. Ayrıca, TOBB’la da çalışacağız. Ne yapacağız ne edeceğiz, Türkiye’den yüz bin tane ihracatçıyı Dünya piyasalarına aktif ihracatçı olarak kazandıracağız. Ondan sonraki hedefimiz ise iki yüz bin aktif ihracatçı olacak. Bu sayede gerçekleştirilen ihracatın ülke ekonomisine katkısıyla, müthiş bir potansiyel elde etmiş olacağız. Ve çok daha güçlü hale geleceğiz” diye konuştu.

“KADIN GİRİŞİMCİ SAYIMIZDA HER GEÇEN GÜN BİR ARTIŞ VAR”
“Amacımız; Denizli’deki kadınlarımızın evlerinden çıkıp iş hayatına atılmaları ve sivil toplum kuruluşlarında yer almalarıdır” diyen DTO Başkanı Uğur Erdoğan; “Ülke ekonomisine katkı sağlamaları ve Denizli’de sektörlere kadın elinin değmesini sağlamaktır. Bundan sonraki yürüyüşümüzde de kadınlarımızı her sektörde iş hayatına yönlendirmenin çalışmalarını yapıyoruz. Denizli Ticaret Odası olarak bu tür faaliyetlere öncülük ediyoruz. Gerekli tüm desteği sağlıyoruz. Bu güne kadar kadın girişimcilerle beraber pek çok projeye imza attık. Odamızda Tasarım ve Moda Merkezimiz var. Orada 25’e yakın kadın 8 aylık bir süre içerisinde yetiştirildi ve sektöre kazandırıldı. Kendi işyerlerini kurmaları için gerekli tüm alt ve üst yapıya da destek veriyoruz. Denizli’de bin 300 girişimciye belgelerini verdik. KOSGEB’le beraber kendi işyerlerini kurma imkanı sağladık. Burada da kadınlarımızın çok ciddi müracaatları oldu. İşyeri kuran kadın girişimci sayımızda her geçen gün bir artış var. Bu da bizi çok mutlu ediyor” diye konuştu.

 “KADINLAR, İŞ HAYATINDA DAHA ETKİN OLMALI”
Başkan Erdoğan ayrıca,“Kadın girişimcilerimize, Ticaret Odamız’da kendilerine özel bir yer, toplantı salonu ile sekreterya vereceğiz. Bu yöndeki hazırlıklarımız devam ediyor. Her türlü faaliyetlerinde de tüm imkanlarımızla destek olacağız. Nisan’da ekibi daha da güçlendireceğiz. Bizler burada olduğu gibi kadınlara sivil toplum kuruluşlarında ve memleketi yönetmede daha fazla yer vermek düşüncesindeyiz” dedi.

ACAR: “YANIMIZDA OLDUĞUNUZU BİLMEK BİZE GÜVEN VERİYOR”
Toplantının başında kısa bir konuşma yapan TOBB Denizli İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Semra Akça Acar, üyelerini tanıttı. Kendilerini kabul ettikleri için, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’ye teşekkür eden Başkan Akça Acar, kadın girişimciler olarak gerek DTO’nun gerekse Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin her daim yanlarında olduğunu bilmek, iş yapma hevesleri ile özgüvenlerini artırdığını söyledi. Başkan Akça Acar, konuşmasının sonunda Bakan Zeybekci’ye günün anısına bir hediye takdim etti. Ziyaret, toplu fotoğraf çektirilmesiyle sona erdi.

“EKONOMİYE KATKI SAĞLAMA SORUMLULUĞUMUZ VAR”
Toplantıya dair değerlendirmelerde bulunan TOBB Denizli Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Semra Akça Acar; “Toplantıda girişimci kadınlar projelerini aktardılar. Öncelikle insan olarak ekonomiye katkı sağlamak amacıyla sorumluluğumuzun olduğunu düşünüyoruz. Ülkemizde de bu sorumluları arttırmak amacıyla buradayız. İnşallah başarabiliriz. Tüm kadınlarımızı kendisi, ailesi, toplum ve ülke için çalışmaya davet ediyoruz. Böylece ülkemiz daha refah olacaktır. Hayat çalışmaktan ve faydadan ibaret. İnsan çalışınca mutlu ve huzurlu oluyor. Bizim kurulumuz tecrübe transferleri açısından da oldukça önemli. Rol model olma anlamında da büyük önem taşıyor. Bakanımız isteklerimizle alakalı dosya hazırlamamızı söyledi. Toplantı çok güzel geçti. Bundan sonraki buluşmalarımızın daha da güzel geçeceğini düşünüyorum” dedi.

TOBB Denizli İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Semra Akça Acar, konuşmasının sonunda Bakan Zeybekci’ye günün anısına bir hediye takdim etti. Ziyaret, toplu fotoğraf çektirilmesiyle sona erdi.

 

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER