Denizlili yazar Frankfurt‘ta kitaplarını anlattı

‘Haymatlos’ ve ‘Emanet Çeyiz’ kitaplarının Denizlili yazarı Kemal Yalçın, Almanya’nın Frankfurt kentinde bu yıl 71’inci kez kapılarını aralayan Frankfurt Kitap Fuarı’na katıldı. Denizlili Yazar Yalçın, ‘Free Words Turkey’ dayanışma etkinlikleri kapsamında kitaplarını tanıttı.

Denizlili yazar Frankfurt‘ta kitaplarını anlattı

Dünya yayıncılık endüstrisinin en büyük kitap pazarı olarak nitelendirilen Frankfurt Kitap Fuarı, bu yıl 71’inci kez ziyaretçilerini ağırladı. 2019 yılI ‘Dünyayı hareket ettiren fikirler’ sloganıyla düzenlenen fuara; 104 ülkeden 7 bin 450 yayınevinin katıldı. 16-20 Ekim tarihleri arasında yapılan fuara ‘Haymatlos’ ve ‘Emanet Çeyiz’ kitaplarının Denizlili yazarı Kemal Yalçın, etkinliklerine konuşmacı yazar olarak davet edildi. Onur Başkanları Günter Grass ve Yaşar Kemal olan Türkiye Almanya Kültür Forumu’nun düzenlediği ‘Free Words Turkey’ dayanışma etkinliklerine konuşmacı yazar olarak katılan Yalçın, Türkiye-Almanya Kültür Forumu’nun Yöneticisi Osman Okkan’ın sunduğu programda ‘Haymatlos’ ve ‘Emanet Çeyiz’ romanlarını anlattı.

Etkinlikte ‘Haymatlos’ kitabı hakkında konuşan Denizlili Yazar Yalçın; “1933-1945 dönenimde Nazilerden kaçarak Türkiye sığınan 700 kadar Haymatlos Alman bilim, kültür, sanat, politika insanı, Türkiye Cumhuriyeti, Nazi Almayasına karşı savaş açınca, 24.8.1944’te Çorum, Kırşehir ve Yozgat’a enterne edilmişlerdi. Bunlara ‘Enterne Haymatloz Almanlar’ deniliyordu. Bu insanlar 18 ay enterne hayatı yaşadılar. Nazi Almanyası yıkıldıktan sonra Almanya’ya geri döndüler. Türkiye’ye sığınan Almanlardan birisi Ankara’da 12 yıl haymatlos olarak yaşayan, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Öğretim Üyeliği yapan Prof. Dr. Ernst REUTER idi. Döner dönmez Berlin Belediye Başkanı oldu. Ordinaryüs Prof. Dr. Ernst Eduard Hirsch ise 1944’de Türk vatandaşlığına geçmişti. Berlin’e döndükten sonra Türk vatandaşı olarak Hür Berlin Üniversitesi Kurucu Rektörü olarak 8 yıl görev yaptı” dedi. Frankfurt Kitap Fuarı’nda ‘Emanet Çeyiz’ romanımı da anlatan Yalçın; emanet çeyizlerin 76 yıl sonra sahiplerine geri verilmesinin öyküsünü paylaştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER