Denizlili profesör sosyal medyanın gündemine oturdu

Bir TV kanalında canlı yayında yaşadığı tartışma sonrası yayını terk eden ve başka bir TV kanalında Koç Üniversitesi tarafından görevine son verildiğini yayın sırasında öğrendiğini açıklayan Denizlili Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu, sosyal medyanın gündemine oturdu. Çalışmalarına ABD’de devam etmekte olan Çilingiroğlu ile ilgili Koç Üniversitesi’nden de açıklama geldi.

Denizlili profesör sosyal medyanın gündemine oturdu

Koronavirüsle ilgili değerlendirmelerde bulunmak için bir TV kanalında katıldığı programda kendisine yeterli süre verilmediğini öne sürerek terk eden Denizlili Prof. Mehmet Çilingiroğlu sosyal medyanın gündemine oturmuştu. Bir gün sonra başka bir TV kanalında katıldığı programda Koç Üniversitesi tarafından görevine son verildiğini yayın sırasında kendisine gönderilen mailden öğrendiğini açıklayan Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu, bu karara tepki gösterdi.

KOÇ ÜNİVERSİTESİ'NİN KARARINA TEPKİ GÖSTERDİ

Bir televizyon programında korona virüsle ilgili açıklamalarda bulunan Denizlili Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu, "Koç Üniversitesi benim iş akdime son verildiğini bir maille bana bildirdi. Gerekçesi yayına izinsiz çıkmak. Ben hiçbir kimseye ihtiyacım yok. Koç Üniversitesi'ne çok emeğim geçti. Koç Üniversitesi'nin adının dünyada saygın yerlere gelmesi için elimden geleni yaptım. Beni atsan ne olur atmasan ne olur. Benim sana ihtiyacım yok" dedi.

KOÇ ÜNİVERSİTESİ’NDEN AÇIKLAMA

T24'te yer alan habere göre çalışmalarına ABD’de devam etmekte olan Çilingiroğlu ile ilgili Koç Üniversitesi’nden açıklama geldi. Yapılan açıklamada Çilingiroğlu’nun Koç Üniversitesi’nde sözleşmeli bir kadrosunun bulunmadığı, “misafir öğretim üyesi” konumunun da ocak ayında sona erdiği öğrenildi.

Koç Üniversitesi kaynakları, Prof. Çilingiroğlu için yapılan işlemin, “ocak ayında biten misafir profesörlük” konumu nedeniyle adının üniversite web sitesinden kaldırılmasından ibaret olduğunu söylediler. Kaynaklar sona eren “misafir” statüsü ve sözleşme olmadığı için “fesih ve kovulma”nın söz konusu olmadığını, durumun Prof. Çilingiroğlu’na da bildirildiğini belirttiler.

MEHMET ÇİLİNGİROĞLU KİMDİR?

Mehmet Çilingiroğlu, 2 Nisan 1970 tarihinde Denizli'de dünyaya geldi. 1983-1986 yılları arasında Antalya Lisesi'nde eğitimini tamamlayan Çilingiroğlu, 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne giriş yaptı.

1993 yılında stajını da Hacettepe Üniversitesi'nde yapan Mehmet Çilingiroğlu, 1994 yılında Virginia Commonwealth Üniversitesi'nde staj sürecini devam ettirdi.

1995 yılında yine aynı üniversitede dahiliye bölümünde görev almaya başlayan Çilingiroğlu, 2000 yılında Amerikan Kalp Derneği Moleküler Kardiyoloji alanında araştırmacı olarak çalışmalarına başladı.

2004-2006 yılları arasında San Antonio Teksas Sağlık Bilimleri Janey Briscoe Kardiyovasküler Araştırma Merkezi'nde Girişimsel Kardiyoloji Üyesi olan Çilingiroğlu, 2010 yılında Evanston Hastanesi/ NorthShore Üniversitesi'nde Yapısal Kalp Hastalıkları Üyesi görevini ifa etmiştir.

Mehmet Çilingiroğlu'nun eğitim verdiği üniversiteler arasında Bahçeşehir Üniversitesi, Arkansas Üniversitesi ve Texas Kalp Bilimleri Üniversitesi yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2020, 16:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221