DENİZLİLİ YAZAR YALÇIN’A ‘DOSTLUK VE BARIŞ’ ÖDÜLÜ

Almanya’da yaşayan Denizlili gurbetçi Yazar Kemal Yalçın, 5 dilde kaleme aldığı ‘Süryani Halk Kahramanı: Şemun Hanne Haydo’ kitabıyla Süryani dini liderler tarafından ‘Şemun Hanne Haydo Dostluk Ve Barış Ödülü’ne layık görüldü. Denizlili Yazar Yalçın, Almanya’nın Gronau Kenti’nde düzenlenen törenle ödülünü aldı.

DENİZLİLİ YAZAR YALÇIN’A ‘DOSTLUK VE BARIŞ’ ÖDÜLÜ

Almanya’da yaşayan Denizlili gurbetçi ve Yazar Kemal Yalçın, Türkçe, İngilizce, Almanca, Holandaca ve Süryanice olarak kaleme aldığı ‘Süryani Halk Kahramanı: Şemun Hanne Haydo’ kitabını kitapseverlerin beğenisine sundu. Denizlili Yazar Yalçın, bu kitabıyla Süryani dini liderler tarafından ‘Şemun Hanne Haydo Dostluk Ve Barış Ödülü’ne layık görüldü. Yazar Yalçın, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde ve Almanya’nın Gronau Kenti’nde düzenlenen törenle ödülünü aldı. 1998 yılında ‘Emanet Çeyiz’ adlı eseriyle ‘Abdi İpekçi Türkiye Dostluk ve Barış Ödülü’nü, 1999 yılında ‘Türkiye-Yunanistan Dostluk ve Barış Ödülü’ne layık görülen gurbetçi Yazar Yalçın, sosyal medyadan yaptığı açıklamada; “Kitaplarımın bu ödüle layık görülmesinden çok mutlu oldum. Dilerim ‘Süryani Halk Kahramanı: Şemun Hanne Haydo’ adlı bu kitabım, toplum vicdanının temizlenmesine, Süryanilerin tanınmasına, Seyfo’nun acılarının dinmesine ve Türkiye’de barış kültürünün gelişmesine yardımcı olur” dedi.

“HAYDO, SÜRYANİ KİMLİĞİNİN BİR PARÇASIDIR”

Gurbetçi Yazar Yalçın, sosyal medya hesabında; yeni kitabıyla ilgili bilgileri de paylaştı.  Denizlili Yazar Yalçın, şunları aktardı: “Süryani Halk Kahramanı: Şemun Hanne Haydo’, aynı anda Türkçe, İngilizce, Almanca, Hollandaca ve Süryanice olarak 5 dilde, Almanya’nın Gronau şehrinde yapılan büyük bir törenle dünyaya sunuldu. Türkler için Köroğlu, Pir Sultan, Yörük Ali Efe ne ise, Süryaniler için de Şemun Hanne Haydo odur. Eğer Süryanilerin bir devleti olsaydı, Şemun Hanne Haydo başbakan olurdu, Cumhurbaşkanı olurdu. Şemun Hanne Haydo, Süryani kimliğinin bir parçasıdır. Her Süryani aynı zamanda kendince Şemun Hanne Haydo’dur. Süryaniler ve Kürtler, Şemun Hanne Haydo hakkında yazılmış türkülerle, ezgilerle halay çekerler. Haydo, yurtseverliğin, kahramanlığın, cesaretin, adaletin, halk sevgisinin, fedakârlığın, sabrın ve örnek bir liderliğin sembolüdür. Kitabımda Haydo’nun hayatını okuyanlar gerçek vatan ve yurt sevgisinin somut bir örneğini göreceklerdir. İnsanlık böyle insanlarla özgürleşmekte, dünya böyle insanlarla yaşanabilir bir dünya haline gelmektedir. Haydo 1888-1894 yıllarında Mardin Amerikan Koleji’nde okudu. Süryanice, İngilizce, Almanca, Arapça, Türkçe, Kürtçe ve Osmanlıca biliyordu. Mardin-Midyat Bölgesi’nde sadece Şemun Hanne Haydo okula gitmişti. Kürt ağalarının ise hiçbir okur-yazar değildi.1900-1964 yıllarında Sare ve Basibrin Köyleri’ne liderlik yaptı. Başbakan İsmet İnönü 4 Temmuz 1935’te Basibrin Köyü’ne petrol sondaj işlerini denetlemek için geldiğinde Şemun Hanne Haydo ile görüşmüş, onun düşüncelerini almış ve ona ömür boyu silah taşıma özel izni vermişti.”

“BU ÖDÜLÜ VERMEKTEN ŞEREF DUYARIZ”

Süryani dini liderleri tarafından verilen ödülde; “Süryani Halk Kahramanı Şemun Hanne Haydo, Süryaniler ve Seyfo adlı kitaplarınızla Süryani tarihinin ve Seyfo gerçeklerinin anlaşılmasına, Süryanilerin acılarının dinmesine, Turabdin’de, Türkiye’de ve dünyada dostluk ve barışın gelişmesine yaptığınız katkılar ve cesaretli çalışmalarınız nedeniyle size bu ödülü vermekten şeref duyarız” denildi.

MUHAMMET KARAÇAY

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER