“Denizlili sanayiciler, demiryoluna yatırım yapılmasını arzuluyor”

Atatürk’ün Denizli’ye gelişinin 89’uncu yıldönümü nedeniyle TBMM Genel Kurulu’nda konuşma yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, “Denizlili sanayiciler, demiryoluna yatırım yapılmasını arzuluyor” dedi.

“Denizlili sanayiciler, demiryoluna yatırım yapılmasını arzuluyor”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, 4 Şubat Atatürk’ün Denizli’ye gelişinin 89’uncu yıldönümü nedeniyle TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında Denizlili sanayicilerin sorunlarını anlattı. Mustafa Kemal Atatürk’ün 89 yıl önce ziyaret ettiği Denizli’nin içinde bulunduğu duruma dair sorunları paylaşan Karaca, “Denizli yıllık 3 milyar Dolarlık ihracatla ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Denizlili sanayiciler limanlara ürün ulaştırmak ve ihracat yapmak için en pahalı ulaşım yöntemi olan karayolunu kullanmak zorunda bırakılıyor. AKP’nin 17 yıllık iktidarı boyunca demiryoluna yatırım yapmadı. Denizlili sanayiciler bu yatırım yapılmasını arzuluyor.” dedi.

“DENİZLİ’NİN FABRİKASI SÜMERBANK’TIR”

Karaca; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Sümerbank’ı kurduktan sonra iyileştirdiği demiryoluna 17 yıldır bir çivi dahi çakmadınız ve sanayicimiz limanlara ulaşmak için hala o demiryollarına yapılacak yatırımı özlemle bekliyor. Anadolu'nun o güzel ezgisi olan "Kara tren gecikir..." türküsünü mırıldanıyor” diye konuştu.

“DENİZLİ, EN BORÇLU İLLER SIRALAMASINDA DENİZLİ 3’ÜNCÜ SIRADA”

Karaca, şunları söyledi: “Açıklanan istatistiklere göre, Denizli en borçlu iller sıralamasında Türkiye'de 3'üncü durumda, kredi borcunu ödeyemediği için icra takibine düşen vatandaşlarımızın sayısına bakıldığında maalesef 6'ıncı sırada. 3 milyar Dolarlık bir ihracatla ülke ekonomisine katkı veren Denizli, bunları hak etmiyor. Denizli'de tarım bitmek üzere. Denizli'de sanayicilerimiz teker teker fabrikalarını kredi borçlusu oldukları bankalara devrediyorlar maalesef. Denizli halkımız üzüntülü mü? Denizli halkımız küskün mü, kırgın mı? Elbette hayır. Çünkü Denizli ‘Devlet yapsın, bekleyelim’ diyen bir il değil. Denizli halkı ‘Ülkemize, devletimize nasıl daha fazla katkı verebiliriz, nasıl daha çok çalışabiliriz’ diyerek kendi emeğiyle, alın teriyle üreten ve bir zamanlar kendi mücadelesiyle ‘Anadolu kaplanı’ olabilmiş bir kenttir. Denizli bunu tekrar başaracaktır. Denizli yine küllerinden doğacaktır.”

2020 DENİZLİ YILI MESAJI

2020 yılının Denizli yılı ilan edilmesi nedeniyle Denizli’yi anlattığını, kentin hak ettiğini almasını dilediğini belirten Karaca, “Denizli'de yaşayan tüm yurttaşlarımız ekonomik krizin, işsizliğin pençesinde mücadele veriyor. Bir umutla yarınlara bakıyor” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211