Denizlili öğrenciler, yaya güvenliğinin nöbetçisi oldular

İçişleri Bakanlığı tarafından trafikte yaya önceliğine dikkat çekmek amacıyla 81 ilde eş zamanlı olarak organize edilen 'Yaya güvenliğinin nöbetçisiyiz' etkinliği, Denizli’de Merkez Ortaokulu’nun önünde yapıldı.

Denizlili öğrenciler, yaya güvenliğinin nöbetçisi oldular

İçişleri Bakanlığı tarafından trafikte yaya önceliğine dikkat çekmek amacıyla 81 ilde eş zamanlı olarak organize edilen 'Yaya güvenliğinin nöbetçisiyiz' etkinliği, Denizli’de de yapıldı. Pamukkale İlçesi’nde bulunan Merkez Ortaokulu önünde yapılan etkinliğe; öğrencilerle Denizli Valisi Hasan Karahan, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, Pamukkale İlçe Milli Eğitim Müdürü Reşat Erdoğan, Trafik Tescil Şube Müdürü Mithat Tüzüner, Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürü Saffet Özdemir, Trafik Sorumlusu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Kenan Han ve öğrenciler katıldı. Vali Karahan ve Başkan Zolan, öğrencilerle birlikte yaya geçidinden yolun karşısına geçti, trafik polisleri, sürücü ve yayalara broşür ile düdük dağıttı. Vatandaşlara, trafikte yaya önceliği konusunda uyarılarda bulunuldu.

“TRAFİKTE YAYAYA SAYGI KONUSUNDA BÜYÜK GAYRETİMİZ VAR”

Uygulama sonrasında açıklama yapan Vali Karahan; “Ülkemizde bildiğiniz gibi trafikte özellikle yayaya saygı konusunda büyük bir gayretimiz var. Bunu geliştirmemiz lazım. Dünya standartlarında yaya yola ayağını koyduğu anda bütün araçların durması gerekiyor. Biz maalesef bu alışkanlığı henüz tam anlamı ile kazandığımız söylenemez. Bu nedenle İçişleri Bakanlığımız Türkiye çapında böyle bir uygulama başlattı. Bir süredir devam ediyor. Bugün de Merkez Ortaokulu öğrencileri ile beraber uygulamalı eğitim yaptık. Kamuoyunun hassasiyetine dikkat çekmek istedik. Trafik polisleri ve yetkili kişilerle beraber bu uygulamayı gerçekleştirdik. Öğrencinin yola girme ihtimalini gördükleri anda yavaşlayıp durmaları gerekir. Özellikle öğrencilerimizin ikazlarını dikkate almaları gerekir. Allah kaza bela vermesin” dedi.

“ÖNCELİĞİMİZ; GELECEĞİMİZ OLAN ÇOCUKLARIMIZ”

“Önceliğimiz; geleceğimiz olan çocuklarımız” diyen Başkan Zolan; “Bugün okulumuzun önünde öğrencilerimizle birlikte bir uygulama yaptık. İnsanların can güvenliğini, mal güvenliğini sağlamak, acıların olmaması için oluşturulmuş kurallardır. Biz bu kurallara uyduğumuz sürece hiçbir kaza olmayacaktır, kimse acı çekmeyecektir, gözyaşı dökmeyecektir. Bu noktada herkese görev düşüyor. Öncelikle yayalarımızın yaya geçidini tercih etmesi gerekiyor. Yaya geçidi dışında hiçbir yerden geçmemesi gerekiyor. Yaya geçidinde bir kişi o çizgiye adımını bastığı anda tüm araçlarımızın durması gerekir. Yaya geçitlerinde öncelik yayaya aittir. Bu uygulandığında hiç kimse üzülmeyecektir, hiç kimsenin canı yanmayacaktır” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER