Denizlili kadınlar yürüdü kadına şiddete “Dur” dedi!

Denizli’de bulunan Soroptimist Kulübü Derneği, Kadın Hakları Koruma Derneği Denizli Şubesi ve Denizli Kadın Platformu ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ dolayısıyla Bayramyeri Meydanından Çınar Meydanı’na farkındalık yürüyüşü düzenledi.

Yürüyüş sonrası Çınar Meydanı’nda basın açıklaması yapan Denizli Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Gülnur Oymak; “’Ölmek istemiyorum’ diyen tek bir kadın, ‘anne lütfen ölme’ diyen tek bir çocuk kalmayıncaya kadar mücadelemiz sürecektir” dedi.

Denizli’de bulunan Soroptimist Kulübü Derneği, Kadın Hakları Koruma Derneği Denizli Şubesi ve Denizli Kadın Platformu ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ nedeniyle farkındalık yürüyüşü düzenledi. Etkinliğe; Soroptimist Kulübü Derneği Başkanı Julide Keleş Yarışan, Kadın Hakları Koruma Derneği Denizli Şubesi Başkanı Nurten Karakış, Denizli Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Gülnur Oymak, CHP Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba, derneklerin üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Etkinliğe katılan kadınlar, ellerinde şiddete karşı pankart, turuncu fularlar ile Bayramyeri Meydanı’ndan Çınar Meydanı’na yürüdü.

“KADIN CİNAYETLERİNİ KINAMAK YETMİYOR”

Yürüyüş sonrası basın açıklaması yapan Denizli Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Gülnur Oymak; “Biz kadınlar en kutsal ve temel hak olan yaşam hakkımızı korunması için yasal düzenlemelerin vakit kaybedilmeden bir an önce yapılmasını istiyoruz. Kadın cinayetlerini kınamak yetmiyor. Kadınlarımızın ne giyeceğine, nasıl güleceğine, nerede nasıl davranacağına, kaç çocuk doğuracağına, kahkaha atıp atmayacağına yönelik yaşam biçimine karışan zihniyetlerin değişmesi lazım. Herkesin namusu kendi namusudur. Kadın cinayetlerini idam cezası değil, erkek şiddetini önleyici devlet politikaları engeller. Kadınlarımızın artık öldürülmediği, şiddet görmediği, özgür olduğu bir düzen istiyoruz. Kadına şiddet uygulayanların en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyoruz. Yasayı uygula kadını yaşat diyoruz. ‘Ölmek istemiyorum’ diyen tek bir kadın, ‘Anne lütfen ölme’ diyen tek bir çocuk kalmayıncaya kadar mücadelemiz sürecektir” dedi. Etkinliğe katılan kadınlar daha sonra Altıntop Mahallesi muhtarlık binasına giderek; turuncuya boyanan duvara, katledilen kadınlar için el izlerini bıraktı.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2019, 17:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER