Denizlili koleksiyoner, 21 yıldır eski para biriktiriyor

Denizli'nin Sarayköy İlçesi’nde yaşayan 38 yaşındaki Murat Karasu, 21 yıldır eski para koleksiyonu yapmanın mutluluğunu yaşıyor.

Denizlili koleksiyoner, 21 yıldır eski para biriktiriyor

Denizli'nin Sarayköy İlçesi’nde merakla eski para koleksiyonculuğuna başlayan 38 yaşındaki Murat Karasu, aradan geçen 21 yılda 100 bin lira değerinde 200 banknot biriktirdi. Sosyal medya ve antika severlerin düzenlediği mezatlardan alım yapan Karasu'nun en nadide parası ise Sultan 5. Mehmed Reşad dönemine ait 2,5 lira... Karasu; AA muhabirine, Kore Gazisi dedesinden kalan madalyaları saklarken bu işe merak saldığını söyledi.

Denizli'de para alım satımı yapan bir ağabeyiyle birlikte koleksiyonculuk yaptığını ifade eden Karasu, “Mezatlara katılarak işi devam ettirdim. Paraları toplarken şehirlerarası yolculuk çok olmuyor. Günümüzde sosyal medya üzerinden antika ve koleksiyonerlerin bulunduğu gruplarda birbirimizden haberdar oluyoruz. Cumhuriyetten sonra Mustafa Kemal Atatürk'ün bastırdığı üzerinde çiftçilerin bulunduğu 1 ve 5 liralar var. Bu paraların her birinin anısı var aslında” dedi.

“MADALYALAR BENİM İÇİN AYRI ÖNEM TAŞIYOR”

Koleksiyonunun kendisi için paha biçilemez olduğunu ifade eden Karasu, “Satmayı ya da herhangi birine vermeyi düşünmüyorum. Mezatlarda madalyon denk geldiğinde alıyorum. Madalya koleksiyonu yapmıyorum. Benim için manevi değeri yüksek olduğu için alıyorum. Şu ana İstiklal madalyası, liyakat madalyası, Kanuni Esasi madalyasının bulunduğu 8 tane madalya var. Madalyalar benim için ayrı önem taşıyor” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2020, 15:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Durmuş
Durmuş - 8 ay Önce

Baskı hatası 50tl var

SIRADAKİ HABER