Denizlili Vekil Yıldız, NATO toplantılarına katıldı

AK Parti Denizli Milletvekili, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanvekili ve NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyesi Ahmet Yıldız, 18-22 Mart tarihleri arasında Almanya’da düzenlenen NATO toplantılarına katıldı. Toplantıda Türk heyeti adına konuşan Milletvekili Yıldız, NATO’da ve Avrupa güvenliğinde Türkiye’nin önemine değindi.

Denizlili Vekil Yıldız, NATO toplantılarına katıldı

AK Parti Denizli Milletvekili, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanvekili ve NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyesi Ahmet Yıldız, 18-22 Mart tarihleri arasında Almanya’da düzenlenen NATO toplantılarına katıldı. Toplantılarda Alman Savunma Bakanı Ursula Von Der Leyen ve diğer yetkiler Almanya’nın dış politika öncelikleri, Rusya, Avrupa güvenliği, yaptırımlar, transatlantik ilişkiler, siber güvenlik, yapay zekânın güvenlik amaçlı kullanımı gibi konularda Almanya’nın politikalarını anlattı. Türk heyeti adına AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız konuştu. Yıldız konuşmalarında NATO’da ve Avrupa güvenliğinde Türkiye’nin önemini ve ortak savunma yükünün Avrupa’da zengin müttefik ülkelerce daha fazla paylaşılması beklentilerimizi anlattı.

STUTTGART’TA TÜRK İŞADAMLARINA HİTAP ETTİ

NATO toplantısı vesilesiyle Berlin’de bulunduğu sırada, Almanya Dışişleri Bakanlığı’nda Türkiye ve Batı Avrupa’dan sorumlu Genel Müdür’e de bir nezaket ziyaretinde bulunan Yıldız, Bosna Hersek’te aynı dönemde Büyükelçilik yaptıkları Genel Müdür ile ikili ve bölgesel konularda görüş alışverişinde bulundu. Berlin Büyükelçiliği’nde düzenlenen Çanakkale Savaşları Anma Töreni’ne de katılan Yıldız, Çanakkale Savaşları sırasında Osmanlı ordusunun komutasına ortak olan Almanya’nın bu önemli olayın 2015’de 100. Yıl kutlamalarına yeterince değer vermemesinden ve aynı dönemle ilgili Ermeni iddialarına sempati duymasından dolayı eleştirdi. Programın Stuttgart bölümünde, 25 yıl önce Muavin Konsolos olarak görev yaptığı Stuttgart Başkonsolosluğu’nu da ziyaret eden Yıldız, fuar için Stuttgart’ta bulunan Türk işadamlarına da hitap etti.

“SAVUNMA HARCAMALARINI YENİDEN YÜZDE 2’YE ÇIKARMA KARARI ALINDI”

Almanya programı hakkında konuşan Milletvekili Yıldız, şunları söyledi: “NATO, bugüne kadar kurulmuş en başarılı savunma örgütüdür. Kuruluşundan buyana 70 yıl geçmiş olmasına rağmen, NATO ülkeleri birbiriyle savaşmadı. Anlaşmazlıklarını barışçıl yollarla çözmeye çalıştı. Hiçbir NATO ülkesi de dışarıdan saldırıya uğramadı. Bu sayede, NATO üyesi ülkeler savunma harcamalarından tasarruf ederek ekonomik ve sosyal kalkınmalarını hızlandırdılar. Bugün yeni riskler, yeni tehditler oluştu. Savunma harcamalarını yeniden yüzde 2’ye çıkarma kararı alındı. Zengin Avrupalı müttefiklerin bu yükümlülükten kaçmamaları, NATO’nun dış sınırlarında bulunan müttefiklere yardımcı olmaları gerekir. Adil yük paylaşımı şarttır. Sadece Rusya’da değil, Türkiye’nin güney sınırlarından gelen tehdit ve riskler karşı da dayanışma içinde olunması gerekir. Bu yıl Türkiye ve Yunanistan’ın NATO’ya katılışının 67. Yıldönümü. NATO toplantılarında Türkiye’nin görüşlerinin ve çıkarlarının anlatılması zaruri. Nitekim geçen haftalarda Yunanistan Parlamentosu’nda verdiğim cevaplar, hem parlamentoda hem de basında yankı bulmuştu. Bir yandan ülkemizde seçim çalışmaları sürerken, diğer yandan bütün toplantılarda Türkiye’nin görüş ve çıkarlarının savunulması şart.”

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2019, 17:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER