Denizlili tütün üreticileri alternatif ürün arıyor

Dünyanın en kaliteli tütünleri arasında yer alan ve bin bir emekle yetiştirilen Ege tütününde ‘kırım’ işlemi başladı. Artan girdi fiyatlarından ve iklimsel şartlardan dolayı beklentisi karşılanmayan Denizlili tütün üreticileri, tütüne alternatif ürün arıyor.

Denizlili tütün üreticileri alternatif ürün arıyor

Ege Bölgesi’nin en çok tütün yetiştirilen yeri İç Ege’de, tütünlerin hasadına başlandı. ‘Kırım’ olarak adlandırılan tütünlerin toplanma işleminde üreticiler, tütünlerin dallarından toplanıp kurutulmasına kadar bin bir emek veriyor. Dünyanın en kaliteli tütünleri arasında yer alan ve kalitesi nedeniyle talep gören Ege tütünü, son yıllarda iklim şartlarından olumsuz etkileniyor. Son yıllarda iklimsel şartlardan ve artan girdi fiyatlarından dolayı beklentisi karşılanmayan tütün üreticileri, tütüne alternatif ürün arıyor. Geçtiğimiz yıl kilogramı 21 Lira’dan satılan tütünün bu yıl 24 Lira’dan satılması bekleniyor.

“İKLİM VE PİYASA ÇİFTÇİYİ YORDU”

Tütün üretiminin bölgede dar bir alana sıkıştığını söyleyen tütün üreticisi Muktalip İbileme, tütüne alternatif ürün aradıklarını belirterek, “Son yıllarda artık bütün tarımda olduğu gibi tütün de para kazandırmıyor. Çeşitli alternatif ürünlerle çalışmamız var. Bunlardan bir netice alamadık ama bir netice aldığımızda bu tütüncülük bitecek. Hem iklimle hem piyasayla çiftçiyi baya yordu. Geçtiğimiz yıla göre tütünlerde fiyatlarda 3 Lira gibi bir artış var. Tonu 21 bin Lira’dan tütün sattık geçen yıl, bu yıl 24 bin 500 Lira’dan sözleşme imzaladık” dedi.“GİRDİ MALİYETLERİ ARTTI”

Yıl bazında bakıldığında geçtiğimiz yıl yüzde 40 olan girdi maliyetlerinin bu yıl yüzde 50'yi bulduğunu ifade eden İbileme, “Geçen yıl 40 Lira’ya aldığımız ilaç maliyetleri bu yıl 80 Lira’ya ulaştı. 100 Lira’ya amele tutuyorduk. Bu sene 130 Lira’dan amele tutmaya başladık. Geçen yıl 500 Lira’dan kiraladığımız tarlaları, bu yıl 800 Lira’dan kiralıyoruz. Girdi maliyetleri yükseldikçe bu tütün para kazandırmaz” diye konuştu. Yaz tatilinde ailesine yardım etmek için tütün tarlasına gelen Levent Kaan İbileme, tütün hasadının zorlu bir şekilde sürdüğünü söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER